Ceļā uz Dziesmu svētkiem: Mācies dziedāt Maskata «Precību dziesmu»

Kāpēc Dziesmu svētku repertuārā ir tik daudz nezināmu dziesmu? Šādu jautājumu droši vien savu reizi uzdevis ne viens vien klausītājs, sēžot Mežaparka Lielajā estrādē. Protams, pazīstamas dziesmas vienmēr ir patīkamāk klausīties, jo domas seko līdzi mūzikai. Tieši pēc gada jūlija sākumā sāksies Latvijas simtgades dziesmu svētki, tāpēc Latvijas Radio jau laikus aicina - iepazīsti Dziesmu svētku repertuāru un sagaidi svētkus kā īsts eksperts!

Jūlijā katru darbadienu Latvijas Radio un lsm.lv iepazīstina ar kādas simtgades dziesmu svētku dziesmas vēsturi. Stāsta muzikologi, diriģenti un arī paši dziesmu autori.

Šoreiz Latvijas Radio aicina uzzināt vairāk par Artura Maskata kompozīciju "Precību dziesma".

„Šīs dziesmas vēsture ir pavisam nesena. Faktiski priekšvēsture ir tāda, ka bija padomā pavisam cita dziesma, cits meldiņš, kaut kas no Sēlijas… Bet beigu beigās, nezinu kā tas nācās, mēs nonācām pie „Precību dziesmas”," atminas Dziesmu svētku noslēguma koncerta mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns.

"Tā ir viena daļa no cikla, ko Arturs Maskats veltīja Radio korim un maestro Edgaram Račevskim lielajā jubilejā. Rakstot šo dziesmu, komponists sākumā pat nebija domājis, ka tā varētu pretendēt nonākt Lielajā estrādē. Bet tā tur ir nonākusi, un mēs sākam ar šo dziesmu sadzīvot, sākam to saprast. Man liekas – ja mēs spēsim šo dziesmu novest līdz tādai kondīcijai, ka cilvēkiem tā iepatīkas jau no pirmās noklausīšanās reizes, tā būs liela uzvara. Jo ir tā: ja tu pats kaut ko dari vai ar kaut ko ilgi kopā sadzīvo, tu ļoti iemīli visu to, kas apkārt skan.

Man liekas, ka šai dziesmai ir daudz labu raksturīgu lietu. Tur ir interesants teksts, interesanti sabalsojumi. Man liekas, ka šī dziesma sāk ļoti labi dzīvot tieši kopkorī.

Tas kādreiz ir ļoti interesanti – dziesmas, kas tev nešķiet kopkorim piemērotas, pēkšņi sāk skanēt tieši lielajā korī, un otrādi. Tā ir tāda mazliet mistika, un katrā no dziesmām kāds kods ir ielikts," stāsta Klišāns.

Izpilda Jasmīnas koris Agitas Ikaunieces vadībā, 2017.gada ierakstsMāra Rozenberga

   

   

  Precību dziesma

  Latviešu tautas dziesmas vārdi

  Arturs Maskats (1957)

   

  Puiši, puiši, rudens nāca,

  Puiši, puiši, rudens nāca,

  Miežu druvas nenokoptas,

  Līgaviņa neprecēta.

   

  Kam brālīti, zirgu pirki,

  Kam kaldini kamaniņ’s?

  Vai domāji, vai cerēji

  Tautu meitu bildināt?

   

  Domā, mate, ko domāji,

  Domā otru gulētāj’,

  Rudentiņam garas naktis,

  Nevar viens sagulēt.

   

  Ābelīte Dievu lūdza,

  Lai ved meitas šoruden’.

  Visi zari nolīkuši,

  Meitām pūru žāvēdami.

   

  Es bij’ puika, droši jāju

  Pie to meitu māmulītes,

  Stundu piesi noskanēja,

  No kumeļa nolecot.

   

  Pretī nāca līgaviņa

  Kā rozīte ziedēdama,

  Kā rozīte ziedēdama,

  Kā saulīte mirdzēdam!

   

   Ekrānuzņēmums/musicabaltica.com. Nošu fragments
   

  XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku noslēguma koncerta kora dziesmu apkopojuma izdevums un pilns nošu komplekts pieejams "Musica Baltica" mājaslapā.

  Iepazīsti arī citas 2018.gada dziesmu svētku dziesmas!

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Dziesmu un deju svētki
  Kultūra
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti