Turaidas muzejrezervātā «Sāmu amatniecība un dizains»

Turaidas muzejrezervātā muižas pārvaldnieka jaunās dzīvojamās mājas izstāžu zālē līdz 30. augustam skatāma Zviedrijas Kalnu un sāmu muzeja „Ajtte” un Sāmu amatniecības fonda „Sami Duodi”  sagatavotā izstāde „Sāmu amatniecība un dizains”.

Izstādē apskatāmi sāmu amatnieku darināti oriģināli priekšmeti, fotogrāfijas un iegūstama informācija par sāmu tautas kultūru. Sāmu amatniecības priekšmeti un mākslas darbi radīti, balstoties uz sāmu tautas tradīcijām un domāšanas veidu, izmatojot sāmu tradicionālos rakstus un krāsas.

Sāmu amatniecībā tradicionāli tiek izmantoti tādi materiāli kā rags, koks, saknes un āda, tāpat arī alva, misiņš un sudrabs, taču šodien, tāpat kā agrāk, amatnieki apgūst jaunus materiālus, kas tiem ir pieejami.  tāpat izstādē būs iespēja iepazīt priekšmetu gatavošanas tradicionālās tehnikas un paņēmienus.

Sāmi apdzīvo teritoriju, ko sauc par Lapzemi. Sāmi („samit” vai „samek” – “purva cilvēki”), agrāk saukti arī par lapiem, ir Ziemeļeiropas galējo ziemeļu pamatiedzīvotāji un ir saglabājuši ļoti senu kultūras mantojumu, kas tos vieno arī ar Latvijas pirmiedzīvotāju kultūru. Sāmu valodas dialektos runājošie dzīvo Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas un Krievijas ziemeļu teritorijās.

Viena no Turaidas muzejrezervāta pētniecības tēmām ir Gaujas lībiešu kultūras mantojums. Gaujas lībieši tāpat kā sāmi pieder pie somugru valodu saimes, tāpēc jau vairāk nekā desmit gadus Turaidas muzejrezervāts sadarbojas ar Zviedrijas Kalnu un sāmu muzeju „Ajtte”, pētot kopējo un atšķirīgo somugru tautu kultūras mantojumā.

Kā Latvijas Radio raidījumā „Kultūras Rondo” pastāstīja Turaidas muzeja pārstāve Anda Skuja, mūsu tradicionālajai kultūrai ar sāmiem kopīga ir harmoniskā saistība ar dabu, dabas ritiem. Saistību muzeja speciāliste saskata arī krāsās, kas ieaustas tautastērpos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Dizains un arhitektūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti