Dienas ziņas

Pirmā Vietvārdu diena Latgalē

Dienas ziņas

Volodimirs Zelenskis: Krievija īsteno enerģijas teroru

Muzejam uzdāvina 1938. gada koru karos izcīnītu kausu

Jelgavas muzejam uzdāvina 1938. gada koru karos izcīnītu kausu

Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzejs dāvinājumā saņēmis IX Vispārējo dziesmu svētku koru karos izcīnītu sudraba kausu. To par godpilno trešo vietu 1938. gadā ieguvis Trikātas baznīcas draudzes koris. Trikātieši gan neesot zinājuši, ka kauss vairāk nekā sešdesmit gadus atradies Jelgavā un joprojām ir saglabājies.

Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzejā par vispārīgajiem latviešu dziedāšanas svētkiem ir tikai neliela ekspozīcija, jo vairums liecību sadegušas Otrā pasaules kara laikā. Tagad nelielajā stendā vietu ieņēmis īpašs kauss, ko 1938. gadā IX Vispārējos dziesmu svētkos ieguvis Trikātas draudzes koris.

Jelgavas Ģ. Eliasa muzeja vadošā speciāliste Inese Deksne stāsta: "Devītajos dziesmu svētkos tika atjaunoti Dziesmu kari. Viņi bija sadalīti lauku koru grupā un pilsētas koru grupā. Trešo vietu ieguva Trikātas baznīcas draudzes jauktais koris, kuru vadīja Daumants Kalniņš."

Kā ReTV stāsta muzeja vadošā speciāliste, sudraba kausam ar apzeltīto iekšpusi ar Jelgavu vai Zemgali neesot nekādas tiešas saistības, bet ilgus gadu desmitus tas atradies Jelgavā.

"Protams, šo Ulmaņlaika mantu nevarēja tā glabāt, lai visi redz, un lepoties ar to, ka mums tāda ir. Līdz ar to, ka Daumants Vītoliņš no Trikātas bija aizbraucis jau 1940. gadā, bet 1944. gadā aizbrauca uz ārzemēm, to paņēma glabāt Trikātas baznīcas mācītājs Ozoliņš," skaidro Inese Deksne.

Vēlāk mācītājs pārcelts uz Jelgavu un līdz ar viņu atceļojis arī Rīgas Latviešu biedrības darinātais kauss. Mācītāja vedekla Zelma Ozoliņa, kas kausu tagad uzdāvinājusi Eliasa muzejam, stāsta, ka par tā esamību esot zinājusi, lai gan skaļi neviens par to mājās neesot runājis: "Man nebija bail, jo tad es īsti to nenovērtēju. Es jauna atnācu uz Jelgavu, ieraudzīju to kausu, izlasīju kam tas paredzēts, bet man neienāca prātā par kaut ko baidīties. Tagad pienāca laiks, kad es sapratu, ka turēt mājās tādu dārgumu būtu vienkārši grēks."

Trikātas novadpētniece Inga Boškina esot zinājusi, ka trikātieši šādu kausu saņēmuši, bet kur tas palicis gan neesot bijis zināms: "Tūlīt pēc 1938. gada jau bija 1940. gads, kad šādas godalgas vairs nekur nevarēja turēt. Kausa liktenis man nebija zināms, kaut gan es to redzēju senā fotogrāfijā. Ļoti liels pārsteigums."

Turpmāk trikātiešu 1938. gada koru karos nopelnītais kauss glabāsies Jelgavā. Eliasa muzejā. Kā ReTV skaidro Ozoliņas kundze, kausu dāvināt Eliasa muzejam esot izvēlējusies, jo vairāk nekā pusgadsimta laikā iemīlējusi šo pilsētu un uzskata sevi par Jelgavas patrioti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti