Ceļā uz Dziesmu svētkiem: Kā 1990.gadā izskanēja Lūcijas Garūtas «Lūgšana»

Kāpēc Dziesmu svētku repertuārā ir tik daudz nezināmu dziesmu? Šādu jautājumu droši vien savu reizi uzdevis ne viens vien klausītājs, sēžot Mežaparka Lielajā estrādē. Protams, pazīstamas dziesmas vienmēr ir patīkamāk klausīties, jo domas seko līdzi mūzikai. Tieši pēc gada jūlija sākumā sāksies Latvijas simtgades dziesmu svētki, tāpēc Latvijas Radio jau laikus aicina - iepazīsti Dziesmu svētku repertuāru un sagaidi svētkus kā īsts eksperts!

 

Jūlijā katru darbadienu Latvijas Radio un lsm.lv iepazīstina ar kādas simtgades dziesmu svētku dziesmas vēsturi. Stāsta muzikologi, diriģenti un arī paši dziesmu autori.

Latvijas Radio ceturtdien aicina ieklausīties diriģenta Edgara Račevska atmiņās par to, kā pirmo reizi 1990.gada Dziesmu svētkos izskanēja Lūcijas Garūtas lūgšana „Mūsu tēvs debesīs” no 1943.gadā sarakstītās un padomju gados aizliegtās kantātes „Dievs, Tava zeme deg!”.

„Tas bija unikāls notikums, jo uz 1990.gada dziesmu svētkiem Rīgā sabrauca praktiski visas pasaules dziedošie latvieši. Austrālija, Kanāda, Amerika, Eiropa, Krievija… Toreiz mums bija tāda tendence sadalīt programmu, diriģentus sauca visus kopā un bija tāda kārtība: kad tu esi sācis diriģēt, tu ieņem zināmu rindu virsdiriģentu tribīnē [hierarhijā]," stāsta Račevskis. "Tajā sanāksmē es biju izdomājis, ka ļoti gribu diriģēt šo dziesmu, bijām mājās to izrunājuši. Eju un domāju – ka tikai kāds pirms manis to dziesmu „nenoķer”! Man laimējās, tiku līdz tai dziesmai un, kā nāca mana rinda, tā ņemu ciet „Mūsu tēvs debesīs”! Biju ļoti gandarīts par rezultātu, kas mums izdevās sadarbībā ar Tālivaldi Deksni, kurš spēlēja ērģeles,” atceras Račevskis.

„Vislielākais notikums man bija – kā panākt, lai cilvēki jūt, ka viņi ir nevis estrādē, bet baznīcā. Gribēju sākt diriģēt, bet estrādē visi čabinājās. Es vēlreiz aicināju uz klusumu un teicu: „Mīļie, mēs varam šo dziesmu nodziedāt tad, ja jūs jutīsiet, ka esat baznīcā. Iedomājieties to. Un izdevās! Viņi noskaņojās, un rezultāts bija fantastisks. Protams, ir ieraksti, to visu var redzēt un dzirdēt," stāsta diriģents.

Ceļā uz dziesmu svētkiem: kā 1990.gadā izskanēja Lūcijas Garūtas «Lūgšana»Latvijas Radio ziņu dienests
  „Režisors bija iecerējis, ka būs svecīšu iedegšana. Bet ne pie Lūcijas Garūtas, vēlāk, uz finālu. Un es tikai jūtu – sāku diriģēt, un pamazām viss tas laukums iedegas. Pakāpeniski viens no otra aizdedzina, un beigās viss laukums liesmo… (..) Toreiz tā sirdsdegsme un alkas pēc brīvības, kas cilvēkos bija iekšā, arī alkas pēc garīgās mūzikas, kas līdz tam bija aizliegta – tas viss nāca laukā. Protams, tagad ir citi laiki, bet es nākošgad centīšos darīt visu, ko varu, lai tas izdodas tā, kā tas bija toreiz," stāsta diriģents.

   

  Mūsu tēvs debesīs

  No kantātes Dievs, Tava zeme deg

  Andrejs Eglītis (1912-2006)

  Lūcija Garūta (1902-1977)

   

  Mūsu Tēvs debesīs,

  Svētīts lai top Tavs vārds.

  Lai nāk Tava valstība,

  Tavs prāts lai notiek kā debesīs,

  Tā arī virs zemes.

  Mūsu dienišķo maizi

  Dodi mums šodien,

  Un piedodi mums mūsu parādus,

  Kā mēs piedodam saviem parādniekiem.

  Un neievedi mūs kārdināšanā,

  Bet atpestī mūs no ļauna.

  Jo Tev pieder valstība

  Un spēks, un gods

  Mūžīgi mūžos, āmen.

   

  Mēs jauni zvani, Kungs, Tu mūsu dziesma,

  Tavs vārds lai līksmi dziedāts tiek,

  Lai pāri bērnībai un zaļām birzīm

  Dievs zelta blāzmām dusēt liek.

   

  Mēs jaunu zvani, Kungs, Tu mūsu dziesma.

  Dod spēku dvēselei kā uguns šķīsti.

  Mums balto vainagu ar godu nest,

  kā mūsu mātes nesa.

  Mums tēvu zobenu ar godu celt,

  kā mūsu tēvi cēla.

   

  Mēs maza tauta, Dievs, Tu mūsu uguns.

  Lai skaidri izkarstam mēs svētās liesmās,

  Kā jauni zvani, Kungs, un jauna dziesma!

  Mēs jauni avoti – Tu dzīvais ūdens.

  Lai laiki mainīgi mūs nesajauktu,

  Lai kādi gājēji vien garām trauktu -

  Mēs tēvu zemes gods un rota!

  XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku noslēguma koncerta kora dziesmu apkopojuma izdevums un pilns nošu komplekts pieejams "Musica Baltica" mājaslapā.

  Iepazīsti arī citas 2018.gada dziesmu svētku dziesmas!

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Dziesmu un deju svētki
  Kultūra
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti