Kino muzejā rādīs retas kinohronikas no pagājušā gadsimta

Atzīmējot “UNESCO” audiovizuālā mantojuma dienu, Kino muzejā sestdien varēs skatīt retus kadrus no vēsturiskām filmām un kinohronikām, kas tapušas ļoti dažādos Latvijas vēstures periodos no 20.gadsimta 20. līdz pat 90. gadiem. Uz ekrāna varēs redzēt, piemēram, jaunās kuģu līnijas Rīga–Ņujorka atklāšanu 30.gados, Eduarda Smiļģa jubileju, padomju ikdienu kolhozos un rūpnīcās un arī vēsturiskus kadrus no 90.gadu sākuma, kuros iemūžināta valsts iekārtas maiņa.

Kā pastāstīja Kino muzeja pārstāve Gundega Melberga, programmā iekļautās kinohronikas un filmas piedāvās ieskatu dažādos dzīves notikumos atšķirīgos vēstures periodos. Pats pirmais seanss, kas sāksies plkst.11, veltīts 1920. un 30.gadu tematikai. Tajā būs iespējams redzēt Pirmā pasaules kara radītos postījumus Latvijā, kas fiksēti 1919.gada kinohronikā, Vilhelma Ķuzes konditorejas fabriku, Eduardu Smiļģi, Brīvības pieminekļa pamatakmens ielikšanas pasākumu, Kārļa Ulmaņa apvērsumu 1934.gadā un jaunās kuģu līnijas Rīga-Ņujorka atklāšanu. Šo kinohroniku autoru vidū ir Arnolds Cālītis, Eduards Kraucs, bet pie skaņu hroniku veidošanas piedalījušies brāļi Edgars un Voldemārs Blumbergi.

Nākamais seanss sāksies plkst.12.30, un tajā būs skatāmas kinohronikas no 40. un 50.gadiem. Starp programmā iekļautajiem kadriem rodamas tādas ainas kā Otrā pasaules kara ikdiena, dažādi darbi kolhozā - pavasara sējas laiks, zirgu apkope un citi. Tāpat programmā būs ieskats vairāku rūpnīcu darbā, kinoteātra "Gaisma" atklāšanā un Smiļģa 70 gadu jubilejas svinībās. Kinohroniku autori Aleksnadrs Jevsikovs, Irina Mass, Eduards Kraucs un citi.

Gundega Melberga stāsta par seansiem Kino muzejā
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Seansā plkst.14 būs iespēja iepazīties ar kinohronikām no 60. un 70.gadiem, tostarp padomju ikdienu kolhozos un rūpnīcās, piemēram, maizes rūpnīcā un Rīgas dīzeļu rūpnīcā. Šajā programmā lielāks uzsvars likts uz kultūras dzīves notikumiem, piemēram, būs skatāmi kadri no filmas "Pie bagātās kundzes" (1969) uzņemšanas laukuma un no Latvijas Kinematogrāfistu savienības 4.kongresa. Šīs kinohronikas režisējuši Laima Žurgina, Biruta Veldre, Ivars Kraulītis un citi.

Noslēdzošā programma sāksies plkst.15.30, un kinohroniku kadri pievērsīsies 80. un 90. gadiem. Šajā programmā lielāks uzsvars uz pilsētu dzīvi, piemēram, Rīgas izmaiņām 80.gados, apzaļumošanas problēmām un pilsētu attīstību. Īpaši pieminamas kinohronikas, kas veidotas 1990. un 1991.gadā, iemūžinot valsts iekārtas maiņu. Noslēgumā – ieskats festivāla "Baltica-94" norisē. Kinohronikas veidojuši režisori Imants Brils, Rūta Celma, Aivars Freimanis, Brigita Eglīte un citi.

Kino programmu nodrošina Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs. Ieeja seansos būs bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt