Kultūras ziņas

Pirmizrādi Berlīnē piedzīvo "Meitene dzinējsuns"

Kultūras ziņas

(Zīmju valodā). Kultūras ziņas

Norit gatavošanās Artdocfest/Riga

Festivāla «Artdocfest/Riga» programmā šogad gandrīz 50 dokumentālās filmas

20. februārī mākslas centrā "Zuzeum" notika 3. starptautiskā dokumentālā kino festivāla "Artdocfest/Riga" preses konference, kurā izziņota pilna festivāla programmu. Šī gada festivālā, kas norisināsies no 2. līdz 9. martam, četrās dažādās programmās būs skatāmas gandrīz 50 dokumentālās filmas.

"Artdocfest/Riga" programmu prezentēja festivāla producente Vaiva Bauze. Festivāla laikā būs iespējams iepazīties ar divām konkursa programmām – "Baltic Focus" un "Artdocfest Open". Konkurss "Baltic Focus" savu uzmanību vērš uz filmām, kas tapušas Baltijas jūras reģiona valstīs, un izceļ šim reģionam aktuālas tēmas un dokumentālā kino veidošanas paņēmienus. Vairākas programmā pārstāvētās filmas jau piedalījušās starptautiskajos kino festivālos un tikušas tajos godalgotas, kā Manta Kvedaraviča filma "Mariupole 2", kas 2022. gadā ieguva Eiropas Kinoakadēmijas balvu kā labākā dokumentālā filma, kā arī Kannu kino festivālā Mantam Kvedaravičam tika piešķirta balva "Golden Eye – Special Mention", Leas Globas filma "Apolonija, Apolonija", kas ieguva balvu "Labākā filma" Starptautiskajā Amsterdamas dokumentālajā kino festivālā, Magnusa Gretena "Nellija & Nadīna", kas piedalījusies Perlenas Kvīru kino festivālā, "DocsBarcelona", festivālā "Docville", kā arī Berlīnes Starptautiskajā kino festivālā, un citas filmas. Programma "Baltic Focus" savu uzmanību vērš arī uz Latvijā veidotu dokumentālo kino, tāpēc programmā būs redzamas trīs latviešu autoru filmas: Unas Celmas "1960. gada meitenes", Hilarijas Ločmeles "Gaidītais bērns" un Staņislava Tokalova "Viss būs labi". Ar pilnu "Baltic Focus" programmu var iepazīties šeit.

"Artdocfest Open" piedāvās 17 dokumentālā kino darbus, kas pārstāvēs autorus no vairākiem pasaules reģioniem. Šajā programmā redzamajās filmās iezīmējas tendences, kas pašlaik aktuālas dokumentālajā kino pasaulē. Filmas, kas pārstāvētas "Artdocfest Open", ir piedzīvojušas savus seansus starptautiskos kino festivālos, kā arī tikušas novērtētas ar vairākām nominācijām un apbalvojumiem. Svarīgi atzīmēt, ka starp šī konkursa filmām ir divi darbi, kas 2023. gadā nominēti ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars" – Simona Lerenga Vilmonta filma "Māja no šķembām" (pārstāv arī programmu "Baltic Focus"), kā arī Maksima Arbugajeva un Jevgēņijas Arbugajevas filma "Izeja". Vairākas no konkursa filmām ir veltītas Ukrainas kara tematikai, tostarp, Ruslana Fedotova "AWAY", Alisas Kovaļenko "Mēs nepazudīsim", Mila Tešajeva un Markusa Lenca "Kad Bučā atnāca pavasaris". Ar pilnu "Artdocfest Open" programmu var iepazīties šeit.

Festivāla "Artdocfest/Riga" konkursa "Baltic Focus" žūriju šogad pārstāv poļu  dokumentālā kino režisors, operators un producents Pāvels Lozinskis, Ukrainas Kinoakadēmijas līdzdibinātāja un Eiropas Kinoakadēmijas locekle Jūlija Sinkeviča, dokumentālā kino un dokumentālās animācijas režisore Ilze Burkovska-Jakobsena, savukārt konkursa "Artdocfest Open" žūriju pārstāv starptautiski atzītā lietuviešu teātra un kino aktrise Ingeborga Dapkunaite, žurnāla "Rīgas Laiks" vadītājs un režisors Uldis Tīrons un rakstnieks, žurnālists Dmitrijs Gluhovskis.

Šogad Artdocfest/Riga skatītājiem piedāvās arī divas ārpuskonkursa programmas – "War Before War" un "ArtDoc&ProArt". Programma "War Before War" veltīta dokumentālajām filmām un dokumentālistiem, kuri Ukrainas kara sākumu redzēja pirms 2022. gada 24. februāra. Šie dokumentālo filmu stāsti iepazīstinās ar pasauli un cilvēkiem, kuri vienmēr bijuši klātesoši, bet nav tikuši pienācīgi sadzirdēti. Starp šīs programmas filmām būs iespējams noskatīties vairākas starptautiski atzītu kino veidotāju filmas: Jevhena Titarenko darbu "Karš par mieru", Alisas Kovaļenko darbu "Alise kara zemē", Simona Lerenga Vilmonta filmu "Attālas suņu rejas", Manta Kvedaraviča darbu "Mariupole", Irinas Cilikas "Zeme ir zila kā apelsīns" un citas. Vairāk par programmu "War Before War" var lasīt šeit.

Savukārt programma "ArtDoc&ProArt" izcels festivāla nosaukumā minēto vārdu "Art" jeb "Māksla". Programmas "ArtDoc&ProArt" filmas tiks izrādītas mākslas centrā "Zuzeum". Šajā programmā iekļautie darbi akcentē mākslas un dokumentālā kino attiecības. Piemēram, Viktorijas Korošilovas filma "Kara ķermenis" un Anadas Safo darbs "Seksa prieks", kā arī Itmara Alkalaja un Meitala Zvieli filma "Doktora Morisa kamera". Ar pilnu "ArtDoc&ProArt" programmu var iepazīties šeit.

Festivāls piedāvās arī vairākus īpašos seansus, tostarp noslēguma ceremoniju 8. martā, kad Latvijas pirmizrādi piedzīvos Vitālija Manska un Jevhena Titarenko filma "Austrumu fronte", kas starptautisko pirmizrādi piedzīvos 73. starptautiskajā Berlīnes filmu festivālā. Filma atsedz kara pirmajā pusgadā pieredzēto – seši mēneši, kurus caurvij drāma, izmisums, bailes, naids, rūgtums, mīlestība un galvenais – ticība uzvarai. Īpašajos seansos iekļauta arī Kristiana Bergera veidotā filma "Mūzika zem svastikas – Maestro un Aušvicas čelliste" un Vitālija Manska filma "2020". Vairāk par īpašajiem seansiem lasiet šeit.

Festivāla "Artdocfest/Riga" laikā tiks rīkotas arī par tradīciju kļuvušās simpozija sarunas un diskusijas. Simpozija kuratores Ritas Rudušas vadībā dokumentālā kino autori, kā arī kino teorētiķi pievērsīsies sarunām un jautājumiem par izvēlēm, ar kurām jāsaskaras filmu veidotājiem, lai izstāstītu pārliecinošu stāstu laikā, kad Eiropas sirdī plosās karš un turpinās kara izraisītā humanitārā krīze.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti