Rīta Panorāma

Izmēģinās kosmosa atkritumu savācēju

Rīta Panorāma

Spānijā legalizē eitanāziju

«Pavasara taka» ar košām saulēm un šūpolēm Brīvdabas muzejā

Brīvdabas muzejā atklāj «Pavasara taku» ar šūpolēm un pārsteigumiem

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 19. martā atklās “Pavasara taku”, kurā rotāsies daudzkrāsaini saules dekori, būs pieejamas 12 dažādas šūpoles, būs labirints, saules zirgi un paslēpušies zaķi, informēja muzeja pārstāvji.

“Pavasara sākumā, šogad 20. martā, latvieši svin Lielo dienu. Diena un nakts ir vienādi garas, un cilvēkam jāpalīdz gaismai pieaugt spēkā,” skaidroja muzejā. “Lielās dienas rīts sākas agri – vēl pirms Saules lēkta jāpaspēj nomazgāt acis un mute, kas nodrošina veselību un možu garu visu vasaru. Lūkojoties caur zīda lakatu Lielās dienas lecošajā Saulē, arī cilvēks iegūst kādu daļu no Saules spēka, skaituma un pilnības. Šajās dienās tiek daudzināta Saule, krāsotas, ripinātas un ēstas olas, notiek olu kaujas, pēršana ar pūpoliem un ripas sišana. Gluži kā pati Saule arī cilvēki šūpojas, lai vairotu savu, savas saimes un visas dzīvās pasaules dzīvības spēku.”

Tā kā šogad arī Lielās dienas svinības nav iespējamas, muzejs aicina uz aktīvu pastaigu pa muzeja teritoriju, kas būs rotāta ar īpaši veidotiem vides objektiem.

Pīto saules dekoru rotāšanai ir izmantoti vairāk nekā tūkstotis dzijas kamolu. Krāsainās saules ir muzeja darbinieces Ingas Siliņas radošs māksliniecisks veidojums muzeja vidē. Viņa atzīmēja: “Gatavojot saules, vēlējos ienest prieku vēl šobrīd tik pelēcīgajā vidē. Centos vienotā veselumā saliedēt dabu un muzeja eksponātēkas ar katras konkrētās saules raksturu un krāsu, radīt kopīgu noskaņu. Tā, piemēram, pie Vidzemes sētas “Sīpolu“ klētiņas radās “Dzejnieku saule”, jo šajā ēkā reiz vasaras pavadījis dzejnieks Auseklis. Te sastopama arī “Mātes saule ābeļdārzā”, kas rotājas baltpelēkos un rožainos toņos.

Lielāka daļa dekoru veidoti kā fotoietvari, kuros ikviens var fotografēties un pats kļūt par krāsainu saulīti.”

Viena no populārākajām Lielās dienas tradīcijām ir šūpošanās, tāpēc muzeja teritorijā būs iespēja izšūpoties 8 dažādos veidos darinātās šūpolēs, vismazākos apmeklētājus Kurzemes sētā gaidīs šūpuļzirdziņi.

“Šūpoles būs izvietotas ne tikai lielāko pastaigu ceļu tuvumā, bet arī attālākos muzeja pakalnos, lai šūpojoties paveras iespējami plašs un skaists skats,” skaidroja viens no takas idejas autoriem Imants Vekmans.

Daudzviet muzeja teritorijā būs sastopami arī citi ar pavasara un Lielās dienas tematiku saistīti vides objekti. Kurzemes zvejnieku ciematā būs paslēpušies zaķi.

Pavasara taka būs pieejama līdz Mātes dienai, 9. maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt