Esam līdzīgāki, nekā šķiet. Kino dienās veicinās cilvēku ar garīgā rakstura traucējumiem integrāciju

Lai mazinātu sabiedrībā valdošos stereotipus par cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un veicinātu viņu veiksmīgāku integrāciju sabiedrībā, Labklājības ministrija (LM) turpina pērn aizsākto tradīciju – oktobrī, kas Latvijā un citviet pasaulē ir pasludināts par Garīgās veselības mēnesi, organizē ''Kino dienas 2021 – #EsTepat''. To galvenais vēstījums – mēs esam līdzīgāki, nekā pirmajā brīdī šķiet, informēja LM.

Kino dienas #EsTepat ir informatīvi izglītojošs bezmaksas pasākumu cikls, kuru atklās 5. oktobrī pulksten 10.00 Liepājas Olimpiskajā centrā. Pasākumā tiks demonstrēta zviedru režisores Lēnas Kopelas (Lena Koppel) komēdija “Cik brūkleņu ir pasaulē?”, filmas seansu papildinās praktisks seminārs, kurā dažādu jomu eksperti centīsies sniegt atbildi uz jautājumu – kāpēc cilvēki saviem pieņēmumiem par garīga rakstura traucējumiem uzticas vairāk nekā faktiem un kā no šiem pieņēmumiem atbrīvoties, lai veiksmīgāk mijiedarbotos ar līdzcilvēkiem.

"Lai arī dzīvojam modernā pasaulē, sabiedrībā joprojām ir tēmas, kuras uzskata par neērtām, par tabu. Cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem ir viena no diskriminācijas riskiem visvairāk pakļautajām iedzīvotāju grupām visā pasaulē. Arī Latvijā. Turklāt dažādi pētījumi rāda, ka pret viņiem sabiedrības attieksme ir daudz noraidošāka nekā pret cilvēkiem ar cita veida traucējumiem. Piemēram,

no domnīcas “Providus” pērnā gada nogalē veiktā pētījuma datiem izriet, ka dzīvot kaimiņos cilvēkiem ar garīga rakstura invaliditāti vai strādāt ar viņiem vienā kolektīvā nevēlētos katrs trešais Latvijas iedzīvotājs.

Salīdzināšanai var minēt, ka cilvēkus ar fiziska rakstura invaliditāti sev kaimiņos nevēlētos 4,8%, bet darba kolektīvā – 6%," norādīja pasākumu organizatori.

Kino dienās ir paredzēti seši pasākumi, kas aptvers visus Latvijas reģionus, tās norisināsies Jelgavā, Liepājā, Rīgā, Rēzeknē, Ulbrokā un Valmierā. Plašāka informācija par pasākumiem un dalībnieku reģistrēšanās nosacījumiem būs pieejama Labklājības ministrijas "Facebook" lapā.

Pasākumu ekspertu komandā ir psihiatri Ņikita Bezborodovs un Jānis Bušs, “Uzvediba.lv” vadītāja un Latvijas Autisma apvienības valdes priekšsēdētāja Līga Bērziņa, Liepājas Sociālā dienesta Atkarību profilakses centra vadītāja un resursu centra “Marta” Liepājas filiāles vadītāja Madara Lapsa, kā arī sociālais uzņēmējs un biedrības “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns”” valdes priekšsēdētājs Māris Grāvis.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija) pauda: “Tieši stereotipi un bailes no nezināmā būtiski ierobežo arī cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem integrāciju sabiedrībā. Tomēr mēs nevaram izlikties, ka šie cilvēki neeksistē. Viņi ikdienā ir tepat – mums līdzās. Un viņiem ir nepieciešams līdzcilvēku atbalsts, savukārt mums – pamudinājums mainīt savu attieksmi, kā arī zināšanas par to, kā varam veiksmīgāk mijiedarboties. Tāpēc šogad Kino dienās centīsimies mainīt stereotipus par cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem patiesajām spējām un iespējām, vēlmēm un vajadzībām. Un šo uzdevumu mums palīdzēs īstenot dažādu jomu eksperti."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt