Jaunākais Latvijas kino vienuviet – «Lielā Kristapa» programma

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums “Lielais Kristaps” šogad norisināsies no 12. līdz 15. novembrim, un filmas būs iespējams skatīties kinoteātrī “Splendid Palace”, Tallinas ielas kvartālā un tiešsaistē – www.filmas.lv, informēja organizatori.

Kā atzīmēja "Lielā Kristapa" rīkotāji, “Lielais Kristaps” dod iespēju vienkopus redzēt un profesionāli izvērtēt Latvijas jaunākās filmas, kā arī godināt Latvijas kino tradīcijas.

12. novembris

“Lielā Kristapa” atklāšanas notiks “Splendid Palace” Lielajā zālē 12. novembrī pulksten 18:30, un tajā pirmizrādīs Mārtiņa Grauda filmu “Koku opera”, kas dokumentējusi Annas Ķirses laikmetīgās operas iestudējumu Somijas mežos.

“Koku opera”

Mazajā zālē būs viens seanss – pulksten 20:00 demonstrēs Matīsa Kažas starpdisciplināro projektu “Kino un mēs”, kurā aktieri Andris Keišs un Egons Dombrovskis un komiķis Jānis Skutelis no šodienas pozīcijām skatās uz padomju laikā tapušā Latvijas kino mantojumu. Seansa laikā būs iespējams tikties ar Matīsu Kažu un aktieriem Andri Keišu un Egonu Dombrovski. “Lielajam Kristapam” filma nominēta kategorijā “Labākais aktierdarbs galvenajā lomā” (ansamblis: Andris Keišs, Jānis Skutelis, Egons Dombrovskis).

Piedalies "Lielā Kristapa" skatītāju balsojumā

Uz Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" skatītāju simpātiju balvu šogad pretendē 13 darbi, kas nominēti labāko filmu kategorijās. Balsot par savu favorītu var reizi dienā līdz 12. novembra pusnaktij.

13. novembris

13. novembrī “Lielā Kristapa” filmas demonstrēs abās “Splendid Palace” zālēs.

Pulksten 18:30 Lielajā zālē – īpašais seanss Ivo Brieža filmai “Homo Sovieticus”, kas tapusi kā Latvijas, Lietuvas un Čehijas kopražojums.

Tā, kā raksta autori, ir vērojums, kā gandrīz 30 gadus pēc Padomju Savienības sabrukuma totalitārisma laikmeta simboli un “stingrās rokas” politika atkal atgriežas.

“Homo Sovieticus”

Pulksten 20:30 demonstrēs filmu “Pilsēta pie upes”, kura ir visvairāk “Lielajam Kristapam” nominētais lielā ekrāna darbs – 15 nominācijas, tostarp kā labākajai pilnmetrāžas filmai, par režiju un scenāriju.

Mazajā zālē pulksten 17:30 – “Lielā Kristapa” mūža balvas laureātam kinooperatoram un vienam no Latvijas Kultūras akadēmijas dibinātājiem Kalvim Zalcmanim veltītā retrospektīvā programma. Tajā iekļautas četras filmas: “Mūžs” (1972, režisors Hercs Franks), “Atbalss” (1983, režisors Ansis Epners), “Virsdiriģenti” (1983, režisors Ansis Epners) un “Džemma” (1986, režisore Laima Žurgina). Visas filmas nupat restaurētas ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu, un restaurēta arī filma “Neglītais pīlēns – cilvēka bērns” (1985, režisore Laima Žurgina).

Kalvis Zalcmanis, 1970. gadi

14. novembris

14. novembris “Splendid Palace” Lielajā zālē sāksies ar animācijas filmu seansu pašiem mazākajiem skatītājiem.

Pulksten 11:00 pirmizrādi piedzīvos Kristas Burānes veidota animācijas filma “Brīnumskapja” dziesmai “Māsiņas Puteklītes”, un seansā izrādīs gan “Lupatiņu” cikla jaunākās sērijas “Kā lupatiņi brokastoja”, “Kā lupatiņi skaitīja laiku”, “Kā lupatiņi ceļoja”, gan “Animācijas Brigādes” jaunākos darbus: “Londonas brīvdienas” (režisors Jānis Cimermanis) un “Zirņa bērni” (režisore Dace Rīdūze), kas tapusi pēc Raiņa dzejoļa motīva.

“Māsiņas Puteklītes”

Arī nākamais seanss ir animācija ģimenei – pulksten 13:00 demonstrēs Ilzes Burkovskas-Jakobsenas emocionāli personīgo filmu “Mans mīļākais karš”, kas šogad triumfēja pasaules nozīmīgākajā animācijas filmu festivālā Anesī, Francija, un uz “Lielo Kristapu” izvirzīta sešās kategorijās, tostarp arī “Labākā animācijas filma”, “Labākais scenārijs”, “Labākā animācijas filmas režija”. Seansu pieteiks pati režisore.

Pulksten 15:00 – pirmizrāde Lienes Lindes un Armanda Zača dokumentālajai filmai “Klātbūtne”, ko pieteiks režisori, filmas varones un radošā grupa. “Klātbūtne” ir stāsts par četru Latvijas sieviešu pieredzi un pārdomām grūtniecības laikā. Tā nominēta “Lielajam Kristapam” kategorijās “Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma” un “Labākā dokumentālās filmas režija”.

“Klātbūtne”

Pulksten 17:00 demonstrēs Reiņa Kalviņa mākslas filmu “Maiņa”, kuras galvenais varonis Mareks strādā naktīs par taksistu, lai uzturētu savu dēlu. Filma četrās kategorijās nominēta “Lielajam Kristapa” balvai – arī kā labākā debija un par labākā aktiera sniegumu (Edgars Ozoliņš).

Pulksten 19:00 – Latvijas kino vecmeistara Jevgeņija Paškēviča jaunākā filma “Ko zina klusā Gerda”, kas uz “Lielā Kristapa” balvām nominēta deviņās kategorijās, arī kategorijās “Labākā pilnmetrāžas spēlfilma” un “Labākais spēlfilmas režija”.

14. novembrī pulksten 12:00 “Splendid Palace” Mazajā zālē “Lielā Kristapa” programma sāksies ar Matīsa Kažas starpdisciplināro projektu “Kino un mēs”, kam pulksten 14:00 sekos Viestura Kariša filma “Pilsēta pie upes”.

Pulksten 16:30 – nominēto īsfilmu seanss, kurā iekļautas piecas filmas: Latvijas pirmizrādi piedzīvos Kanādā dzīvojošā latviešu režisora Paula Dombrovska filma “Mans mīļais Don”, kas bija iekļauta prestižajā Kanādas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā “HotDocs”; seansā iekļautas animācijas filmas “Visi mani draugi ir miruši” (režisori Nils Skapāns un Anna Zača) un “Gulbju jaunava” (režisors Kārlis Vītols), kā arī Lailas Pakalniņas “Pirmais tilts” un Ivara Zviedra “Afigenna”.

“Mans mīļais Don”

Pulksten 18:00 demonstrēs pirmizrādes programmas “Latvijas kods” 1. daļu, kurā iekļauti divi darbi – Paula Ķestera “Pārceltuve” un Viestura Meikšāna “Pa vidu”, un 19:30 – 2. daļa ar filmām: “Nesaprastie” (režisors Ivars Zviedris), “Melnā stārķa kungs” (režisors Māris Maskalāns) un “Dinārs” (režisors Mārtiņš Grauds).

Pulksten 18:00 Tallinas ielas kvartālā “Lielais Kristaps” piedāvā noskatīties Studentu filmu konkursa darbus. Šogad šajā programmā iekļautas filmas “Divas strīpiņas” (režisore Alise Zariņa), “Novirze” (režisore Kate Rasa Ozola), “Sapņu pavasaris” (režisore Rūta Znotiņa), “Suspensija Prima” (režisors Georgs Harijs Āva), “Šambala” (režisors Kristaps Opincāns). Programmu pieteiks tās autori un varoņi. Žūrijas vērtējumā labākās studentu filmas autors saņems “Lielā Kristapa” lukturi.

Filmas tiešsaistē

Divas diennaktis – 14. un 15. novembrī – interneta vietnē www.filmas.lv būs skatāma “Lielajam Kristapam” nominēto dokumentālo filmu programma.

Visas filmas, izņemot Ivara Zviedra “Valkātāju”, būs skatāmas arī ārpus Latvijas.

Programmā iekļautās filmas: “Valkātājs” (režisors I. Zviedris), “Klejotāji” (režisors M. Kaža), “Skaistai būt” (režisore Andra Doršs), “Pārgājiens `44” (režisori Lauris un Mārcis Ābeles), “Dainu kamermistērija” un “Es karā aiziedams” (režisors Aleksandrs Okonovs, pirms filmas – saruna ar Latvijas eksprezidenti Vairu Vīķi Freibergu), kā arī Dzintras Gekas veidotais četru filmu cikls “Katra diena simtgadē”.

Portālā www.filmas.lv skatāma arī šī gada Mūža balvas ieguvēja Kalvja Zalcmaņa filmu retrospektīva.

Balvu pasniegšanas ceremonija

Galvenais “Lielā Kristapa” notikums – balvu pasniegšanas ceremonija – notiks svētdien, 15. novembrī un tiks translēta LTV, LSM.lv un REplay.lv. Svinīgajā ceremonijā, kas šogad norisināsies jaunā formātā, tiks pasniegtas balvas labākajām filmām un profesionāļiem, kā arī īpašās balvas, tajā skaitā “Latvijas Mobilā telefona” balva labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai, Sabiedrisko mediju portāla LSM.lv skatītāju balva, “Kino Rakstu”, “Rīgas namu”, “Dienas” un citas balvas.

Šogad žūrijā darbojas Aija Bērziņa (Latvijas Kinoproducentu asociācija), Kaspars Braķis (Latvijas Kinooperatoru ģilde), Elita Kļaviņa (aktrise, režisore), Rolandas Kvietkauskas (bijušais Lietuvas Kinocentra vadītājs), Arūnas Matelis (Lietuva, režisors), Juris Poškus (režisors), Ieva Viese-Vigula (Fipresci).

Savukārt skatītājiem par savu mīļāko filmu ir iespēja nobalsot portālā LSM.lv no 22. oktobra līdz 12. novembrim plkst. 23:59.

2016. gadā “Lielais Kristaps” ieguvis Nacionālās balvas statusu, un šogad balvas pasniegs 32. reizi. Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta – “Latvijas Mobilais telefons”, Rīgas dome un “LG Electronics Latvia”, sadarbojas – “Rīgas nami”, “Splendid Palace”, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīvs, LKA Nacionālā filmu skola, Rīgas Kinomuzejs, viesnīca “Neiburgs”, “Valmiermuiža”, “Cafe Film Noir”, “Prestige Cuvee”, “Mitto”, informē – Latvijas televīzija, sabiedrisko mediju portāls LSM.lv, “Diena”, “Kultūras Diena”, “Kino raksti”, “Ieva” un “Cālis”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt