Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar «Supernovas» žūrijas locekli DJ Rudd

Rīta Panorāma

Intervija ar Daigu Zirnīti un Vjačeslavu Kaščejevu

N.Vrubļevskas izstāde „Camera obscura”

Galerijā «Istaba» būs skatāma Noras Vrubļevskas izstāde «Camera obscura»

No 13. februāra līdz 18. martam galerijā “Istaba” – fotogrāfes Noras Vrubļevskas personālizstāde “Camera obscura*”. Tās mērķis ir reflektēt par fotogrāfijas tehnikas attīstību, mūsdienu "hack" (pārveidošana, uzlaušana) un DIY (dari pats) kultūru.

Izstādes galvenais objekts – pretī centrālajam galerijas skatlogam uzbūvēta milzu camera obscura (latīņu val. – tumšā istaba). Tajā izstādes apmeklētājs var ieiet pilnā augumā, lūkoties uz K. Barona ielu un iepazīt optikas fenomenu, kas ir pamatā ikkatrai fotokamerai, – redzēt, kā attēls projicējas uz ekrāna telpas iekšpusē. Lielformāta camera obscura tapusi pēc mākslinieces dizaina, izmantojot dzelzs konstrukcijas un audumu. Savukārt digitālo kameru fotogrāfe pati darinājusi uz mikrodatora bāzes, apvienojot atsevišķi pieejamas detaļas un iesācēja programmēšanas prasmes. Izstādē skatāmi ar to uzņemtie krāsainie fotoportreti, kā arī mākslinieces audzēkņu darbi vēsturiskajā cianotipijas tehnikā.

Noru Vrubļevsku interesē gan tas, kā fotogrāfija attīstījusies vēsturiski, gan arī veids, kā mūsdienās entuziasti to var izmantot un modificēt tālāk. Un šādi no pasīva lietotāja kļūt par radītāju. Camera obscura atklāta jau pirms mūsu ēras, kad filozofi un zinātnieki novēroja jau iepriekšminēto optikas fenomenu. Ne velti fotogrāfija tiek uzskatīta par demokrātisku – tautai tuvu un saprotamu mediju, un tā laika gaitā izmantota gan zinātnes, gan mākslas un sociālajās jomās.

Vairākus gadus dzīvojot Amerikā, Nora Vrubļevska studējusi fotogrāfiju Jaunanglijas Fotogrāfijas skolā Bostonā, mācījusies arī ISSP skolā un ISSP vasaras skolā. Piedalījusies meistardarbnīcās Bostonas Mākslas muzeja skolā un Bostonas Fotogrāfijas centrā. Izstādēs piedalās kopš 2010. gada. 2013. gadā sarīkojusi personālizstādi “Cambridge at Night” Vīznera mākslas galerijā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā un kopā ar fotogrāfu Denu Skvīru izdevusi fotogrāmatu ar tādu pašu nosaukumu.

Kopš 2014. gada Nora Vrubļevska vada radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem Latvijas Fotogrāfijas muzejā. Viņa darbojusies Rīgas Fotomēneša un "Self Publish Riga" pasākumu organizēšanā. Šobrīd studē Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes studiju programmā "Vizuālās mākslas skolotājs".

"Camera obscura" ir mākslinieces pirmā personālizstāde Rīgā. Vairāk par autori – mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt