Dizaina filmu festivāls šogad pievēršas arī vides jautājumiem

2. un 3. augustā Kuldīgā norisināsies Dizaina filmu festivāls, piedāvājot noskatīties sešas jaunākās dizaina, mākslas un apkārtējās vides tēmām veltītas filmas. Festivālā šogad paredzēta arī dārzkopības darbnīca ģimenēm un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vasaras skolas  lekcija, diskusijas un ekskursija pa Kuldīgu.

Ja iepriekš Dizaina filmu festivāla tematika vērpās starp dizaina un mākslas nogriežņiem, tad šogad apskatītie kinostāsti ieguļas arī apkārtējās vides problemātikā – tās skaistums, izmantošana, pārmaiņas un aizsardzība, uzsverot, ka

mākslas un dizaina objekti visos to dzīves posmos ir ciešā mijiedarbē ar vidi, kurā tie rodas, tiek īstenoti, izmantoti un utilizēti, norāda festivāla rīkotāji.

Piektdien, 2. augustā Dizaina filmu festivālu plkst. 19.00 atklās filma “Izbāzeņi” (Stuffed, 2019) par daudzpusīgo taksidermijas subkultūru, kurā darbojas aizrautīgi mākslinieki no visas pasaules un kuru aizraušanās ir skaistais dzīvniekos. Skulptori, kas vienlaicīgi ir arī zinātnieki un spēj saskatīt dzīvību, kur citi redz tikai nāvi.

Plkst. 21.00 filma “Kusamas bezgalība” (Kusama: Infinity, 2018) aicinās pievienoties mākslinieces Jajoi Kusamas ceļojumam no konservatīvās bērnības Japānā līdz īsam slavas uzplaiksnījumam ASV 1960. gados, kad cīnījās par preses uzmanību ar Endiju Vorholu. Visbeidzot Kusama kļūst par starptautiski vienu no atzītākajām mūsdienu avangarda mākslas pasaules ikonām. Taču beigās režisore tiecas uzdot jautājumus par sabiedrības skaudro attieksmi pret sievieti mākslinieci, ņemot vērā, ka pašlaik astoņdesmit gadu vecumā Kusama jau pēdējos trīsdesmit gadus dzīvo garīgās veselības aprūpes iestādē Japānā.

Vakara noslēgumā plkst. 23.30 brīvdabas kinoteātrī Kuldīgas pilsētas dārzā tiks demonstrēta Kimas Longinoto 2019. gada filma “Mafijas fotogrāfe” (Shooting the Mafia), kas iekļauta Sandensas un Berlīnes Starptautisko kinofestivālu oficiālajās programmās. Filma stāsta par vienu no spilgtākajām itāļu fotogrāfu personībām Letīciju Batalju, kas neatkarīgi no pastāvīgiem draudiem un šausmām caur objektīvu visas karjeras garumā dokumentējusi Sicīlijas mafijas dzīvi un noziegumus.

 

Sestdien, 3. augustā, plkst. 14.00 Dizaina filmu festivāla otrās dienas sākumā festivāls gaidīs ģimenes ar bērniem, lai iesaistītos radošās aktivitātēs, kas pievērsīs uzmanību videi mums apkārt, tās resursu izmantojumam, taupīšanai, kā arī dārzkopības mākslas nozīmei. Radošajā darbnīcā gan pieaugušie,gan bērni varēs ielūkoties aizraujošajā stādu pasaulē.

Dārzkopības darbnīcā ģimenēm katram dalībniekam būs iespēja ne tikai iestādīt augu pēc savas izvēles, bet arī apgūt dekupāžas tehniku, kurā izrotāt savu stāda podiņu. Turpat uz Kuldīgas Mākslinieku rezidences terases tiks pasniegtas no vietējiem labumiem pagatavotas publiskās pusdienas.

Plkst. 18.00 turpināsies festivāla filmu programma ar “Laipni lūgti Sodomā” (Welcome to Sodom, 2018), kas izrādīta un nominēta Kopenhāgenas kinofestivāla"CPH:DOX" galvenajai balvai. Simtiem tūkstošu mobilo tālruņu, platekrāna televizoru, klēpjdatoru un līdzīgu tehnoloģisko ierīču salīdzinoši neilgā laika posmā kļūst nederīgas, tiek izmestas un nokļūst Ganā, Āfrikā, kur bērni un pieaugušie tās demontē toksiskos dūmos. Kas vieniem ir uzņēmējdarbība ar tīri nopulētiem ekrāniem, citiem ir toksiski indīga ikdienas rutīna. Filma par produktu dzīvi, nokļūstot atkritumu izgāztuvē.

Uzkavējoties pie ietekmes uz apkārtējo vidi, plkst. 20.00 festivālā tika demonstrēta mērogos iespaidīgā filma “Antropocēns: cilvēku laikmets” (Anthropocene: The Human Epoch, 2018) par neaptveramo apmēru un tempu, kādā cilvēki pēdējo desmitgažu laikā iedarbojas uz apkārtējo vidi un jo īpaši dabas resursiem, kas zinātniekiem liek domāt par jauna laikmeta noteikšanu – antropocēns jeb cilvēku laikmets. Filmu veidotāji dodas ar godalgoto fotogrāfu Edvardu Burtinskī uz sešiem kontinentiem un 20 valstīm dokumentēt, kādu ietekmi cilvēki atstājuši uz Zemi. Filma izrādīta Toronto Starptautiskajā kinofestivālā un nominēta kā labākā Kanādas pilnmetrāžas filma.

Brīvdabas kinoteātrī plkst. 23.30 tiks demonstrēta "Dizaina filmu festivāla 2019" noslēguma filma “Staigājot pa ūdens virsu” (Walking on Water, 2018), kas ir necenzēts audiovizuāls reģistrs mākslinieka Kristo radošajam darba procesam un personīgajām attiecībām. Kristo un viņa sieva ir slaveni ar savām liela mēroga vides instalācijām. Pirmo reizi pēc sievas un ilggadējās sabiedrotās Žannas Klodas nāves Kristo uzņemas īstenot projektu “Peldošie moli”, ko viņi abi bija iecerējuši pirms vairākiem gadiem. Instalāciju 2018. gadā apskatīja 1,2 miljoni apmeklētāju, kas tās īstenotājiem radīja vairākus negaidītus sarežģījumus.

 

Dizaina filmu festivāla programma tiks demonstrēta Kuldīgas Mākslinieku rezidences ierīkotajā kinozālē (ieejas maksa 2,50 eiro), bet brīvdabas seansi bez maksas norisināsies pilsētas dārza kinoteātrī "Goldingen Knight Cinema". Filmas tiks izrādītas oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu valodā.

Plašāka informācija par programmu pieejama kinobize.lv, kā arī Dizaina filmu festivāla Kuldīgā un “Kino Bize” sociālajos tīklos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kino, foto un TV
Kultūra
Jaunākie
Interesanti