Andris Gauja un Viesturs Kairišs uzņems īsfilmas Dienvidigaunijā

Latvijas režisori Andris Gauja un Viesturs Kairišs "Eiropas kultūras galvaspilsētas Tartu 2024" programmā "Arts of Survival Documentaries" iemūžinās Dienvidigauniju, veidojot dokumentālas īsfilmas ar kopējo tēmu "Izdzīvošanas māksla", informēja projekta pārstāvji.

Tartu kopā ar Dienvidigauniju 2024. gada janvārī kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, un Andris Gauja un Viesturs Kairišs izvēlēti kā divi no astoņiem režisoriem, kas veidos filmas par Dienvidigauniju. Astoņu filmu kolekcija pie skatītājiem nonāks nākamā gada pavasarī. Dokumentālās īsfilmas būs atsevišķi mākslas darbi, bet tie veidos vienotu kultūras kodu – īsfilmu kolekciju "Arts of Survival". Kopumā konkursam idejas iesniedza 27 igauņu un 16 ārvalstu filmu veidotāji.

Andris Gauja veidos filmu "The Art of Looking" / "Vērošanas māksla" ("Film Tower OÜ", producents Margus Õunapuu), vienā filmā iekļaujot astronomus un gļotsēņu pētniekus. "The Art of Looking" stāstīs par divām šķietami atšķirīgām cilvēku grupām – par astronomiem, kuri mēģina izprast pasauli, skatoties uz to caur teleskopiem, un gļotsēņu pētniekiem, kuri tuvplānā pēta pašu mazāko organismu mikropasauli. "Abu profesiju pārstāvji nonāk pie līdzīgiem secinājumiem par lietu kārtību un parāda, ka dabiskā ziņķārība, iespējams, ir mūsu galvenais dzinulis," saka Gauja.

Viestura Kairiša darbs "Arts of Survival" dokumentālo filmu kolekcijā būs "Border Island" / "Robežsala" ("Nafta Film OÜ", producenti Esko Rips, Olga Hartšuk; "Ego Media", producents Guntis Trekteris), filma par Krievijas mikropasauli, kas paslēpusies mazā Peipusa ezera saliņā Piirissaare pie pašas Igaunijas un Krievijas robežas. Režisors pētīs, vai uz Zemes patiesi eksistē vientuļa sala, kur Krievijas pasaule / miers (мир-miers-pasaule) var eksistēt bez kara. "Filmas iedvesma ir īpašs laiks un vieta, kur senās tradīcijas un sabiedrība atspoguļo mūsu modernās pasaules realitāti," saka Kairišs.

Andris Gauja ir vairāku dokumentālo un spēlfilmu producents, scenārija autors un režisors. Viņa darbu klāstā ir pasaulē ievērotā dokumentālā filma "Ģimenes lietas" (2010), spēlfilmas "Nekas mūs neapturēs" (2019) un "Izlaiduma gads" (2014). Viesturs Kairišs pazīstams kā spēcīgu nacionālu spēlfilmu un poētisku dokumentālo filmu autors, viņa jaunākā filma "Janvāris" (2022) pagājušajā gadā kļuva par skatītāko pašmāju filmu Latvijā un saņēma "Lielo Kristapu" kā gada labākā pilnmetrāžas spēlfilma, ieguva arī starptautisku atzinību – filmas pasaules pirmizrāde notika Traibekas kinofestivālā, atnesot autoriem Labākās ārvalstu filmas balvu.

Pārējie seši izvēlētie režisori "Tartu 2024 Arts of Survival" dokumentālo filmu kolekcijai ir Andrey Paounov (Bulgārija), Ülo Pikkov (Igaunija), Jaan Tootsen (Igaunija), Eva Kübar (Igaunija), Carl Olsson (Zviedrija) un Maria Aua (Igaunija).

"Arts of Survival Documentaries" ir Eiropas kultūras galvaspilsētas Tartu galvenā programma. Īsfilmu veidošanu finansiāli atbalsta "Tartu 2024 Foundation", Igaunijas Filmu institūts un programma "Radošā Eiropa". Projektus atlasīja žūrija, kuras sastāvā bija "Tartu 2024" radošā direktore Kati Torp, Igaunijas Filmu institūta eksperts Filipp Kruusvall, režisori Moonika Siimets un Kaur Kokk, operators Erik Põllumaa un "Arts of Survival Documentaries" mākslinieciskā direktore Kaarel Kuurmaa.

"Eiropas kultūras galvaspilsētas Tartu 2024" radošā koncepcija ir "Izdzīvošanas mākslas" jeb "Arts of Survival", kas ietver sevī zināšanas, prasmes un vērtības, kas palīdz uz nākotni raudzīties gaišāk, – savdabība, ilgtspējība, darbīgums, radošā mijiedarbība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti