Sadaļas Sadaļas

Valmiera skolēnu dziesmu svētkos nepiedalīsies; neatbalsta arī svētku e-formātu

““Zoom” nav koris, un e-dziesmusvētki nav dziesmu svētki” – tas ir viens no emocionāli spilgtākajiem viedokļiem, kuru izsaka Valmieras skolēnu kolektīvu vadītāji, pamatojot, kāpēc ir pieņemts lēmums nepiedalīties XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Koru un deju kolektīvu vadītāji uzskata, ka šobrīd nav bijis produktīvs mēģinājumu process, lai varētu tapt kvalitatīvi priekšnesumi. Valmieras kolektīvu vadītāji arī neatbalsta svētku e-formātu.

Valmiera skolēnu dziesmu svētkos nepiedalīsies; neatbalsta arī svētku e-formātuGunta Matisone

Valmieras Mūzikas skolas koris “Solare” būtu gatavs startēt skolēnu dziesmu svētkos, bet, kā vērtē tā vadītāja Irēna Zelča, ir jābūt reāliem un jāsaprot, ka līdzšinējais mēģinājumu process negarantē kvalitāti vai arī šo mēģinājumu vispār nav bijis.

Viņa uzsver: “Mans koris “Solare” ir gatavs būt tur, kaut vai uz galvas stāvēt un dziedāt, mans koris ir pusprofesionāls mūzikas skolas koris, bet es saprotu situāciju, ka

koris nav “Zoom”, koris nav videoklips, es saprotu kolēģus, un es saprotu, ka e-dziesmusvētki nav dziesmu svētki, koris ir kolektīva dziedāšana, koris ir kolektīvs.”

Irēna Zelča, kura ir pieredzējusi diriģente un koru mākslinieciskā vadītāja, arī vērtē, ka nevar salīdzināt viņas mūzikas skolas kori ar mazo lauku skolu kolektīviem.

“Kori principā gadu nav strādājuši, viņi neko nevar izdarīt, repertuārs taču bija liels sākotnēji, ļoti liels; labi, samazināja, nu bet nav tas tik vienkārši kā parastam skolas korim, mīļie, nolaižamies līdz šiem bērniem,” atzīmē Zelča.

Veicot kolektīvu vadītāju aptauju, kā stāsta dziesmu svētku Valmieras koordinatore Sanita Loze, tad arī tika izlemts, ka pilsētas kolektīvi šajos svētkos nepiedalīsies.

“Pirmkārt, jau tas, ka skolas visu mācību gadu nav spējušas pilnvērtīgi nodrošināt mēģinājumu procesu, tad nākamais arguments arī par kolektīvu sastāviem, jo būtībā rudenī šie kolektīvu sastāvi nomainījās, lielākajai daļai repertuāra apguve bija jāsāk pilnīgi no nulles, jo bērni ir izauguši,” skaidro Sanita Loze.

Valmierā skeptiski vērtē arī jauno piedāvāto svētku e-formātu, jo pārāk tuvu ir mācību gada noslēgums.

“Valmierā, tā kā ir attālinātais izglītības process pilnīgi visās izglītības iestādēs, tad arī bērni speciāli uz mēģinājumiem no apkārtējiem novadiem nebrauks šīs divas nedēļas, viennozīmīgi. Viņi ir attālinātā mācību procesā un visi koncentrējas, lai sekmīgi pabeigtu mācību gadu,” norāda Loze.

E-dziesmusvētku koncepts tiek pamatots ar to, ka ir jāsaglabā dziesmu svētku tradīcija, taču, kā vērtē Sanita Loze,

drīzāk ar šāda veida svētku formu tiek bērniem veidots nepareizs priekšstats par šo svētku būtību.

Viņa spriež: “Dziesmu svētku pamatdoma, kas kādreiz tapa Neikenkalnā, tepat Dikļos, bija kopā sanākšana, kopā dziedāšana, un tagad e-vidē turpināt vēl joprojām visu šo mācību gadu nogurdinošo “Zoom” vai “Google Meet” vidi ar individuāliem priekšnesumiem, nejūtot ne skatītāju aplausus, gaviles, ovācijas, – manuprāt, tas neradīs bērnam, kas pirmo reizi ir iesaistījies, šo sajūtu, ko tad latvietim nozīmē Dziesmu svētki.”

Līdzīgs vērtējums ir arī Valmieras pagasta deju kolektīva “Sadancēni” vadītājai Artai Maselei.

Viņa stāsta: “Daudziem jau tas ir pirmo reizi. Tie, kas jau ir piedzīvojuši, teiksim, tāda septītā, astotā, devītā, 12. klase, viņi jau ir piedzīvojuši savu reizi tos Dziesmu un deju svētkus, bet tie maziņie, viņiem jau nav priekšstats par to, par ko te cīnās, viņiem jau zūd jēga tam visam.”

Kolektīvu vadītāji arī uzskata, ka šoreiz vajadzēja likt punktu un gatavoties nākamajiem skolēnu dziesmu un deju svētkiem.

“Tur vajadzēja – nu, ja nav tad nav. Ir tāda situācija, ir pandēmija. Tad būtu daudz skaidrāka sapratne, bērnam nekropļotos priekšstats par dziesmu un deju svētkiem,” vērtē Arta Masale.

Arī diriģentes Irēnas Zelčas viedoklis ir, ka laikus vajadzēja izlemt, ka svētku nebūs, nevis gadu likt cerības, ka tie tomēr būs.

Viņa uzsver: “Normāli atcelt un sākt no jauna kaut ko, šo repertuāru, spilgtos darbus, ir tādi spilgtie darbi šoreiz, daudz labas dziesmas, to atstāt, bet sākt no jauna un ejam uz 2025. gadu, es tā darītu, bet šī ir mocīšanās.”

Bez Valmieras vēl piecas pašvaldības šobrīd neatbalsta nevienu no piedāvātajiem scenārijiem svētku rīkošanai.

KONTEKSTS:

No skolēnu dziesmu un deju svētkiem šogad nav plānots atteikties, taču tie plānoti netradicionālā formātā. Par to, kādā tieši, Ministru kabinets lems 27. maijā. Viena no formāta versijām, kuru jau atbalstījusi svētku Rīcības komiteja, ir e-dziesmusvētki.

Tikmēr vairākas pašvaldības jau paziņojušas, ka saistībā ar nedrošo epidemioloģisko situāciju svētkos nepiedalīsies.

Sākotnēji XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norise bija plānoti 2020. gadā no 6. līdz 12. jūlijam, taču Covid-19 izplatības dēļ pērn marta beigās nolemts svētkus par gadu atlikt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Dziesmu un deju svētki
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt