Dziesmu un deju svētki 2018

Labrīt

Artjoms Konohovs par Lavrova un Mogerīni tikšanos

Labrīt

Apritējis gads, kopš Terēza Meja pilda Lielbritānijas premjera pienākumus

Ceļā uz dziesmu svētkiem: iepazīsti Raimonda Tigula dziesmu "Lec, saulīte"

Ceļā uz Dziesmu svētkiem: Mācies dziedāt Tigula «Lec, saulīte»

Kāpēc Dziesmu svētku repertuārā ir tik daudz nezināmu dziesmu? Šādu jautājumu droši vien savu reizi uzdevis ne viens vien klausītājs, sēžot Mežaparka Lielajā estrādē. Protams, pazīstamas dziesmas vienmēr ir patīkamāk klausīties, jo domas seko līdzi mūzikai. Tieši pēc gada jūlija sākumā sāksies Latvijas simtgades dziesmu svētki, tāpēc Latvijas Radio jau laikus aicina - iepazīsti Dziesmu svētku repertuāru un sagaidi svētkus kā īsts eksperts!

Šodien aicinām uzzināt vairāk par Raimonda Tigula dziesmu „Lec, saulīte”, kas tapa 2014.gada deju lieluzvedumam ar tādu pašu nosaukumu.

„Tā bija mana pirmā sadarbība ar Latvijas dejotājiem, un šajā uzvedumā bija paredzēta vieta arī koriem. Radošā grupa izvēlējās arī diriģentus, katram bija atvēlēta sava dziesma. Un mana ideja bija, ka uzveduma noslēgumā varētu būt tāda vienojoša dziesma. Tikko bija notikuši 2013.gada dziesmu svētki, kuros Māris Sirmais diriģēja manu dziesmu „Dod, dieviņi”, un es arī šai dziesmai „Lec, saulīte” uzrunāju Māri kā diriģentu. Runājot par pašu dziesmu, mani ļoti uzrunāja Rasas [Bugavičūtes-Pēces] teksts, ko viņa man bija atsūtījusi. Mēs pirms tam satikāmies gan ar Rasu, gan ar režisoru Elmāru Seņkovu, un runājām, kāda varētu būt šī noslēguma dziesma. Kad Rasa man atsūtīja šo tekstu, man šī dziesma tapa vienā elpas vilcienā. Tā iepatikās gan dziedātājiem, gan arī dejotājiem, un bija tā, ka [uzveduma] noslēgumā arī dejotāji bija izsūtījuši viens otram ierakstu un mācījušies šo dziesmu, lai varētu to nodziedāt,” atceras komponists Raimonds Tiguls.

Lec, saulīte. Izpilda koris „Balsis” LR2 saulgriežu koncertā 2016.gadā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

„Pašu skaņdarbu es parasti uzrakstu ātri, bet man ir ilgs process, kamēr es atrodu to kodu. Un šajā gadījumā kodu es jau biju atradis, bet gaidīju izdevību, kad tā kļūs par dziesmu. Un, kad Rasa atsūtīja savu tekstu, es sapratu, ka tas mans kods, ko kaut kad biju atklājis, ļoti harmoniski saplūst ar šo tekstu. Tāpēc arī šī dziesma tika uzrakstīta vienā elpas vilcienā. Es vēl pie tā strādāju, lai šo kodu saprastu, bet tur ir kaut kāds tāds harmonisks raksts, kurš ir universāls, ļoti latvisks, un tajā pašā laikā ar pasaules elpu,” skaidro Tiguls.

Lec, saulīte!

Raimonds Tiguls (1972)
Rasa Bugavičūte-Pēce (1988)

Es esmu zemes klēpis, tu mana saule,
Tā pats Pērkons lēmis, Likteņupes straume.
Māci man skaidru prātu, māci zemes spēku
Kā pati Laima lika, tinot mūža rakstu.

Lec, saulīte, spīdi spoži,
Rotā druvu, rotā sētu,
Lec, saulīte, tumsu šķel,
Dari mūsu zemi svētu.

Es esmu debess velve, tu mana saule,
Tā pats Pērkons lēmis, Likteņupes straume.
Māci man dvēsles mieru, māci man debess spēku
Kā pati Laima lika, tinot mūža rakstu.

Lec, saulīte, spīdi spoži,
Rotā druvu, rotā sētu,
Lec, saulīte, tumsu šķel,
Dari mūsu zemi svētu.

Lec, saulīte, spīdi spoži,
Rotā puisi, rotā meitu,
Lec, saulīte, tumsu šķel,
Vieno visu latvju tautu.

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku noslēguma koncerta kora dziesmu apkopojuma izdevums un pilns nošu komplekts pieejams "Musica Baltica" mājaslapā.

Iepazīsti arī citas 2018.gada dziesmu svētku dziesmas!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt