Kultūras ziņas

Rīgā un Liepājā notiks "Teātra festivāls Nr.2"

Kultūras ziņas

(Zīmju valodā). Kultūras ziņas

Dziesmu svētkos neskanēs Liepiņa dziesma ar Dimitera vārdiem

Pēc Zigmara Liepiņa vēlmes Dziesmu svētkos nedziedās «Svētī debesīs šo zemi» ar Kaspara Dimitera vārdiem

XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku noslēguma koncertā "Kopā augšup" neskanēs Zigmara Liepiņa dziesma "Svētī debesīs šo zemi".

Pēc Zigmara Liepiņa vēlmes Dziesmu svētkos nedziedās «Svētī debesīs šo zemi» ar Kaspara Dimitera vārdiem
00:00 / 04:18
Lejuplādēt

Galvenais iemesls, kāpēc dziesma tiek izņemta no repertuāra ir tāds, ka dziesmas teksta atsevišķu daļu autors ir arī dziesminieks Kaspars Dimiters, kurš jau kādu laiku izrāda prokremlisku pozīciju, kas Zigmaram Liepiņam nav pieņemama.

Komponists skaidroja, ka šī gada sākumā Kaspars Dimiters viņam sūtījis kādu saiti uz savu dziesmu krievu valodā, kas komponistu nepatīkami pārsteigusi, jo tajā cildināta Krievija. Komponists Dimiteram lūdzis ko tādu viņam vairs nesūtīt, tomēr, kā atzīst Liepiņš, lieta esot progresējusi, proti, radītas arī citas līdzīgas dziesmas. Pamazām komponists nonāca pie slēdziena, ka pēc Dimitera aktivitātēm nav iespējams ar viņu atrasties "uz vieniem skatuves dēļiem", jo Dziesmu un deju svētkos ir pieņemts, ka pēc dziesmas izpildīšanas tiek izsaukts arī autors. Viņš nav pārliecināts, ka arī paši kori būtu gatavi dziedāt šo dziesmu. Liepiņš atzina, ka, ņemot vērā visu, ko Dimiters ir uzrakstījis par Latviju un Latvijas tautu, viņš nespēj iedomāties, kā abi varētu kopā dziedāt vārdus "Dievs, svētī Latviju".

"Es sapratu, ka viņš ir nodevis Latviju, viņš ir nodevis šo valsti, šīs valsts idejas.

Es nezinu, vai viņš ir kādreiz bijis patriots, bet šodienas izteiksmē, lietojot vārdu "Putins", es viņu varētu nosaukt, ka viņš ir "putriots". Es paskatījos "Youtube", kādi viņam ir pēdējie teksti par latviešu valodu un visas pārējās lietas, kas tur parādās, man ir jāsaka tā – vai nu tas ir kaut kāds viņam zināms biznesa projekts, vai arī totāla kursa maiņa attiecībā pret savu valsti. Tas ir vienkārši nepieņemami," savu lēmumu pamatoja Zigmars Liepiņš.

Zigmars Liepiņš atzina, ka ļoti nožēlo, ka viņam šāds solis jāsper – viņš nevar iedomāties, vai visas Dziesmu svētku kustības laikā kāds komponists ir atteicies no savas dziesmas iekļaušanas repertuārā, jo tas ir lielākais pagodinājums, kāds komponistam var būt.

Tāpat Liepiņš norādīja, ka viņam ar Dimiteru nav kontaktu, bet viņš apzinoties, ka pilnībā izslēgt kontaktu vai saistības nav iespējams.

Latvijas Radio neizdevās sazināties ar Kasparu Dimiteru. Viņa sieva Līga Dimitere informēja, ka vīrs komentārus nesniegs, taču viņa ir šokā par šo paziņojumu un norādīja – tas nozīmējot, ka pats Liepiņš negrib, lai Dievs "svētī debesīs šo zemi". Viņa arī izteicās par Dimitera rakstītajām dziesmām, ka viņas vīrs esot dzejnieks, kas nevar nerakstīt par to, kas viņam sāp, jo viņam esot līdzjūtība pret ikvienu cilvēku.

Savukārt dziesmas virsdiriģents Mārtiņš Klišāns uzsver, ka ir Zigmara Liepiņa pusē:

"Katrā gadījumā es absolūti respektēju Zigmara Liepiņa lēmumu, tas ir pietiekoši pamatots un šaubas nekādas nerada par šī lēmuma pareizību.

Protams, no muzikālā viedokļa ir ļoti žēl, ka šī dziesma netiks atskaņota svētkos, jo tā ir pašu dziedātāju ļoti iemīļota, un arī aptaujā izvēlēta dziesma – diemžēl tas viss notika pirms visām šīm globālajām izmaiņām pasaules arēnā. Jā, es esmu vienisprātis ar Zigmaru Liepiņu – noteikti."

Klišāns arī norāda, ka "šī ir ļoti būtiska vieta koncertprogrammā, tā ir emocionāla kulminācija noslēguma koncertā, un tur ir vajadzīgs skaņdarbs, kas spēj šo emocionālo lādiņu pacelt."

Dziesma "Svētī debesīs šo zemi"
Dziesma "Svētī debesīs šo zemi"

Zigmara Liepiņa komponētais skaņdarbs "Svētī debesīs šo zemi" ir īpaši patriotiska dziesma, kurai ir divi vārdu autori un garš tapšanas ceļš. Sākotnēji 2008. gadā sacerēta dziesma "Dun zvani" ar Guntas Šnipkes vārdiem. Bet 2009. gadā tās fragments tika iekļauts Liepiņa un Dimitera muzikālajā drāmā "Vadonis" Latvijas Nacionālā teātrī. Gido Kokara kormūzikas koncertā dziesma visbeidzot guva tagadējo nosaukumu "Svētī debesīs šo zemi". 

Dziesma šī gada Dziesmu svētku repertuārā tika iekļauta koru dalībnieku balsojuma rezultātā, taču balsojums notika pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Savukārt šī gada martā sabiedrībā jau izvērtās plašas diskusijas par šo jautājumu, kad vairums cilvēku izteica savu sašutumu un atzina, ka, ņemot vērā Dimitera pēdējā laika darbības, vairs nevēlas redzēt dziesmu repertuārā. Šobrīd sociālajos tīklos lielākā daļa sabiedrības komponistu Zigmaru Liepiņu slavē, un atzīst, ka ir gandarīti par komponista izvēli.

Noslēguma koncerta "Kopā augšup" radošā komanda jau strādā pie risinājuma meklēšanas. Skaidro Latvijas Nacionālā kultūras centra Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanas un attīstības nodaļas vadītājas Sarmīte Pāvulēna: "Mākslinieciskā komanda, kas ir noslēguma koncertam "Kopā augšup", ļoti respektē komponista Zigmara Liepiņa izvēli, un šobrīd tiek meklēta cita dziesma, ko dziedāt noslēguma koncertā, kas būtu koristiem labi pazīstama, dziedāta, kurai nebūtu jāpieliek daudz atkal darba, lai iemācītos, iestudētu."

Savukārt koru lielkoncertā "Tīrums. Dziesmas ceļš" skanēs Zigmara Liepiņa dziesmas "Tīrums" pasaules pirmatskaņojums. Dziesma tapusi īpaši koru lielkoncertam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti