Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ziemas ābolu izstāde

Sākas skolēnu dziesmu un deju svētku skates

Sākas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku skašu maratons

13. februārī ar Latvijas izglītības iestāžu vokāli instrumentālo ansambļu, instrumentālo kolektīvu un popgrupu festivālu-konkursu “No baroka līdz rokam” Talsos aizsāksies intensīvākais laiks ceļā uz XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem – skates, kurās tradicionāli tiek pārbaudīta koprepertuāra apguve un noskaidroti svētku dalībnieki, medijus informē Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizatori.

Skates notiks visos Latvijas reģionos. Lai novērtētu svētku potenciālo dalībnieku sniegumu, kopējais žūrijas komisijas locekļu nobrauktais kilometru skaits būs teju 20 000 km. Plānots, ka skatēs piedalīsies vairāk nekā 55 tūkstoši bērnu un jauniešu. Vislielākais dalībnieku skaits skatēs tiek plānots no Rīgas (12 910), Daugavpils (2043), Valmieras (1821), Jelgavas novada (1589) un Liepājas pilsētas (1564).

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koru nozares skates notiks divās kārtās: martā – aprīlī tiks novērtēta koru sagatavotības pakāpe un svētku repertuāra apguve. Kori, kuri apguvuši repertuāru un piedalījušies kopmēģinājumos, tiek izvirzīti konkursa 2. kārtai, kas notiks no 8. līdz 30. aprīlim – sāksies Ķekavā un noslēgsies Rīgā. Konkursa 1. un 2. kārtā kori dziedās obligāto dziesmu un divas izlozes dziesmas no svētku repertuāra. 3. kārta – koru konkursa fināls notiks 2020. gada 4. jūlijā Rīgā, Rīgas Latviešu biedrības namā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Kopā koru skatēs piedalīsies 379 koru 15 268 dziedātāji.

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tautas deju lielkoncerta “Saule vija zelta rotu” repertuāra apguves un dalībnieku atlases skates sāksies 4. martā Bauskā un noslēgsies 25. aprīlī Jelgavā. Skatē deju kolektīvi dejos divas dejas no atbilstošās grupas deju lielkoncerta repertuāra: – vienu izlozes un vienu izvēles deju no atbilstošās grupas deju lielkoncerta repertuāra. Kolektīvus vērtēs Valsts izglītības satura centra apstiprināta vērtēšanas komisija piecu dejas nozares speciālistu sastāvā. Kopā tautas deju skatēs piedalīsies 1023 kolektīvu ar 20 833 dalībniekiem.

“Gatavošanās svētkiem aktīvi noris jau otro gadu. Visiem skašu dalībniekiem šis ir atbildīgs laiks, kurā valda pozitīvs sacensību – svētku gars, vecākiem – satraukuma un līdzpārdzīvojuma pilni brīži, bet žūrijām tie ir divi spraigi mēneši.

Lielākais konkurss tradicionāli būs tautas deju nozarē – deju lielkoncertā Daugavas stadionā varēs piedalīties 16 800 jauniešu. Gan dejotājus, gan pārējo nozaru skašu dalībniekus aicinām doties uz skati ar prieku par jau padarīto darbu, ar lepnumu par prasmēm, kas iegūtas ceļā uz svētkiem – ik mirklis, kas pavadīts mēģinājumu procesā, ir ieguldījums personības attīstībā. Aicinām pašvaldības rīkot “mazos dziesmusvētkus”, lai visi, kas gatavojušies skatēm, varētu iepriecināt ar savu sniegumu visus interesentus. Savukārt kolektīvus, kas nebūs iekļuvuši svētku dalībnieku vidū, pēc žūrijas ieteikumiem aicināsim dalībai svētku ielas koncertos, kas notiks vairākās vietās Rīgas pilsētvidē,” stāsta svētku izpilddirektore Agra Bērziņa. Skašu nolikumi un laika grafiks pieejams svētku lapā nacgavilet.lv.

Par dalību koncertos sapņo arī tautas deju ansambļa “Līgo” dejotāji Valts un Daniela. “Man liekas, ka visgrūtākais ir smaidīt, skatīties uz augšu un stiept pēdas,” atzīst jaunieši.  Abiem skolēniem šie varētu būt pirmie dziesmu un deju svētki.   “Man pagaidām mīļākā deja ir “Vējelis”. Tur mums ir ar stibiņām jādejo.”  

Koncerta programma Daugavas stadionā paredzēta divu stundu garumā, izdejojot vairāk nekā 30 dejas. Tuvāko divu mēnešu laikā par ceļazīmēm uz šovasar gaidītākajiem skolēnu svētkiem sacentīsies pat vairāk nekā 50 000 dalībnieku, no kuriem aptuveni 15 000 paliks aiz svītras.

“Tā kā bērnu skaits samazinās, arī līdz ar to dejotāju skaits samazinās, tādēļ mēs aicinām visas pašvaldības rīkot svētkus savās mājās, savās pašvaldībās vai kultūras namos,” aicināja XII Latvijas Skolu dziesmu un deju svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

Aptuveni 2000 dalībnieku dejos Ķīpsalā. Tur notiks mūsdienu dejas lieluzvedums “Augstāk par zemi”. Tās būs rotaļas caur deju, piemēram, kā labi zināmajā spēlē “Ādamam bija septiņi dēli”.

“Tiešām ir tā, ka viens rada kustību, parāda un visi to atkārto. Fonā parasti skan populāra, mūsdienīga mūzika. Jā, ir 21. gadsimts. Daudzi bērni un jaunieši grib būt moderni,” atzina mūsdienu deju lieluzveduma “Augstāk par zemi” vadītāja Annika Andersone.

No 28. marta līdz 5. aprīlim četrās Latvijas pilsētās – Jūrmalā, Cēsīs, Babītē un Rīgā - notiks koklētāju ansambļu skates. Mūsdienu deju kolektīvu finālkonkursi, gatavojoties mūsdienu deju lieluzvedumam “Augstāk par zemi”, notiks no 6. līdz 16. aprīlim Rīgā, Daugavpilī, Mālpilī un Liepājā. Mazie mūzikas kolektīvi konkursā “Balsis” savas dziesmas no 3. marta (Līvānos) līdz 13. martam (Rīgā) izdziedās visos kultūrvēsturiskajos novados.

Skašu rezultāti tiks publicēti svētku mājaslapā un Valsts izglītības satura centra mājaslapā. Svētku dalībnieki pašvaldībām tiks paziņoti līdz 2020. gada 12. maijam.

No 2020. gada 6. līdz 12. jūlijam Rīgā notiks XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Plānots, ka tajos piedalīsies vairāk nekā 35 000 dalībnieku no Latvijas un ārvalstīm. Svētku laikā notiks 60 pasākumi, to vidū 40 bezmaksas un 20 ar ieejas biļetēm, pārstāvot visas kultūrizglītības nozares. XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkotājs – Valsts izglītības satura centrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Dziesmu un deju svētki
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt