Cikls «Izstādes uz kino ekrāna» sāk piekto sezonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un tā Ārzemju mākslas departaments mākslas muzejs "Rīgas birža" jau piekto sezonu sadarbībā ar SIA “Forum Cinemas” kinoteātri “Kino Citadele” cikla “Izstādes uz kino ekrāna” ietvaros piedāvā mākslas mīļotājiem un kino cienītājiem iespēju uz lielā ekrāna redzēt pasaules mēroga izstādes un mākslas kolekcijas, ielūkojoties vadošo muzeju un galeriju darbības aizkulisēs.

Šoreiz tā būs nesteidzīga pastaiga cauri gadsimtiem ar trim pieturvietām, gan atklājot slaveno mākslinieku Mikelandželo Merīzi da Karavadžo un Vinsenta van Goga personīgās un radošās biogrāfijas aizraujošas lappuses, gan pavisam negaidītā gaismā ieraugot klasiskās un modernās mākslas meistardarbus.

10. maijā plkst. 19.00 interesentu uzmanībai tiks piedāvāta filma “Caravaggio – The Soul and the Blood” (2018). Spožajam itāļu gleznotājam Mikelandželo Merīzi da Karavadžo (Michelangelo Merisi da Caravaggio, 1571–1610) veltīta filma ir emocionāls ceļojums caur mākslinieka dzīvi un darbiem, iepazīstot viņa spilgto talantu un grūtības, ar kādām meistars saskārās. Karavadžo ir viena no pretrunīgākajām un noslēpumainākajām figūrām mākslas vēsturē. Viņš bija revolucionārs mākslinieks un tādējādi nereti sastapās ar savu laikabiedru neizpratni. Filma parādīs pilsētas, ko Karavadžo apmeklēja savas dzīves laikā – Milānu, Florenci, Romu, Neapoli, Maltu, kā arī 15 dažādu muzeju kolekcijas un 40 vecmeistara slavenākos audeklus, kas filmēti vietās, kurām tie bijuši radīti, un muzejos, kur tie glabājas šodien. Karavadžo radošais mantojums aplūkots, iedziļinoties dokumentālās liecībās un īpašu uzmanību pievēršot izcilā gleznotāja biogrāfijai, kurā netrūka gaismēnu, kontrastu un pretmetu, skaidrojot, ko nozīmēja būt ģēnijam un dzīvot neprāta pilnu dzīvi, kā arī meklējot viņa meistardarbos personīgi pārdzīvoto.

Filmas “Van Gogh – Of Wheat Fields and Clouded Skies” (2018) seanss notiks 24. maijā plkst. 19.00. Tajā jaunu skatu uz Vinsenta van Goga (Vincent van Gogh, 1853–1890) daiļradi paver ievērojamā holandiešu mākslinieka darbu lielākās privātkolekcionāres Helēnas Krelleres-Milleres (Helene Kröller-Müller, 1869–1939) mantojums – gandrīz 300 van Goga gleznas un zīmējumi. Stāsts ir par sievieti, kura van Goga dvēseles mokās saskatījusi pašas izjūtas. Filmā skatītāji ieraudzīs gan nenovērtējamos dižā gleznotāja darbus, gan plašajā De Hoge Weluge parkā Oterlo (Nīderlande) izvietotā Krelleres-Milleres muzeja arhitektūras un atrašanās vietas dabisko skaistumu. Iespēju ar bagātīgas kolekcijas palīdzību izstāstīt šo stāstu un vizualizēt kaismīgu degsmi pret mākslu devusi van Goga darbu ekspozīcija – izstāde “Starp kviešu laukiem un mākoņainām debesīm” Vičencas vēsturiskajā namā Basilica Palladiana, kas ietvēra 40 gleznas un 85 zīmējumus no Krelleres-Milleres muzeja.

Noslēdzošā filma “Hitler versus Picasso and the Others” (2018) norisināsies 7. jūnijā plkst. 19.00, ļaujot uzzināt vairāk par Hitlera slēptajiem dārgumiem un nacistu apsēstību ar mākslu. Nacisms mēģināja iznīcināt visu, kas bija saistīts ar tā dēvēto “deģenerātu mākslu”, sistemātiski izlaupot klasiskās un modernās mākslas kolekcijas. 1937. gadā nacistu režīms Minhenē sarīkoja divas izstādes: vienu – lai uzspiestu kauna zīmi “deģenerātu mākslai”, un otru, paša Hitlera pārraudzītu, – lai cildinātu “klasisko mākslu”. Filma ir aizraujošs ceļojums pa piecām izstādēm, kurās skatāmi Botičelli, Klē, Monē, Šagāla, Renuāra, Gogēna un daudzu citu ievērojamu autoru darbi, kas Hitlera režīma laikā ieguva negatīvu vērtējumu. Katru izstādi papildina vairāki iespaidīgi stāsti par gleznotājiem un viņu daiļradi.

Filmās tiek rādīti ne tikai izstādēs un kolekcijās redzamie mākslas darbi – skatītāji aicināti iepazīt arī izstāžu veidošanas radošo un tehnisko procesu, ar mākslinieku, vēsturnieku un dažādu speciālistu palīdzību izprast, ko mākslas darbi spēj vēstīt par saviem autoriem un laika periodu, kurā ir tapuši.

Plašāka informācija par filmām un seansiem šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti