Radio arhīvu dārgumi: Atklāti runā par Latvijas okupāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

1988.gada 1. un 2.jūnijā notika vēsturiski nozīmīgais Latvijas Radošo savienību plēnums, kura ierakstus ar plēnuma dalībnieku drosmīgajām runām glabā arī Latvijas Radio fonotēka.

Plēnums bija pirmais pretpadomju protests no tribīnes, kas iedrošināja tautu Atmodas kustībai un ceļam uz valstisku neatkarību. Tajā pirmo reizi atklāti tika apspriesta patiesā Latvijas vēsture un situācija ekonomikas, politikas un kultūras jomā.

Profesors Mavriks Vulfsons uzdrīkstējās runāt par Molotova-Ribentropa pakta slepenajiem protokoliem un atklāti paziņoja, ka Latvija bija okupēta.

„Padomju varas izveidošana Latvijā ir izlemta 1939.gada 23.augustā PSRS un hitleriskās Vācijas neuzbrukšanas līgumam pievienota slepena protokola pirmajā pantā. Tas ir - Latvijas liktenis ir determinēts Molotova un Ribentropa līgumā. Starptautisko normu rupjš pārkāpums un, runājot varbūt svešā valodā, Latvijas varmācīga okupācija.

Kā zināms, Latvijas valdība, lai novērstu asinsizliešanu un masu deportācijas, ārkārtējā sēdē piekrita padomju valdības prasībām. 17.jūnijā (1940.gadā) Sarkanās Armijas divīzijas agri no rīta pārgāja mūsu austrumu robežu un Latvijas teritorijas ieņemšana bija jāpabeidz pulksten 20:00 17.jūnijā.

Es lieku priekšā papildināt rezolūciju ar prasību, lai republikas presē tiktu publicēts 1939.gada 23.augusta līguma Molotova-Ribentropa pakta slepenais protokols. Es domāju, ka mūsu vēsturniekiem tas atvieglotu jaunu, patiesu, godīgu, kaut sāpīgu 1940.gada notikumu progresīvas koncepcijas izstrādāšanu”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti