Dienas notikumu apskats

Par trešdaļu samazinās bēgļu plūsma pāri Vidusjūrai uz ES

Dienas notikumu apskats

Saeimas komisija atbalsta 80 miljonu aizdevumu «airBaltic»

Nacionālā mākslas muzeja ēka pieņemta ekspluatācijā un gaidīs atvērto durvju dienās

Nacionālā mākslas muzeja ēka pieņemta ekspluatācijā un gaidīs atvērto durvju dienās

Otrdien, 1.decembrī, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenā ēka Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 10a pēc pabeigtajiem vēsturiskās ēkas rekonstrukcijas un restaurācijas darbiem nodota ekspluatācijai. Plašākai sabiedrībai LNNM ēka būs pieejama Atvērto durvju dienu laikā no 12. līdz 16.decembrim.

Emocionālu uzrunu teica LNMM direktore Māra Lāce: "Šorīt agri no rīta pārskatīju savus pierakstus - 1929.gadā toreizējais Latvijas Mākslas muzeja direktors Vilhelms Purvītis rakstīja Rīgas domei, ka muzejam ļoti, ļoti nepieciešama paplašināšana. Vēlāk viņš to darīja vēlreiz, un 1938.gadā dome lēma, ka nē, jo projekts ir pārāk sarežģīts. Pienāca 2010.gads un Īpašuma departaments izsludināja metu konkursu. Man ir milzīgs prieks šobrīd šeit atrasties. Visu laiku man bija sajūta, ka it kā skatos uz visu no malas, bet šobrīd, sēžot šajā krēslā, es saprotu - jā, mēs esam atgriezušies mājās."

Māra Lāce par LNMM renovāciju

  Kultūras ministre Dace Melbārde norādīja: "Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēkas atjaunošana un rekonstrukcija ir nozīmīgs notikums gan kultūras infrastruktūras sakārtošanas kontekstā, gan Latvijas valsts simtgades gaidās. Tas ļaus atkal skatīt Latvijas vizuālās mākslas meistardarbus vienuviet, kā arī izvērst plašus starptautiskus sadarbības projektus. Simboliski ir arī tas, ka šo ēku atveram laikā, kad gatavojamies atzīmēt 150 gadus, kopš pasaulē nācis Janis Rozentāls, viens no Latvijas nacionālās mākslas pamatlicējiem, kura jubileja iekļauta UNESCO 2016.gada svinamo dienu sarakstā."

  Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis - LNMM galvenā ēka - bez kapitālā remonta bija kalpojusi sabiedrībai jau 107 gadus. Tāpēc tika pieņemts lēmums par ēkas rekonstrukciju un paplašināšanu ar mērķi radīt mūsdienīgu muzeja infrastruktūru mākslas darbu eksponēšanai, saglabāšanai.

  2010.gadā 25.maijā Rīgas domes Īpašuma departaments izsludināja starptautisko metu konkursu ēkas rekonstrukcijas un piebūves projekta izstrādei. Kopā žūrijas vērtējumam tika iesniegti 28 arhitektu darbi. 2010.gada 30.septembrī žūrijas komisija par labāko vienbalsīgi atzina Lietuvas arhitektu biroja "Processoffice" radīto metu ar devīzi "VV 903". 2011.gada 24.janvārī tika parakstīts līgums par LNMM rekonstrukcijas, restaurācijas un jaunbūves būvprojekta izstrādi, bet 2012.gada 23.maijā ēkas būvprojekts tika akceptēts Rīgas pilsētas būvvaldē. 2013.gada 22.janvārī parakstīts būvdarbu līgums ar SIA "Re&Re" un līgums ar Centrālās finanšu un līgumu aģentūru par Eiropas Reģionālās attīstības fonda struktūrfondu finansējumu projektam.

  SIA "Re&Re" ģenerāldirektors Didzis Putniņš pauda: "2013. gada 22.janvārī, parakstot līgumu par būvniecības un restaurācijas darbu veikšanu, minēju, ka uzticētie darbi ir ne tikai liels gods un atbildība, bet projekts būs sarežģīts un mūs sagaida ne viens vien izaicinājums, kas apliecinājās arī dzīvē. Jaunā pazemes apjoma izbūve uz vēsturiskas upes gultnes sešus metrus zem zemes un tā savienošana ar simtgadīgo ēku, ko papildus apgrūtināja iepriekš neparedzēts augsts gruntsūdeņu līmenis un spiediens, vēsturiskā muzeja ēka, kas ir vairāk nekā simts gadus sena, ir piedzīvojusi pirmo savā vēsturē grandiozo rekonstrukciju un restaurāciju. Šie un daudzi citi izaicinājumi, kas radās projekta realizācijas gaitā, tika veiksmīgi atrisināti, pateicoties ciešam komandas darbam gan ar pasūtītāju, gan ar arhitektu un mūsu profesionālajiem inženieriem un izcilajiem restauratoriem. Paldies visiem par sadarbību!"

  Ņemot vērā LNMM ēkas unikālo arhitektūru, tās reprezentatīvo statusu un nozīmību Latvijas kultūras mantojuma kontekstā, muzeja rekonstrukcijas stratēģiju veido trīs aspekti: mantojuma, estētiskais un funkcionālais. Projekts paredzēja saglabāt esošās ēkas kapacitāti un autentiskās detaļas, veidot skaidri izteiktus mūsdienīgus apjomus ar minimāliem dizaina risinājumiem papildu telpās un veikt esošās ēkas funkcionālās stratēģijas izmaiņas.

  Vēsturiskajai muzeja ēkai ir palielināts izstāžu apjoms, bēniņu telpā un kupolā izveidojot izstāžu zāles 598 kvadrātmetru apjomā. Lai bēniņu telpas būtu gaišas, tika izveidots stikla jumts ar virsgaismām. Uz ēkas jumta ir izveidotas terases. Izbūvētas metāla evakuācijas kāpnes no trešā uz kupola stāvu. Izbūvētas papildu kāpnes ar misiņa apdari, apvienojot pirmo un otro stāvu. Ar jaunizbūvēto pasažieru liftu var pārvietoties no puspagraba stāva līdz jaunizveidotām jumta terasēm. Ēka nu ir piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Izveidota konferenču, kafejnīcas telpas, bērnu istaba un suvenīru veikals.

  Savukārt jaunās muzeja telpas - izbūvētais apakšzemes apjoms - ir 3545 kvadrātmetru liels. No tiem izstāžu zāles kopā 777 kvadrātmetri, lielā apakšzemes zāle - 583 kvadrātmetri. Otrā stāva grīda atrodas 8,600 metrus zem zemes. Apakšzemes apjomā atradīsies arī muzeja arhīvs un glabātuves.

  Muzeja teritorijā nojaukto tualešu vietā uzbūvētas jaunas, ar invalīdu pacēlāju aprīkotas sabiedriskās tualetes. Apkārtējā teritorija ir apgaismota un labiekārtota. Izveidots ar misiņu apdarināts stiklotais ātrijs.

  No 12.decembra līdz 16.decembrim notiks Atvērto durvju dienas pasākums sabiedrībai, kuru laikā ikviens interesents varēs iepazīties ar muzejā paveiktajiem rekonstrukcijas un restaurācijas darbiem. Jau nākamā gada sākumā muzejs uzsāks pakāpenisku pārvākšanos uz jaunajām telpām. Uz jaunajām krātuvēm tiks pārvesti ap 40 000 mākslas darbu.

  LNMM svinīgā atvēršana apmeklētājiem plānota 2016.gada 4.maijā. Gatavojoties muzeja atklāšanai, muzeja komanda cītīgi strādā pie tā, lai muzeja apmeklējums sniegtu patīkamu, emocionālu un mūsdienīgu pieredzi dažāda vecuma un interešu apmeklētājiem.

  LNMM atjaunotā pastāvīgā ekspozīcija pirmo reizi aptvers Latvijas mākslas vēstures kopainu visa 19. un 20.gadsimta garumā. Ekspozīcija atradīsies muzeja vēsturiskajā ēkā un būs izvietota divos stāvos. Ekspozīciju iecerēts veidot pēc hronoloģiski stilistiskā principa, secīgi atspoguļojot Latvijas mākslas vēstures vispārējo attīstību un ar raksturīgu darbu kopām un unikāliem meistardarbiem izceļot katra perioda nozīmīgākās, izcilākās parādības un autorus, kā arī inovācijas tematiskajā saturā un formveidē. Jaunā izstāžu zāle tiks atklāta ar Latvijas laikmetīgās mākslas celmlauža Miervalža Poļa personālizstādi "Miervaldis Polis. Ilūzija kā īstenība".

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Dizains un arhitektūra
  Kultūra
  Jaunākie
  Interesanti