Vai zini?

Vai zini, kāpēc Marks Rotko joprojām ir mākslas virsotnē?

Vai zini?

Vai zini, ka ungāru pianists un komponists Ferencs Lists 1842. gadā viesojās Latvijā?

Vai zini, ka kapela "Bumerangs" kļuva populāra, pateicoties LTV raidījumam "Dialogs"?

Vai zini, ka kapela «Bumerangs» kļuva populāra, pateicoties LTV raidījumam «Dialogs»?

Tas bija 1987. gada rudenī. Man piezvanīja rakstniece Marina Kosteņecka. Viņa vēlējās Latvijas Televīzijas populārajam raidījumam "Dialogs" pastāstīt par braucienu kopā ar Valkas pašdarbniekiem uz Baškīriju ciemos pie turienes latviešiem.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Kosteņecka tik sajūsmināta stāstīja par mūziķu grupu, kas tur uzstājusies, un rosināja, lai mēs noteikti to uzaicinām uzstāties "Dialogā". "Un tik skaisti ģērbušies!" cienījamā rakstniece piebilda. Tā arī izdarījām – uzaicinājām Valkas puišus, pilsētas kapelu "Bumerangs", uz studiju, ierakstījām pāris dziesmu un parādījām tās "Dialogā". Viņi patiešām muzicēja labi; visi ar muzikālo izglītību: klarnetists Vents Krauklis, akordeonists Aivars Trēziņš, skaistās balss īpašnieks Edmunds Mednis un vēl.

Un apģērbušies tik neparasti un cienījami – melnās frakās ar tauriņiem. Tā bija izcili spoža debija televīzijā! Uz Latvijas Televīzijas "Dialogu" sāka plūst skatītāju vēstules: "Lūdzu, parādiet vēlreiz "Bumerangu"! Kas tie par puišiem? Pastāstiet mums!"

"Bumerangs" ātri vien kļuva slavens. Jau nākamajā vasarā viņi Latvijas Televīzijā ierakstīja savu kocertprogrammu. 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā viņi sasniedza savas popularitātes kalngalus. Un tas bija sācies tieši raidījumā "Dialogs". Ko viņi toreiz dziedāja? Ne taču populāro "Iet vilciens no Rīgas uz Valku". Tās dziesmas vēl nebija. Bet bija citas, kas tik ļoti aizķēra skatītājus...

Raidījums "Dialogs" bija Latvijas Televīzijas Propagandas galvenās redakcijas paspārnē veidots izglītojoši izklaidējošs raidījums, kas balstījās uz skatītāju iesūtītajam vēstulēm. Tāpēc arī nosaukums "Dialogs".

Es tajā strādāju četrus gadus – no 1984. līdz 1988. gadam. Biju redaktore, un kopā ar kolēģi Jāni Prikuli vadījām šo sestdienas raidījumu, kas ēterā bija katru otro nedēļu.

Sarmīte Plūme un Jānis Prikulis 2004. gadā
Sarmīte Plūme un Jānis Prikulis 2004. gadā

"Dialogam" tolaik rakstīja ļoti daudzi. Piemēram, 1986. gadā "Dialogs" saņēma 1100 vēstuļu.

Uz visām bija jāatbild. Lielākoties tās bija tā sauktās satura vēstules: ar konkrētu jautājumu, kas jārisina un tālāk jāpārsūta kādai ministrijai vai valsts institūcijai, ar izteiktu viedokli, ko noderīgi citēt raidījumā, vai ar vēlmi pēc kādas izvēlētas mūzikas.

Latvijas Televīzijā bija atsevišķa vēstuļu nodaļa, kas cītīgi sekoja līdzi vēstuļu apritei – vai uz to atbildēts laikā? Kam tā pārsūtīta, un vai saņemta oficiāla atbilde?

Ja pareizi atceros, tad uz skatītāja vēstuli, ja vien tā nebija anonīma (bet "Dialogam" tādas pienāca reti), bija jāatbild divu nedēļu laikā.

Šodienas acīm raugoties, "Dialogs" bija raidījums ar itin kā vienkāršu shēmu: parunā – parunā – padziedi. Bet tas skatītājiem patika. Un arī mums, raidījuma veidotājiem, tas deva gana brīvas rokas.

Tolaik Latvijas Televīzija bija ciešā sasaistē ar Latvijas Radio.

"Dialoga" "galviņā" (tā sauc raidījuma vizuālo un audio iesākumu) skanēja Latvijas Radio "Mikrofona aptaujas" attiecīgā gada dziesmas uzvarētājas motīvi: bija gan Raimonda Paula "Kamolā tinēja" un "Cielaviņa", gan Ulda Marhilēviča "Lūgums".

Ik pa laikam mēs ar pārvietojamo televīzijas tehniku izbraucām uz kādas mazpilsētas kultūras namu, lai tur tiktos ar skatītājiem, līdzi paņemot pa īpašam viesim. Centāmies stiprināt saikni ar savu skatītāju – ar klātbūtni, ar iemīļotu mūziku, ar cieņu pret vēstulēs izteiktajiem dažādajiem  viedokļiem.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti