Hugo un Toms ir labākie draugi, un klāt ir septītās klases sākums ar visu no tā izrietošo – kā atstāt iespaidu uz klasesbiedriem, kā sagatavoties skolas talantu konkursam un ko iesākt ar klases jauno meiteni, kura iesēdusies viņu solā.
Viss mainās, kad Hugo ar skrituļdēli iebrauc stabā, salauž degunu un uz laiku iegūst superspējas, ko pārmanto no savas iecienītās skeitborda videospēles.
Filmas "Bum!" režisores un idejas autores ir Marta Selecka un Andra Drošs, bērnu seriālu "Tutas lietas" un "Emī un Rū" veidotājas. Šo filmu viņas iecerējušas tiem, kuri no bērniem domātā TV piedāvājuma jau izauguši, stāsta Marta Selecka: "Mēs gribējām pateikt tai paaudzei, kas mācās 6.–7.klasē, ka jūs arī šeit esat un jūs mums esat svarīgi. Man liekas, ka ir filmas bērniem un ir filmas vecākiem, bet tieši pusaudžiem parasti "paslīd garām". Mums ar Andru šī bija arī nodeva mūsu skolas laikam, jo pašas esam klasesbiedrenes un likās, ka šī auditorija ir mazliet piemirsta. Ja atceramies savus pusaudžu gadus, šie bērni ir pilnīgi, pilnīgi citādāki. Viņi ir ļoti daudz tehnoloģijās, ir citas domas, citas aktivitātes un dienas režīms. Bet mums bija ļoti interesanti darboties gan ar viņiem, gan ar Loti, kura ir oriģinālscenārija autore. Neveidojām šo filmu pēc grāmatas, bet paši sēdējām un domājām, par ko gribam šo filmu taisīt."
Martas Seleckas pieminētā Lote ir scenāriste Lote Eglīte, kura pazīstama ar stāstiem animācijas filmai "Bize un Neguļa" un ģimenes filmai "Ziemassvētki džungļos". Rakstniece atminas, ka no režisorēm saņēmusi aicinājumu radīt stāstu filmai par skolu, draudzību un, vēlams, arī superspējām: "Un tad sākās pati interesantākā daļa! Sapratu, ka man ir jāsaprot, ko šodien nozīmē būt divpadsmit–trīspadsmitgadīgam skolniekam. Gāju uz skolām, meklēju prototipus, skatījos bērnu savstarpējās attiecības, gāju uz skeita laukumiem un dažādām vietām, kur viņus var satikt un ar viņiem iepazīties. Uzzināju, ko viņi klausās, un "Spotify" klausījos viņu mūziku.
Lasīju viņu grāmatas, viņu komiksus, maksimāli centos iejusties šodienas divpadsmit–trīspadsmitgadniekā."
Tā nu Lote Eglīte ļāvusies hiphopa mūzikai, pētījusi pusaudžu ieteiktos komiksus, zinātniskās fantastikas grāmatas, skeitborda pasauli un šodienas jauniešu uztveres paradumus.
"Digitālie mediji it kā liek laikam ritēt un uztvert to ātrāk, un tu ievēro, ka saturs un laika nogrieznis visiem tiem video gabaliem, ko viņi skatās, ir ļoti īss, ļoti straujš… Patiesībā tā es arī rakstīju scenāriju – lai ainas ir dinamiskas, kā tādi skeita video, lai ritmā pielāgotos tam saturam, ko viņi patērē," stāsta Eglīte.
Iegūstot superspējas, filmas galvenais varonis Hugo ātri vien kļūst par populārāko puisi skolā, par ko vienmēr sapņojis. Kaut ko iegūstot, no kā cita ir jāatsakās, un Hugo nonāk klasiskas izšķiršanās priekšā – statuss vai draudzība. Par superspēju idejas attīstību un simbolisko nozīmi stāsta scenāriste Lote Eglīte: "Pirmkārt, es zināju, ka nevaru izvērsties ar Holivudas superspējām, vajadzēja domāt finansiāli panesamākā veidolā," smejas Eglīte. "Un svarīgi bija arī tas, ka katrām superspējām ir sava mitoloģija. Sapratu, ka tās būs videospēles un skeitbords, un tam acīmredzot būs kaut kā jāizriet no tā. Pētīju skeita videospēļu un vispār šī sporta veida iezīmes un izvērtu [superspējas] saistībā ar to. Bet konceptuāli viena no svarīgākajām superspējām, ko viņi sauc par "switch" jeb apmainīšanos, kad tu vari apmainīt lietas savā starpā, man tematiski bija – vai tu esi gatavs apmainīt savu uzticamo draugu pret īslaicīgu slavu?"
Filmā skan arī daudzi šodienas pusaudžu valodā izplatīti anglicismi un atsauces uz digitālo kultūru un soctīklu vietu pusaudžu ikdienā, kurai nepiederošie automātiski tiek ierindoti pie dīvaiņiem. Kā klases jaunā meitene Karla, kuru pārējie sauc par "screen-free" jeb "ekrānbrīvo".
"Mani sauc Elīza Kļava, filmā esmu Karla jeb "screen-free". Esmu no Liepājas, kur arī pārsvarā notika filmēšana," ar sevi iepazīstina viena no filmas varonēm.
Zinātāji filmā "Bum!" pazīs Liepājas Valsts ģimnāziju, kurā filmētas skolas ainas. Gan Elīza, gan Adrians Petrovics, kurš filmā spēlē Hugo, ir liepājnieki. Bet Toma lomas atveidotājs Dāvis Ozols (starp citu, viņš bērnībā ierunājis Spilventiņa lomu bērnu iecienītajos "Lupatiņos") uz filmēšanu pērnvasar braukājis no Rīgas.
"Negaidīju, ka būs tik labi!" pēc filmas preses seansa saka Adrians Petrovics. "Jā, man likās, ka būs sliktāk," piekrīt Elīza Kļava. "Jā, ka būs tā vairāk apkaunojoši," pievienojas Dāvis Ozols, "bet beigās bija forši!"
"Viss forši bija. Likās arī, ka būs inčīga filma," teic Adrians. Kamēr runājamies, jaunieši viens otru velk uz zoba. "Hugo ļoti patika tā dziesma par viņu," smejas Elīza, atsaucoties uz filmas beigās dzirdamo dziesmu, ko Elīzas varone ar draudzeni izpilda talantu konkursā. "Man tā dziesma reāli nepatīk!" iebilst Hugo lomas atveidotājs. "Nē, tā bija reāli labākā daļa! Tas noslēgums bija episks!" turpina Elīza. "Viņš filmēšanas laikā visu laiku dziedāja to dziesmu! "Vai tu reaģēsi uz mani…"Brīnumaina dziesma!" iedziedas Dāvis. "Nē, tā nebija, tā nebija," smaida Adrians.
Filmas aktieri, kuriem šobrīd ir 13 un 14 gadu, piekrīt režisorēm, ka pusaudžiem interesantu latviešu filmu ir maz.
"Jā, nav Latvijā baigi tādas filmas… Šitādu nekur neatradīsi. Varētu būt pirmā ar superspējām," saka Adrians.
"Bija kaut kāda viena par pusaudžiem un kovida laiku… "Paliec negatīvs" vai kaut kas tāds, bet nekas cits nav," piekrīt Elīza. "Vienīgā pusaudžu filma bija tā, kur bija tās divas māsas. Jā, "Māsas" saucās. Tā bija ļoti laba, līdzīga šai, arī par pusaudžu dzīvi. Bet tā bija bēdīgāka, šī ir vairāk pozitīva," piebilst Dāvis.
Filma "Bum!", kas tapusi ar Nacionālā kino centra atbalstu, iekļaujas kino centra uzņemtajā virzienā – mērķtiecīgi aicināt kino veidotājus radīt filmas, kuru pamata mērķauditorija ir bērni un jaunieši, stāsta kino centra vadītāja vietniece Inga Blese: "Mums likās, ka vajag veicināt to, lai producenti mēģina vairāk domāt šajā virzienā un ir gatavi atsaukties režisoru un scenāristu idejām, kad tādas viņiem tiek piedāvātas. Un izskatās, ka tas ir palīdzējis, jo šā gada ražošanas konkursā mums ir vairāki pieteikumi. Iepriekš bez tāda uzaicinājuma, es domāju, mēs neko tādu neredzētu."
Šogad ražošanā ir divi Nacionālā kino centra atbalstīti filmu projekti bērniem un jauniešiem – "Burvju acs", ko studijā "Mistrus Media" veido režisors Aiks Karapetjans un scenāriste Tabita Sīmane, un "Kad Tīne un Bīne satika Juhanu", kas režisores Lindas Oltes un scenāristes Līgas Gaisas kopdarbā top studijā "AirProductions". Kad tās ieraudzīs skatītājus, pagaidām vēl precīzi nav zināms, bet filmas "Bum!" pirmizrāde būs 3. novembrī.