Lāčplēša dienā pirmizrādi piedzīvojusī filma „4. maija republika” pēta demokrātijas un kapitālisma dubultspēles kopš neatkarības atjaunošanas Latvijā. Filma vērtē neatkarības atjaunotāju vārdus un darbus, varas un naudas, elites un tautas attiecības, tiesiskumu un taisnīgumu. Tā aicina saprast atsevišķu cilvēku un visiem kopējo atbildību pret valsti.
Valsts kopums – tie esam mēs. Sapratnes tiltiņiem starp tautu un varu kaut kā ir jāveidojas, lai tas kopējais fons būtu labāks,” uzskata Cilinska.
Filmā tiek intervēti gan Augstākās Padomes deputāti, kuri balsoja par Latvijas neatkarību, gan politiskie „varoņi“, kuriem katram ir savi skaidrojumi un attaisnojumi par notikušo Latvijā.
Par filmas moto izvēlēta Ulda Ģērmaņa domugrauds: „Nekur nav teikts, ka latvietim jābūt vientiesīgam".
Pilsoniskā atbildība ir faktiski tas, uz ko mēs [mudinām],” uzsver režisore, citējot filmas scenārija autora Jāņa Dombura teikto, ka būtu labi, ja cilvēki ne tikai aizdomātos par filmu, bet izdomātu, ko viņi grib, ko negrib pieņemt, ar ko viņi var un ar ko nevar samierināties.
Kā iepriekš jau vēstīts, dokumentālā filma “4. maija republika” no 11. novembra skatāma regulāros seansos kinoteātrī “Splendid Palace”, tāpat arī vairāk nekā 30 kultūras centros un kinoteātros visā Latvijā. Jura Podnieka studija filmu bez maksas piedāvās noskatīties pansionātos, skolās, cietumos un slimnīcās.