Jāņa Streiča kinogads sasniedz kulmināciju

2016. gada sākumā Nacionālais kino centrs (LNK) un Latvijas Kulturas akadēmijas (LKA) Rīgas Kino muzejs pasludināja šo par Jāņa Streiča kinogadu, un nu ir klāt programmas intensīvākā daļa, jo tieši pirmdien, 26. septembrī kinorežisoram aprit 80 gadi, un sākas virkne jubilāram veltītu pasākumu.

Divas lielas izstādes

Aprīlī kinoteātrī "Splendid Palace" notika Rīgas Kino muzeja un biedrības "Ekrāns" organizētas Jāņa Streiča meistarklases, vasarā daudzviet Latvijā brīvdabas seansos demonstrētas Streiča filmas, septembrī daudzās Latvijas bibliotēkās iekārtotas izstādes "Jānim Streičam – 80", bet Rīgā tieši jubilejas dienās tiek atklātas divas lielākas izstādes.

26. septembrī Pēterbaznīcā atklāj gleznu, grafiku un citu mākslas darbu izstādi "Streičs un draugi", kur jubilārs aicinājis draugus māksliniekus piedalīties ar saviem darbiem; starp tiem, protams, ir arī daudz Jāņa Streiča portretu. Izstāde būs apskatāma arī oktobrī un novembrī.

Savukārt 27. septembrī tirdzniecības centrā "Galerija Centrs", Rīdzenes ielā, atklās Rīgas Kino muzeja izveidotu ceļojošo izstādi "Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets"; tā būs apskatāma līdz 24. oktobrim un pēc tam dosies uz dažādām vietām Latvijā un ārpus tās.

Filma un koncerts

Jāņa Streiča kino gada kontekstā iekļaujas arī Latvijas Televīzijas dokumentālā filma "Mans draugs – Jānis Streičs" (autores – Agita Cāne-Ķīle un Daira Āboliņa), kas LTV ētera pirmizrādi piedzīvos 30. septembrī, bet 1. oktobrī Rēzeknē, Latgales vēstniecībā "Gors" notiks jubilejas sarīkojums-koncerts, kurā piedalīsies Streiča filmu aktieri, komponisti un mūziķi.

Latvijas Radio 1 un Latvijas Radio 2 sestdien, 1.oktobrī, plkst. 19 piedāvās šo koncertu klausīties tiešraidē, bet LTV šī koncerta ierakstu pārraidīs 7. oktobrī.

Apmeklētāju ārkārtīgās intereses dēļ divi koncerti vēlāk ieplānoti arī Rīgā – decembra sākumā kinoteātrī "Splendid Palace".

Streiča nedēļa Latvijas Radio

Īpašus raidījumus Jāņa Streiča 80.jubilejas nedēļā klausītājiem piedāvās Latvijas Radio 1 un Latvijas Radio 2 .

LR1 raidījumā „Kultūras rondo” no 26.septembra plkst.11.10 skanēs rubrika „10 Streiča filmas. 10 skatītāju acīm”. Uzsaucot „Daudz laimes!” režisoram dzimšanas dienā, "Kultūras Rondo" veidotāji izvēlējušies desmit filmas, kuras aicināja vēlreiz noskatīties desmit ar kino pasauli saistītiem cilvēkiem - topošajiem un jaunajiem režisoriem, producentiem, kino blogeriem un kino pētniekiem.

Desmit ierakstu sērija būs mūsdienu redzējums uz zināmām un mazāk zināmām izcilā režisora filmām, kurš veidosies gan no vēsturiski arhīva ierakstiem ar Jāņa Streiča komentāriem, gan skatītāju pārdomām. Ceļojums laikā sāksies ar 1967. gadā uzņemto filmu „Kapteiņa Enriko pulkstenis”.

Savukārt Latvijas Radio 2 režisora jubilejas nedēļā piedāvās raidījumu „Kadrā – Jānis Streičs".

No 26. līdz 30.septembrim plkst. 16.05 LR2 studijā viesosies un sarunās par kino dzīvi un filmu aizkulisēm dalīsies aktieri un radošas personības.

Jāņa Streiča jubilejas dienā, 26.septembrī, gaidāma saruna ar pašu jubilāru, bet otrdien, 27.septembrī, raidījumā viesosies trīs šarmantas aktrises - Olga Dreģe, jubilāra meita - režisore un aktrise, kurai „Limuzīnā Jāņu nakts krāsā” bija debija kino, Viktorija Streiča. Viktorija ir arī gaidāmā jubilejas koncerta „Streiča gads” režisore. Trešā viešņa būs Agnese Zeltiņa, kurai spilgta un aizkustinoša loma bijusi kinolentē „Likteņdzirnas”.

Trešdien raidījums būs veltīts kinolentei „Cilvēka bērns”. Studijā satiksies daļa no filmas radošās komandas: aktrise Akvelīna Līvmane (filmā Boņuka māte), Aleksandrs Zeimuļs-Priževoits (filmā Bigi līgavainis Aleksis), Ainārs Šteins (filmā garais Pēteris), Agnese Mamaja (kādreiz Agnese Latkovska un filmā - Paulīne), Uva Segliņa (filmā Malvīne).

Ieradīses arī viesis no Latgales - mūziķis Andris Eriņš, kura lauku mājās tika filmētas dažas „Cilvēka bērna” epizodes. Izskanēs arī neklātienes sveicieni no filmas galvenā varoņa Boņuka – Andreja Rudzinska, kuru militārā dienesta gaitas Nacionālajos bruņotajos spēkos šobrīd aizvedušas uz Afganistānu. 

Ceturtdien LR2 studijā viesosies leģendārie „Limuzīna Jāņu nakts krāsā” tēli - Tūteru Ēriks jeb aktieris Uldis Dumpis un smukā Sprēsliņu Olita jeb aktrise Baiba Indriksone, kā arī Andrejs Ēķis un Daira Āboliņa, kurai tikko tapusi gan grāmata, gan filma „Mans draugs - Jānis Streičs”.

Savukārt piektdien raidījumā viesosies aktieri, kuru „zvaigžņu stunda” sākusies lielā mērā pateicoties dalībai Streiča filmās – Jānis Paukštello un Ivars Kalniņš.

Streičs "Lielajā Kristapā" un "Riga IFF"

Nākamie Jāņa Streiča kino gada notikumi saistīti ar Nacionālo filmu festivālu "Lielais Kristaps", kurā šogad režisors saņems balsu par mūža ieguldījumu kinomākslā.

Festivāls sāksies 6. oktobrī ar goda seansu, demonstrējot pēc NKC iniciatīvas restaurētu Jāņa Streiča spēlfilmu "Svešās kaislības" (1983), šogad restaurēta arī filma "Mans draugs – nenopietns cilvēks" (1975), kas tāpat tiks demonstrēta "Lielā Kristapa" ietvaros; paralēli tirdzniecības centrā "Alfa" no 3. oktobra būs skatāma izstāde par Jāņa Streiča attiecībām ar "Lielo Kristapu".

Nacionālajam filmu festivālam sekos Rīgas starptautiskais kinofestivāls (Riga IFF), kura laikā, 20 oktobrī, notiks starptautiska zinātniska konference "Jānis Streičs un laikmetu zīmes".

Savukārt jubilejas gada noslēgumā apgādā "Dienas Grāmata" klajā nāks kinokritiķes Dairas Āboliņas grāmata "Jāņa Streiča maģiskais reālisms. 22 filmas".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt