«Baltic Sea Docs» forumā skatītākā filma šogad – dzīvi ar anoreksiju atspoguļojošais «Pašportrets»

Noslēdzies 24. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums, kas norisinājās no 29. augusta līdz 6. septembrim. Foruma laikā skatītāju ievērību izpelnījās starptautisku dokumentālo filmu programma, kas šogad bija skatāma tiešsaistē bez maksas visā Latvijā, savukārt dokumentālā kino profesionāļi piedalījās apmācībās, meistarklasēs un filmu projektu tirgū, kura noslēgumā četriem filmu projektiem pasniegtas vērtīgas balvas, informēja organizatori.

Foruma filmu programmā šogad 16 tiešsaistes seansos portālā filmas.lv un divos seansos klātienē izrādītas astoņas pasaules festivālos godalgotas dokumentālās filmas. Filmas tiešsaistē skatītas gandrīz 6000 reižu, un, vadoties pēc citu starptautisku festivālu pieredzes tiešsaistes seansu auditorijas aprēķinos, kopējais skatītāju skaits bijis teju 10 000, aprēķinājuši filmu foruma rīkotāji. Paralēli jaunāko filmu skatei portālā filmas.lv, skatītāji izmantojuši arī iespēju noskatīties foruma pagājušo gadu programmu filmas LMT “Straumē” un viedtelevīzijā.

Lielāko skatītāju interesi izpelnījusies filma “Pašportrets” (“Self Portrait”, Norvēģija), kas vēsta par fotogrāfi Lēni Marīu Foseni (Lene Marie Fossen) un viņas dzīvi, ilgstoši slimojot ar anoreksiju. Pēc filmas skatītāji varēja vērot diskusiju par ēšanas traucējumiem un iespējām palīdzēt cilvēkiem, kas ar to saskārušies, un šī diskusija būs pieejama Nacionālā kino centra “Vimeo” kontā. Turpat skatāmas arī iepriekš izrādītās sarunas ar vairāku programmā iekļauto filmu veidotājām.

Otrā skatītāju iecienītākā filma bijusi “Par mīlestību” (“Lessons of Love”, Polija), kuras galvenā varone Jola sāk jaunu dzīvi pēc aiziešanas no ciešanu un vardarbības pilnas laulības.

Arī Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pasākumi industrijas profesionāļiem šogad lielākoties norisinājās tiešsaistē. Forumā savus topošos filmu projektus prezentēja 24 filmu komandas no 16 valstīm, un viņu idejas uzklausīja starptautisku televīzijas kanālu (Somijas YLE, Zviedrijas SVT, Japānas NHK, Lielbritānijas BBC, Baltijas valstu televīzijas) un filmu izplatīšanas kompāniju pārstāvji — “Taskovski Films” (Liebritānija), “Cat & Docs” (Francija) un citu. Filmu veidotāji no Baltijas valstīm bija aicināti prezentēt savus projektus īpaši forumam iekārtotā studijā Latvijas Universitātes bibliotēkā Kalpaka bulvārī. Filmu projektu prezentācijas 3. un 4. septembrī tiešsaistē katru dienu vēroja ap 200 cilvēku.

Foruma laikā notika arī režisora Audrjus Stoņa (Lietuva) un producenta Ulda Cekuļa (VFS Films) meistarklases, kā arī Radošā Eiropa MEDIA biroja rīkots seminārs par dokumentālo seriālu veidošanu.

Četru filmu projektu komandām tika pasniegtas foruma un sadarbības partneru sarūpētas balvas.

Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma balva ir montāžas režisora konsultācija vienam no projektiem. Balvas ieguvēju izvēlējās žūrijas komisija, kurā darbojās montāžas režisors Fils Džandalijs (Zviedrija), dokumentālā kino konsultants Mikaels Opstrups (Dānija) un foruma projekta vadītāja Zane Balčus (Latvija). Balva pasniegta projektam “Aizver muti!” (“Shut the Fuck Up!”, Ukraina, Francija), ko veido režisore Taisija Kutuzova, producente Olga Beshmelņicina (Digital Religion) un kopproducents Stefāns Sjoans (East Roads Films). Topošās filmas galvenais varonis ir Serhijs, politiski aktīvs jaunietis, kurš iestājas pret korupciju savā ciematā netālu no Kijevas un piedalās vēlēšanās, lai sacenstos ar deputātu, kurš viņu iepriekš mēģinājis apklusināt.

Televīzijas kanāla “Current Time TV” balvu (2500 eiro) saņēma Baltkrievijas un Vācijas filmas projekts “Drosme” (“Courage”, režisors Aļaksejs Palujans, producents Jerns Mellenkamps (“Living Pictures Production GbR”), kopproducents Mikalajs Laureņuks (“Illusion Film Company”)). Filma ir stāsts par pagrīdes teātri Minskā un tā radošo brīvību autoritāra režīma apstākļos.

Eiropas Dokumentālā kino asociācijas balva (konsultācija filmas kampaņai) pasniegta projektam “Transsīrijas ekspresis” (“Trans Syrian Express”), kas vēsta par ceļojošu Sīrijas kara ieroču un trofeju izstādi, kas ar vilcienu tiek izvadāta pa Krievijas lielākajām pilsētām. Filma ir Somijas, Krievijas, Polijas kopražojums (režisore Aļina Rudņicka, producents Perti Veijalainens (“Illume Ltd.”), kopproducenti Sergejs Vinokurovs (“317-Films”) un Dorota Roškovska (“Arkana”)).

Savukārt uzņēmuma “BB Post House” balvu ar iespēju izmantot filmas pēcapstrādes pakalpojumus Latvijā 3000 eiro apmērā ieguva projekts “Kristus līgavas dienasgrāmata” (“Diary of a Bride of Christ”), ko veido ukraiņu režisore Marta Smerečinska un producente Natālija Libeta (“Digital Religion LLC”). Šis ir personisks režisores vēstījums par savu jaunāko māsu un citām mūķenēm — Kristus līgavām — modernā katoļu klosterī Rietumukrainā.

Šis bija ceturtais gads, kad Baltijas jūras dokumentālo filmu forums sadarbojas ar režisora Vitālija Manska vadīto “Artdocfest”, kas apvieno filmu veidotājus no bijušās Padomju Savienības valstīm. Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma ietvaros notika desmit “Artdocfest” žūrijas atlasītu filmu projektu prezentācijas, un vienam no tiem balvu pasniedza televīzijas kanāls “Current Time TV”. 2000 ASV dolāru naudas balvu ieguva projekts “Ja nu es nenomirstu” (“What If I Don't Die”), stāsts par 16 gadus veco Nastju un viņas dzīvi bērnu hospisā (režisore Elena Laskari).

Forumu organizē Nacionālais kino centrs, finansiāli atbalsta Eiropas Savienības audiovizuālās nozares programma "Radošā Eiropa/MEDIA", LR Kultūras ministrija un Rīgas dome. Nākamais, 25. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums norisināsies 2021. gadā no 7. līdz 12. septembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti