Rīta Panorāma

Dailes teātrī top iestudējums «Elpa» - diviem aktieru sastāviem - režisors D.Petrenko

Rīta Panorāma

Skype intervija ar Tomu Liepājnieku un Aleksandru Sircovu

Telefonintervija ar Judīti Čunku

Himnai – 100: Latvijas Televīzijā tapusi dokumentāla filma par himnas vēsturi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

1920. gada 7. jūnijā dziesma-lūgšana "Dievs, svētī Latviju!" tika apstiprināta valsts himnas statusā. Šogad notikumam aprit tieši 100 gadi. Tam par godu Latvijas Televīzijā izveidota dokumentālā filma “Valsts himnai – 100”.

Baumaņu Kārļa 1872. gadā sarakstītā dziesma sākumā bija vienkārša kora dziesma. Pirmatskaņojumu tā piedzīvoja Rīgas Latviešu biedrības I Vispārējo dziesmu svētku atklāšanas sarīkojumā 1873. gadā. Tā bija tautas lūgšana un cerību stars. Vēlāk, okupācijas gados – cenzoru nīsta un dedzināta. Baumaņu Kārļa lūgšana “Dievs, svētī Latviju!” palīdzēja pārdzīvot karus, okupāciju un atkal atdzimt. Dziesmai bija lemts pacelties augstāk par citām un tapt par nācijas simbolu.

Latvijas himnai šogad aprit simts gadu. Kā radās tautas lūgšana, un kāds bija tās mūzikas un vārdu autors Baumaņu Kārlis? Kā mūsdienās skan flīģelis, pie kura tika  komponēta šī dziesma? Izņēmuma kārtā dienasgaismā izcelts trauslais himnas rokraksta oriģināls, ko no iznīcības esot paglābis kāds limbažnieks. Intervijas ar muzikologiem un vēstures pētniekiem, nostāsti un leģendas Latvijas Televīzijas dokumentālajā filmā “Valsts himnai – 100” būs skatāmas 6. jūnijā pulksten 18.35 LTV1 un Replay.lv.

Filmas scenārija autore – Judīte Čunka, režisors – Uģis Kronbergs. Filma tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, atbalsta Kultūras ministrija un Rakstniecības un mūzikas muzejs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti