Koncerti, izstādes un teātris dabā. Ieteikumi šonedēļ

Lielakā daļa mūzikas un mākslas festivālu šovasar atcelti vai pārcelti. Tas, protams, mūsu pašu drošības un veselības dēļ. Latvijas Dabas fonds atgādina, ka daba neko šovasar nav atcēlusi, mudinot baudīt koncertus, izrādes un izstādes saulgriežu pļavās. Dabiskajām dzīvotnēm, zaļajām zonām, ainavām ir būtiska loma cilvēku garīgās un fiziskās veselības saglabāšanā. Tā ir vide, kur mūsdienu straujajā skrējienā atgūt mieru, līdzsvaru gan vienatnē, gan atpūsties. Tā ir vieta, kur smelties iedvesmu un gūt prieku! Neierastu kultūras notikumu izlasi šonedēļ piedāvā "Kilograma kultūras" žūrijas locekle Eva Johansone.

Izstāde “Ziedēšanas ultramaratons”

Tā ir pļavas augu ziedēšanas sacensība vasaras garumā. Šajā maratonā vienīgais būtiskais rezultāts – ziedēt, cik ilgi un daudzveidīgi iespējams.

Vislabāk apgulties saulgriežu pļavā un sasmelties ziedu smaržu un spēku. Un tad vērot - kā izstādē!

Guļot uz muguras, var mēģināt saskatīt, cik daudz dažādu ziediņu izspraukušies, cik dažādos līmeņos tie atrodas. Jo daudzveidīgāki ziedi, smildziņas, lapiņas, jo bagātāka pļava. Pļava ir daudzstāvīga – tajā ir gan vairāki augu stāvi - palūkojiet! Jo vairāk stāvos augi attīstīti, jo veselīgāka pļava. Zaudējot dabiskās pļavas, kas veido 0,7% no Latvijas teritorijas, dabas daudzveidības ziņā mēs zaudētu tikpat daudz, cik tad, ja izzustu visi pārējie Latvijas zālāji kopā. Dabiskajās pļavās vienā kvadrātmetrā var ietilpt vairāk nekā 50 dažādu sugu, tajās sastopama trešdaļa no visas Latvijas augu valsts. Novērtē īstenas pļavas! Tādas, kurās ziedēšanā sacenšas desmitiem un simtiem dažādu augu. Plūcot jāņuzāles, vērts palūkot, kurus ziedus vērts pasargāt. Kādēļ svarīga augu daudzveidība pļavā? Dabisko pļavu likteni pagājušajā simtgadē spilgti ilustrē Jaņa Rozentāla klasiskā glezna "Ganu meitas dziesma", kura Latvijas Dabas fonda kampaņas ietvaros "pārgleznota" mūsdienu versijā, akcentējot zudušos dabiskās pļavas elementus. Dabiska ainava kalpo kā iedvesmas avots mākslā, kultūrā un zinātnē.

Kukaiņu mīlas festivāls “Nerātnais kukainītis” 

Mīlas festivāls “Nerātnais kukainītis” ir par kukaiņu mīlas laiku dabā. Uz vienu hektāru dabisko pļavu var būt 500 kg kukaiņu, un, pazaudējot dabiskās pļavas, izzudīs 1300 bezmugurkaulnieku sugu. Lielākā daļa augu bez kukaiņu palīdzības nevar radīt sēklas vai augļus – Eiropā ap 30% ziedaugu apputeksnē tieši kukaiņi. Kukaiņi izplata augu sēklas un regulē to augšanu, vairojot vides daudzveidību, no tiem pārtiek putni un citi dzīvnieki. Šobrīd pļavās ir kukaiņu mīlas laiks.

Doties uz to var kā jau uz festivālu - ar telti, gardumiem un gatavību skatīties, klausīties un piedzīvot!

Kamēr vien kukaiņi dabiskajās pļavās var netraucēti vairot auglību, rūpēdamies par teju visu dabā, mēs varam baudīt dzīvi. Kukaiņu festivāls ir labs veids, kā parādīt un mācīt ekosistēmas nozīmi bērniem.

Koncerts “Pļavas putni” 

Grupa “Pļavas putni” sniedz koncertu dabiskajās pļavās visas vasaras garumā. Dabiskajās pļavās, kurās sastopama viena trešā daļa no visas Latvijas augu valsts, mīt arī krietni vairāk putnu sugu nekā citās pļavās. Daudzas no šīm sugām ir aizsargājamas, arī Eiropā par lielu retumu kļuvusī grieze, kas ligzdošanai labprāt izvēlas tieši dabiskās pļavas. No dabisko pļavu pastāvēšanas atkarīgs ir arī pupuķis, ķikuts un pļavas tilbīte, kuras populācija Latvijā pēdējos gados sarukusi par 35%.

Labā ziņa - šie koncerti būs pa kabatai ikvienam klausītājam un tajā var ierasties arī mazie klausītāji, kurus citos koncertos neielaistu!

Taču dabiskās pļavas izzūd straujāk nekā jebkurš cits biotops Latvijā, un nu tās aizņem vien 0,7% no Latvijas teritorijas. Kad pār pļavām kopā ar miglu ceļas putnu balsis, atceries – šie koncerti skanēs, kamēr vien būs dabiskās pļavas!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Kilograms kultūras
Kultūra
Jaunākie
Interesanti