Piektdien Venēcijas arhitektūras biennālē atklās Latvijas paviljonu

Piektdien, 25. maijā, plkst.12.30 Venēcijas Arsenālā, Artilērijas zālē, tiks atklāts Venēcijas biennāles 16. starptautiskās arhitektūras izstādes Latvijas paviljons “Together and Apart” (“Kopā un atsevišķi”). Ekspozīciju papildinās jaunizdota grāmata par daudzdzīvokļu namu arhitektūru Latvijā

Piektdienas rītā Latvijas paviljona kuratoru komanda — arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, arhitekts Matīss Groskaufmanis, scenogrāfe Anda Skrējāne un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa — ar paviljonu iepazīstinās mediju pārstāvjus un lūgtos viesus, informēja Venēcijas biennāles Latvijas pārstāvju komunikācijas speciāliste Austra Marta Jirgensone.

Izstādes atklāšanā piedalīsies Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība), Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, Latvijas paviljona komisārs, arhitekts un Kultūras ministrijas eksperts arhitektūras jautājumos Jānis Dripe, Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Itālijas Republikā Artis Bērtulis, kā arī uz atklāšanu ir aicināti Igaunijas Republikas kultūras ministrs Indreks Sārs un Lietuvas Republikas kultūras ministre Liāna Rokīte-Jonsone. Apmeklētājiem paviljons būs pieejams no 26. maija līdz pat 25. novembrim.

“Dalība Venēcijas biennālē ir vēl viena īpaša iespēja Latvijai tikt no jauna pamanītai, kārtējo reizi apliecinot, ka esam kultūras lielvalsts. Turklāt šobrīd Vakareiropa jau ir uz “tu” ar Baltijas valstu kultūru un Latvijas valsts simtgadi, jo tā plaši izskanējusi daudzviet Eiropā.

Izceļot Latvijas valsts simtgadi, mūsu ekspozīcija ir nopietns stāsts un pētījums par kopā dzīvošanas modeli daudzdzīvokļu namos un sadzīvi trīs politiski atšķirīgos periodos simt gadu garumā.  Prieks, ka vēl pirms atklāšanas Latvijas paviljons jau izpelnījies plašsaziņas līdzekļu un ekspertu interesi saistībā ar izvēlētās tēmas pieteikumu un apskatīto arhitektūras problemātiku, jo Latvijas paviljona ekspozīcija vērtēs un analizēs šo kopā dzīvošanas pieredzi ne tikai no arhitektūras prizmas, bet arī caur sociālo, ekonomisko un politisko kontekstu,” akcentē kultūras ministre Dace Melbārde.


“Šī gada tēmu “Freespace” (“Brīvā telpa”) mēs risinām, pievēršot uzmanību ikdienas sadzīves horeogrāfijai, tuvākajam kontakta punktam starp plašāku sabiedrību un arhitektūru. Latvijā šī vieta ir daudzdzīvokļu ēkas. Tā ir vieta, kur lielākā daļa cilvēku Latvijā dzīvo, redz un izjūt arhitektūru,” papildina kuratore Anda Skrējāne.

Paviljona atklāšanas ietvaros tiks prezentēta arī grāmata “The Architecture of Together and Apart: An Inquiry into Apartment Buildings”, kas radīta ekspozīcijas izpētes procesa rezultātā un atspoguļo Latvijas simts gadu arhitektūras unikālo pieredzi daudzdzīvokļu namu kontekstā. Grāmatas veidošanā pieaicināti dažādu disciplīnu eksperti, kuri snieguši savu individuālo skatījumu eseju formā.


Oficiālās paviljona atklāšanas laikā kuratoru komanda iepazīstinās ar izstādes koncepciju un iekārtojumu, kā arī četrām tēmām, kas tikušas izvirzītas izstādes priekšplānā. Katru no tām Arsenāla izstāžu zālē prezentēs konceptuāls arhitektūras makets, kuru veidojis cits individuāli pieaicināts mākslinieks. Ekspozīcijas iekārtojumu bagātinās arī arhīvu materiāli, kas ilustrē zīmīgus pagriezienus daudzdzīvokļu namu vēsturē, un fotogrāfa Reiņa Hofmaņa veidota ainavas fotogrāfiju sērija, kas atklāj daudzdzīvokļu namu daudzveidību mūsdienu Latvijā.

2018. gada biennāles virskuratores ir īru arhitektes Ivonna Farela (Yvonne Farrell) un Šellija Maknamara (Shelley McNamara), kuras vada arhitektu biroju «Grafton architects» un 2012. gadā ieguvušas Venēcijas arhitektūras biennāles Sudraba lauvu. Viņu piedāvātā biennāles tēma šogad iezīmēta ar vārdu FREESPACE (“Brīvā telpa”).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt