Seko līdzi Dziesmu un deju svētkiem!
Sabiedriskie mediji no 30. jūnija līdz 9. jūlijam pārraidīs XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku norises.
Viss saturs par Dziesmu un deju svētkiem saplūdīs sabiedrisko mediju portālā LSM, kur rādīs Dziesmu un deju svētku norišu tiešraides. Portālā pieejams svētku pārraižu kalendārs un plašs oriģinālsaturs.
Koru lielkoncerta "Tīrums. Dziesmas ceļš" ģenerālmēģinājums
5. jūlijā pulksten 20.00 Mežaparka Sidraba birzī notiks koru mūzikas lielkoncerts, izceļot tautas dziesmu kā kora dziedāšanas sākotni. Pirmo reizi jaunā estrāde ieskanēsies tik vareni – dziesmā vienosies apmēram 16 000 dziedātāju.
Kopkoris izpildīs tautasdziesmu apdares un tautas dziesmu iedvesmotas oriģinālkompozīcijas, bet kopkora skanējumā būtiska loma būs a cappella dziedāšanai. Lielkoncerta programmā iekļauts gan iepriekšējo svētku mantojums, gan skaņdarbi, kas mākslinieciski spilgti izsaka latvisko identitāti, tautas brīvību, cieņu pret senču mantojumu, garīgā tīruma meklējumus un nākamības atklāsmes.
Latviešu tautastērpu skate "Mēnesnīcā"
Latviešiem tautastērps ir tautas kultūras kods un nacionālās identitātes simbols. Lai celtu tautas nacionālo pašapziņu, papildinātu mūsu zināšanas par veiksmīgāk atdarinātiem un komplektētiem tautastērpiem, kā arī uzlabotu Dziesmu un Deju svētku dalībnieku ģērbšanās kultūru, jau sesto reizi kopš 1998. gada tiek rīkota Latviešu tautastērpu skate. Skate notiks "Hanzas peronā" pulksten 19.00.
Stundu pirms un pēc visiem pasākumiem "Hanzas peronā" apskatāma izstāde "Latvijas mūzikas instrumentu būves meistari".
Tiešraide: LMT Viedtelevīzija un LSM.lv
Pūtēju orķestru koncerts "Laiks iet pāri" un zaļumballe
Muzicēšana pūtēju orķestros līdzās kordziedāšanai ir neatņemama svētku tradīcijas sastāvdaļa. Pūtēju orķestru lielkoncerts veidots kā ceļš no pūtēju orķestru tradīcijas aizsākumiem līdz mūsdienīgam skanējumam. Pūtēju orķestrim dažādos laikos Latvijā ir bijusi svarīga vieta gan sadzīvē, spēlējot zaļumballēs, bērēs un kāzās, gan vēstures griežos un Brīvības cīņās. Koncerts veidots kā latviešu tautas vīrišķības un pieaugšanas stāsts – no gana stabulītes, strēlnieka dziesmām un karavīra staltuma – līdz ēverģēlībām ballītēs un dziļai emocionalitātei laikmetu griežos. Koncertā pulksten 21.00 "Wondersalā", Andrejostā, piedalās visi Latvijas pūtēju amatieru orķestri, solisti, tautas deju un laikmetīgās dejas dejotāji. Pēc koncerta zaļumballe.
Tiešraide: LTV1, LSM.lv, LR3
Amatierteātru brīvdabas izrādes
Ar lielu aizrautību amatierteātru aktieri izspēlēs latviešu autoru darbu iestudējumus, kuri starpsvētku periodā atzīti par labākajiem, kā arī muzikālas programmas "Teātri spēlējas ar dziesmu Dziesmu spēlēs". Izrādes skatāmas bez maksas gan Esplanādē, gan Vērmanes dārzā.
Vērmanes dārzā uz lielās skatuves pirms izrādēm uzstāsies ārvalstu viesu kolektīvi, Amatu sētā dienas garumā pīšanas, ādas apstrādes, aušanas un citas meistarklases.
Esplanādē 5. jūlijā Zaļo skatuvi pēc izrādēm pieskandinās diasporas amatierkolektīvi, gaidāms fonda "Viegli" koncerts. Uz mazās skatuves uzstāsies ārvalstu viesu kolektīvi. Uz visām skatuvēm vakars noslēgsies ar dančiem.
KONTEKSTS:
XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandinās no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja. Svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esoša valsts iestāde.