Baltijas jūras dokumentālo filmu forumā apbalvotas četras filmu ieceres

Nacionālā kino centra rīkotais Baltijas jūras dokumentālo filmu forums šogad notika no 5. līdz 11. septembrim. Gan klātienē, gan tiešsaistē dokumentālā kino profesionāļi piedalījās apmācībās un filmu projektu tirgū, kura noslēgumā apbalvoti četri filmu projekti, informēja foruma rīkotāji.

Baltijas jūras dokumentālo filmu forumā šogad pasniedza četras balvas. "Current Time TV" balvu 2000 ASV dolāru apmērā saņēma Ukrainas un Lielbritānijas kopražojuma projekts "Nemanāmie cilvēki" ("Little People"), kura režisors ir Ivans Sautkins, bet varoņi – vairāki Ukrainas iedzīvotāji, kuri kara apstākļos nolēmuši palīdzēt valsts armijai. "BB Post House" balvu, kas ļaus izmantot kompānijas pakalpojumus 3000 eiro apmērā, saņēma Ukrainas un Latvijas (studija "VFS Films") kopprojekts "Svētītie" ("The Blessed Ones"), kura režisors ir Andrijs Lisetskis. Filma – kara portrets, kura traģiskās aprises ļauj apjaust četru mākslinieku darbi. Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma balvu režisoram saņēma Mia Halme (Somija), kura prezentēja projektu "LGL – Lieliskās govju lēdijas" ("FLC - Fabulous Cow Ladies") par trīs govīm un trīs viņu saimniecēm. Baltijas jūras dokumentālā kino foruma balvu producentam saņēma Oleksandra Kravčenko (Ukraina), kura iepazīstināja ar projektu "Dzelzs cilvēks (Kādu dienu es vēlos tevi redzēt laimīgu" ("Iron Man (One Day I Wish to See You Happy") – personīgu stāstu par filmas režisori un viņas vīru.

Šogad Baltijas jūras dokumentālo filmu forumā prezentēja 18 filmu projektus, kuru veidošanā iesaistītas filmu studijas no 10 valstīm, to skaitā četri projekti, kuru īstenošanā piedalīsies Latvijas kinematogrāfisti. Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad pasniedzēju komandu vadīja dokumentālā kino konsultanti no Dānijas – Mikaels Opstrups un Tue Stēns Millers. Kopā ar viņiem strādāja režisori Emma Deivi (Lielbritānija), Laila Pakalniņa (Latvija), Romāns Bondarčuks (Ukraina), producente Dagne Vildžunaite (Lietuva) un montāžas režisors Fils Džandalijs (Zviedrija).

Foruma laikā notika "Creative Europe Media Desk" Latvijas nodaļas rīkota diskusija par mentālo veselību dokumentālo filmu industrijas jomā, kuru vadīja "Film In Mind" terapeite Rebeka Deja (Lielbritānija) un kurā piedalījās režisors Romāns Bondarčuks, Odesas starptautiskā kino festivāla izpilddirektore Anna Mačuha, režisors un scenārists Ivans Sautkins (Ukraina), kā arī producents Uldis Cekulis (Latvija). Sarunas ierakstu iespējams noklausīties "Creative Europe Media Desk Latvia" "Facebook" lapā.

Foruma vadītāja Zane Balčus uzsvēra: "Foruma norise klātienes formātā ir nepieciešams instruments jaunu dokumentālā kino projektu attīstībā, jo forums dod iespēju satikties Rīgā kino veidotājiem no mūsu reģiona ar Eiropas, Āzijas, Ziemeļamerikas televīziju un filmu tiesību kompāniju pārstāvjiem, kas, cerams, rezultēsies jaunās sadarbībās turpmākajos gados. Lai gan šī foruma sadaļa norisinās šaurākā lokā, tomēr arī mūsu kino skatītājus šie projekti sasniedz – jau kā pabeigtas filmas nākamajos gados."

Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma kino programmu izrādīja kinoteātrī "K. Suns" Rīgā, un divas filmas varēja noskatīties kino izrādīšanas vietās Jēkabpilī, Rēzeknē, Smiltenē un Talsos. Filmu programmas viesi bija trīs filmu režisori un vienas filmas producente. Programmā īpašs uzsvars bija likts uz Ukrainu – no astoņām programmā iekļautajām filmām četras bija saistītas ar Ukrainu. Filmu atlasē tika izvēlēti arī vairāki darbi, kuri iepriekšējos gados tikuši prezentēti forumā kā projekti. Forumu atklāja Ihora Ivanko filma "Trauslā atmiņa" (2022, Ukraina, Slovākija), kas piedalījās forumā projekta stadijā 2019. gadā, un tā šogad izpelnījās vislielāko skatītāju interesi.

Forumu rīko Nacionālais kino centrs un atbalsta LR Kultūras ministrija un Valsts kultūrkapitāla fonds. Forums ir vadošais starptautiskais dokumentālā kino industrijas pasākums reģionā, un 2023. gada septembra sākumā norisināsies jau 27. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti