Atceroties neordināro multimediju mākslinieku Hardiju Lediņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

 

Novērtējot multimediju mākslinieka Hardija Lediņa ieguldījumu Latvijas kultūrā, Laikmetīgās mākslas centrs 2015.gadu ir pasludinājis par Hardija Lediņa gadu. Viņam veltīti pasākumi notiks visa gada garumā, un tajos dažādos veidos tiks atklāta leģendārā mākslinieka daudzpusīgā darbība. Hardijs Lediņš mūžībā aizgāja pirms 10 gadiem, šogad viņam apritētu 60.jubileja.

Pēc izglītības būdams arhitekts, Hardijs Lediņš vairāk pazīstams kā avangarda mākslinieks, kurš darbojies daudzos mākslas žanros, tos sapludinot.

Viņš Latvijā aizsāka diskotēku kustību, bija viens no pirmajiem, kas radīja videomākslu, performances, dažādas neordināras akcijas. Par oriģinālo saturu liecina kaut vai tikai viņa projektu nosaukumi, to vidū mūzikas projekts „Nebijušu sajūtu restaurācijas darbnīca” (NSRD), performance „Dr.Enesera binokulāro deju kursi” un citi.

„Hardijs – unikāla personība, unikāls mākslinieks, ļoti erudīts, asprātīgs, ar milzīgu pašironiju. Savā ziņā viņš bija viss, kas vien var būt,” - tā par Hardiju Lediņu saka Kaspars Rolšteins, viens no viņa draugiem un domubiedriem, kurš kopā ar Hardiju radīja arī operu „Rolstein on the Beach”. Kaspars akcentē, ka visfacinējošākā Hardijā bija viņa nestandarta domāšana un vienlaicīgi lielā iekšējā brīvība to radoši izmantot un ar aizraut citus:

„Mēs atceramies padomju laika noteikto standartu, kas ir un kas nav pieļaujams, un arī attiecīgās sankcijas, kas var draudēt, ja tiek izdarīts nepieļautais. Bet Hardijam tas kaut kā izdevās arī tajos laikos. Es domāju, ka no viņa var mācīties to, cik svarīgi ir atrast sevi, jo tas nav tik vienkārši kā dažreiz varbūt šķiet. Mums vienmēr ir kādi ierobežojumi, taču Hardijs dzīvoja pāri tiem. Tāds, manuprāt, brīnišķīgs veids, kā dzīvot”.

Hardija Lediņa gada atklāšanas pasākums notiks 22.janvārī. Vispirms ar literārajiem lasījumiem mūzikas veikalā „Upe” Vaļņu ielā tiks atvērta Hardija Lediņa kafejnīca. Pēc tam mūzikas klubā „Nabaklab” to turpinās izstādes atklāšana un dažādas muzikālas performances.

„Zū zā tī tī tī” - saucas viena no mūzikas projekta „NSRD” kompozīcijām, un šāds nosaukums dots arī koncertam, kas februāra nogalē notiks Anglikāņu baznīcā, stāsta pasākumu programmas producente Diāna Popova:

„27.februārī notiks pirmais koncerts, ko veido NSRD bijusī dalībniece Ingūna Rubene, agrāk Černova, ar Nilu Īli un citiem mūziķiem. Viņi veido kaverversijas NSRD dziesmām. Otra grupa ir „Resnie putni” Roberta Gobziņa vadībā”.

Martā savukārt ir iecere ļaut pabūt Hardija Lediņa diskotēkas–lektorija atmosfērā, jo viņa diskotēkas bija iezīmīgas ne tikai ar mūzikas spēlēšanu, bet arī stāstiem par mūziku, arhitektūru un citām tēmām.

„Programmā iecerēts restaurēt diskotēku-lektoriju „Kosmoss” bijušajā kultūras namā „Oktobris”, kur tagad mīt Pestīšanas armija. Tur piedalīsies arī Lediņa laikabiedrs un draugs Leonards Laganovskis ar savu stāstījumu par to, kā savā laikā tapa diskotēkas,” stāsta Diāna Popova.

Pavasara programmā ir arī projekta „Binokulāro deju kursi” restaurācija Botāniskajā dārzā. Projekta pamatā ir Lediņa mūzika, kuras laikā klātesošie izpilda acu dejas jeb dažādas acu mirkšķināšanas kustības. Savulaik Latvijas Televīzijas raidījumā Hardijs Lediņš pats izteica vīziju par šī projekta attīstību ne tikai Latvijā, bet globālā mērogā:

„Iespējams, ka, pateicoties internetam, mēs to attīstīsim globālā līmenī, un es domāju, ka, piemēram, būtu ļoti skaisti, ja visi planētas iedzīvotāji, teiksim, vienā laikā aizvērtu kreiso aci”.

Kaspars Rolšteins piebilst, ka rudens pusē ir arī iecere veidot remiksu Lediņa opusam „Kuncendorfs un Osendovskis”:

„Es ceru, ka leģendārais un Latvijas kultūras vēsturē nenovērtējamais opuss „Kuncendorfs un Osendovskis” būs pārlikts uz simfoniskā orķestra bāzes. Jaunais komponists Platons Buravickis šobrīd jau ar to nodarbojas”.

Hardija Lediņa gads sola vēl citus notikumus, tā atklāšana notiks 22.janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti