Jāņu tiešsaistes festivālā filma «Blakus» bijusi populārāka pat par «Limuzīnu Jāņu nakts krāsā»

Jāņu laikā notika Nacionālā kino centra (NKC) organizētais portāla filmas.lv tiešsaistes festivāls, un šoreiz piecu dienu laikā portālu apmeklējuši gandrīz 15 000 skatītāju, savukārt festivālā skatītākā filma bija režisores Alises Zariņas debijas spēlfilma “Blakus”, medijus informēja NKC pārstāvji.

Vairākas no festivāla programmas filmām paliek portālā filmas.lv un joprojām skatāmas Latvijas teritorijā.

Portāla filmas.lv tiešsaistes festivālu tradīcija tika uzsākta tieši pirms gada, un arī šogad Jāņos desmit Latvijas filmas kā īpašs sveiciens latviešu diasporai nacionālajos svētkos bija pieejamas noskatīšanai bez maksas datorā jebkurā pasaules vietā. Tiešsaistes festivāla sadarbības partneris Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) apkopojis statistiku, kas liecina, ka tiešsaistes festivāla dienās portālam filmas.lv pieslēgušies skatītāji no 87 pasaules valstīm, ieskaitot Latviju (pagājušā gada Jāņos – 69 valstis), lielākā ārvalstnieku interese tikusi fiksēta Lielbritānijā, ASV un Vācijā, bet valstu alfabētiskais saraksts sākas ar Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Austrāliju un beidzas ar Uzbekistānu un Vjetnamu.

“Šāgada Jāņu festivāla populārāko filmu trijnieks ir patīkami daudzveidīgs un arī pārsteidzošs,” atzīmē Nacionālajā kino centrā.

Pirmajā vietā ar 4015 skatījumiem nostājusies režisores Alises Zariņas debijas spēlfilma “Blakus” (2019), kurā darbība notiek tieši Jāņos. Tā apsteigusi Jāņa Streiča klasisko komēdiju “Limuzīns Jāņu nakts krāsā," kurai bijuši 3159 skatījumi. Trešajā vietā pēc skatītāju skaita – viena no populārākajām simtgades filmām, režisores Ināras Kolmanes veidotā spēlfilma ''Bille'' ar 2273 skatījumiem.

Šāgada festivālā skatītāji ārvalstīs pavadījuši pie ekrāniem 4440 stundas, Latvijas skatītāji – 4344 stundas.

Vairākas festivāla filmas arī turpmāk paliek portāla filmas.lv sadaļā “Skatīties Latvijā”.

Portāla restaurētās klasikas kolekciju papildina trīs filmas, kas skatītājiem tiek piedāvātas ciešā sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts kinofotofonodokumentu arhīvu, kur klasikas restaurācijas procesā izmanto ERAF finansējumu projektā “Kultūras mantojuma digitalizācija”. Visas trīs vasarīgās zelta fonda filmas – “Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981), “Dāvana vientuļai sievietei (1973) un “Motociklu vasara (1975) – ir saistītas ar dažādiem braucamrīkiem, ko varot uzskatīt arī par sabiedriski aktuālu aicinājumu vasarā pievērsties lokālajam tūrismam un apceļot dzimto zemi, atzīmē NKC.

Portālā filmas.lv joprojām var noskatīties arī dokumentālā kino klasiķa Anša Epnera divsēriju filmu “Es esmu latvietis'' (1990), kuras emocionālo un filozofisko slāni veido Imanta Ziedoņa scenārijs un aizkadra balss. Filmas uzņemšanas laikā kinogrupa viesojās četros kontinentos, ciemojoties pie latviešu emigrantiem, ko kara vētras izkaisījušas pa visu pasauli, un ieraudzīja, ka trimdas latvieši, būdami uzņēmīgi, darbīgi un neatlaidīgi, pratuši svešumā iegūt gan izglītību, gan labu darbu, gan cienījamu vārdu, bet galvenais – saglabāt valodu un latvietību. Daudzi no filmā redzamajiem tābrīža trimdiniekiem vēlāk pārcēlās uz Latviju un kļuva šeit ievērojami dažādās darbības jomās, tāpēc filmā ir daudz mūsdienu skatītājam pazīstamu seju.

Tāpat joprojām skatāms režisores Dzintras Gekas neparastais dokumentālais iemūžinājums “Katra diena simtgadē” (2019) – četru pilnmetrāžas filmu ciklu, kas uzņemts 2018. gadā, filmējot burtiski katru dienu visa gada garumā, daždien pat ar vairākām kinokamerām. Latvijas simtgades gads sadalīts četrās “Gadalaiku” filmās, un katrai no tām ir savs montāžas režisors, kas piešķir katrai filmai atšķirīgas kvalitātes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kino, foto un TV
Kultūra
Jaunākie
Interesanti