Labrīt

Baiba Zūzena: Mani uzrunāja iespēja sabiedrisko mediju attīstīt par mūsdienīgu mediju

Labrīt

Valdība atbalsta EM izstrādāto regulējumu „Parāds seko dzīvoklim”, par to vēl lems Saeima

Seriāls "Misija Latvietis" - iedvesmojoši stāsti par 17 izciliem Latvijas cilvēkiem

Pie skatītājiem nonāk seriāls «Misija Latvietis» – stāsti par 17 ļoti izciliem Latvijas cilvēkiem

Vienuviet savākta spēka esence – tā starpmediju projektu "Misija Latvietis" kodolīgi raksturo idejas autore, režisore un producente Ilze Lasmane-Brože. Projekts apkopo stāstus par 17 ļoti izciliem Latvijas cilvēkiem, kas sasnieguši globālas virsotnes visdažādākajās jomās, sākot no aviācijas, robotikas un autobūves līdz dizainam un skaņu pasaulei.

Katrs savā nozarē viņi ir labi zināmi, bet pelnījuši daudz plašāku ievērību, jo viņu veikums var iedvesmot arī citus izdarīt lielas lietas.

Arī pats projekts bija laika un darba ziņā ļoti ietilpīgs, – lai satiktu stāstu varoņus, radošā grupa apbraukāja pusi pasaules.

Materiāls vainagojies ar seriālu "Misija Latvietis", kura pirmo sēriju pirmizrāde būs šo sestdien,  2. novembrī, kinoteātrī "Splendid Palace".

Katrai "Misija Latvietis" sērijai ir viena virstēma, un katrā no tām būs redzami divi varoņi, bet prologs vēstīs par kādu īpašu vēsturisku personību. Raidījuma sērijas veltītas dizainam (Artis Nīmanis, Germans Ermičs), medicīnai (Monta Brīvība, Veronika Puiša), nepieradinātajai arhitektūrai (Dagnija Smilga, Niklāvs Paegle), autobūvei (Ali Jansons, Mārtiņš Zalmans), skaņu pasaulei (Ģirts Ozoliņš, Jānis Irbe), datoru lietām (Andrejs Kļaviņš, Ernests Kļaviņš, Jānis Rozenfelds), robotikai un lidaparātu ražošanai (Jānis Putrāms, Ingemārs Butkēvičs), kā arī materiālu dizainam un apģērbam (Sarmīte Poļakova, Fjodors Podgornijs).

Seriāls filmēts Latvijā un ārzemēs, veidojot mūsdienīgu sapludinājumu ar dinamisku komiksu formātā veidotām animācijām un 3D estētikā veidotām vizualizācijām. To veidotāju komandā ir 26 cilvēki režisores, producentes un scenārija autores Ilzes Lasmanes-Brožes vadībā. 

"Šķiet, vienkārši laiks pieprasīja, lai tāda lieta notiktu, ka mums vajag dzirdēt vairāk spēcīgu, tiešām nopietnā mērā spēcīgu stāstu par to, ko latvieši var. Citādi par daudz jau tāda sajūta, ka čīkst un pīkst. Ka kaut kā nemākam novērtēt sevi vai izcelt," stāsta idejas autore Ilze Lasmane-Brože, piebilstot, ka no šīs sajūtas tad arī izrietēja starts projektam "Misija Latvietis".

Ideja uzrunāja arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA), kas popularizē Latviju pasaulē, un projekts tapa ciešā kopsadarbībā.

Lai stāstītu mūsdienu stāstus, Ilze Lasmane-Brože nolēma atsperties no vēstures: "Man tobrīd LIAA un ar diasporām strādājošā Kristīne Smilga atsūtīja tādu Latvijas Patentu valdes sarakstu, kuru tu vienkārši lasi un tev paliek mute vaļā… Ko tik tie latvieši nav patentējuši un kādos tik laikos… Piemēram, Augusts Krastiņš automašīnu pirms vēl Henrija Forda. Tā ka mēs reāli daudz kur vēsturiski esam bijuši priekšā visai pasaulei. Kaut kas te ar mazapdzīvoto Latviju tāds ir…

Tas supertalantīgo cilvēku procents ir neticams."

"Tarragon Aircraft" ražotās pasaules klases vieglās lidmašīnas "Tarragon" darbnī...
"Tarragon Aircraft" ražotās pasaules klases vieglās lidmašīnas "Tarragon" darbnīcā

No patentu saraksta idejas autore izvēlējās astoņas sfēras, kurās latvieši izdarījuši ko īpaši inovatīvu, un tad, atsperoties no katras sfēras vēsturiskā personāža, atrada divus cilvēkus, kas šajā jomā ir ko ļoti būtiski paveikuši mūsdienās. Piemēram, aviācijas un robotikas nozari vēsturiski pārstāv lidaparātu būves pionieris Kārlis Irbītis, bet mūsdienās divi uzņēmēji – Jānis Putrāms, kura vadītā uzņēmuma "Aerones" ražotie roboti strādā vairāk nekā 20 valstīs, apkalpojot zaļās enerģijas objektus četros kontinentos. Un Ingemārs Butkevičs, kura vadītā uzņēmuma "Tarragon Aircraft" ražotās pasaules klases vieglās lidmašīnas "Tarragon" iecienījuši lidotāji visapkārt zemeslodei.

 "Mēs esam tā kā "Ferrari", "Lamborghini". Mēs īstenībā konkurējam ar "Ferrari" un "Lamborghini". Tie ir mūsu tiešie konkurenti. Klientam ir izvēle, ko viņš pirks tagad – "Bugatti", "Ferrari", "Lamborghini" vai "Tarragon"," iepriekš komentējis Ingemārs Butkevičs.

Ingemārs Butkevičs
Ingemārs Butkevičs

Medicīnas jomu vēsturiski pārstāv bioķīmiķis un pasaules līmeņa vēža diagnostikas pētnieks Bruno Jirgensons, bet mūsdienās – bioloģijas zinātņu doktore Monta Brīvība, kas aktīvi darbojas starptautiskos cilvēku genoma izpētes projektos, un Veronika Puiša, ko Ilze Lasmane-Brože raksturo kā ģimenes ārsti ar kaislību uz kosmosu un kosmosa medicīnu: "Viņa ir izskolojusies pa visu pasauli: kursi, konferences, augstskolas, lai izmācītos par aerokosmonautikas mediķi. Viņa ir arī pieteikusies lidojumam kosmosā un tika līdz otrajai kārtai, tagad dara visu, lai nākamajā reizē tiktu vēl tālāk. Šobrīd tas lielākais ieguvums no viņas veikuma Latvijai ir tas, ka viņa pārstāv Latviju Eiropas Kosmosa aģentūras mediķu grupā."

Monta Brīvība
Monta Brīvība

Veronika Puiša par to ir teikusi: "Man vairāk bija interese saprast, kas "tam lācītim vēderā", kā cilvēks darbojas. Un tad tā interese man kaut kā pārcēlās uz aviāciju un kosmosu, lai saprastu, kā tad tur tas viss strādā. Kad tu sāc šādus jautājumus uzdot, tad pasaule paveras daudz krāsaināka, niansētāka, interesantāka."

Veronika Puiša
Veronika Puiša

Līdzās jau minētājiem tapuši stāsti arī par latviešu sasniegumiem autobūvē, datoru jomā, nepieradinātajā arhitektūrā, dizainā un citās, kopā astoņās sfērās.

Galvenā projekta mērķauditorija – jauni cilvēki, kurus šie stāsti varētu iedvesmot, norāda Ilze Lasmane-Brože: "Tie, kas ir sava profesionālā ceļa sākumā, parādīt viņiem kaut kādu virzienu, drosmes meklējumu virzienu, lai viņi var atrast to savu īsto ceļu.

Kas interesanti, daudzi tie varoņi ir izdzīvojušies pa ārzemju presi, bet Latvijā dažkārt pavīd pat daudz mazāk, tāpēc ar šo projektu gribējās savākt tādu spēka esenci vienuviet."

Projekta galvenais vainagojums ir astoņu sēriju seriāls "Misija Latvietis", un pirmo sēriju pirmizrāde būs sestdien, 2. novembrī, kinoteātrī "Splendid Palace". 7. novembrī seriāls pirmizrādi piedzīvos LMT Viedtelevīzijā un 14. novembrī LTV1. Līdztekus seriāla tapšanai ierakstīti arī raidieraksti, kas tiks publicēti portālā LSM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti