Sadaļas Sadaļas

Modes muzejā apskatāma unikāla starptautiska autorleļļu izstāde «Modes vēsture»

2019. gada 6. februārī Modes muzejā atklāta unikāla autorleļļu izstāde “Modes vēsture”. Modes muzejā tā būs apskatāma no 7. februāra līdz 3. martam. Izstādē eksponētas vairāku valstu leļļu mākslinieku veidotās lelles, kas piedalījušās starptautiskā konkursā. Mazās modesdāmas rāda ne vien katra autora individuālo stilu, bet arī izmaiņas modē 20. gadsimta pirmajā pusē, informēja Modes muzejā.

Kas ir autorlelle?

Autorleļļu kustība sāka strauji attīstīties 20. gadsimta vidū kā pretstats masveida produkcijai un vēlme meklēt jaunus radošus ceļus. No parastām, rūpnieciski ražotām lellēm autorlelles atšķiras ar to, ka ikviena lelle ir unikāla, vienā eksemplārā – ne velti angļu valodā tās pieņemts apzīmēt ar abreviatūru OOAK (One-of-a-kind). Galvenā “modes noteicēja” un izejmateriālu ražotāja autorleļļu jomā ir Japāna.

Autorlelles līdz pat vissīkākajām niansēm tiek darinātas ar rokām; ikvienam māksliniekam ir savs neatkārtojams rokraksts un tehnisko paņēmienu kopums. Tāpat autorlellēm piemīt savs raksturs, sava personība, noskaņojums, kas izpaužas sejā, mīmikā, kas parasti tiek ārkārtīgi smalki izstrādāta. Īpaši sarežģīti ir izveidot leļļu ausis un rokas. Katra autorlelle ir vesela dzīve, vesels stāsts. Ar šīm lellēm nerotaļājas – tās apbrīno, kolekcionē un aplūko kā mākslas darbus.

Visām lellēm ir pases, kurās ierakstīts lelles vārds, izgatavošanas gads, materiāls, no kā tā veidota, un arī mākslinieka vārds. Tāda pase ir galvenais lelles dokuments, kas ir kvalitātes garantija kolekcionāriem. 

Mākslinieki, veidojot lelles, izmanto visdažādākos materiālus un tehnikas. Autorlelles iedala gan pēc žanra (portretlelles, fantāzijas lelles, reālistiskās lelles, interjera lelles), gan pēc izmantotās tehnikas (tekstila, koka, plastikas, porcelāna, papjēmašē lelles). Īpašs autorleļļu atzars ir lācīši jeb tediji – arī šie simpātiskie leļļu meistaru darbi kļuvuši par “lāčiem ar raksturu”. Izstādes idejas autore un organizatore Nadežda Ciganovska stāsta, ka vienkāršākās lelles iespējams uztaisīt nedēļas laikā, bet sarežģītākās var prasīt pat gadu vai vairāk.

 

Autorleļļu konkurss “Modes vēsture”

Izstādē Modes muzejā būs apskatāmas 30 autorlelles un 6 lācīši, kas piedalījušies starptautiskā konkursā “Modes vēsture”. Konkursa tēma – mode no 1900. līdz 1950. gadam, tajā piedalījās mākslinieki no 11 valstīm (Baltkrievija, Ukraina, Moldova, Itālija, Vācija, Latvija, Lietuva, Igaunija, Francija, Polija, Krievija).

Sākotnēji konkursā pieteicās 2000 dalībnieku, pirmo atlases kārtu izturēja 465, no tiem 280 leļļu mākslinieki un 185 lācīšu autori. Profesionāla starptautiska žūrija no šiem dalībniekiem slēgtā balsojumā izraudzījās 10 leļļu māksliniekus un 10 lācīšu māksliniekus.

Konkursa galvenā balva tika piešķirta leļļu māksliniecei Jeļenai Filatovai (Krievija), kura piedalījās konkursā ar brīnišķīgu sešu leļļu mini projektu, kas arī apskatāms izstādē Rīgā.

Rīgā apskatāmas lelles un lācīši, ko žūrija izraudzījusies no konkursa labākajiem darbiem. Izstāde Modes muzejā viesosies nepilnu mēnesi – no 2019. gada 7. februāra līdz 3. martam. Tā aicina ne vien uzzināt vairāk par modi, bet arī sajūsmināties par miniatūrajām, smalki izveidotajām lellēm.

Autorleļļu konkursa “Modes vēsture” organizētāja Nadežda Ciganovska (Baltkrievija) ir māksliniece, pasniedzēja un kuratore, starptautiskās autorleļļu izstādes “Panna Dollя” rīkotāja, daudzu starptautisku autorleļļu konkursu žūrijas locekle. Lelles viņa darina jau 15 gadus, 12 gadus vada meistarklases, ik pa laikam arī Latvijā. Nadežda Ciganovska iedrošina: “Ikvienam var iemācīt darināt lelles, galvenais, lai būtu vēlēšanās un pacietība. Interesanti, ka līdz zināmam brīdim tieši lelle pati nosaka, kas no tās īsti iznāks…”

Modes muzejs Rīgā, Grēcinieku ielā 24, sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu tika atvērts 2016. gada rudenī. Tas ir privāts muzejs, ko veidojusi un vada arhitekte Nataļja Muzičkina. Tematiskajās izstādēs un nelielā pastāvīgajā ekspozīcijā Modes muzejs ļauj ne tikai aplūkot tērpus un aksesuārus, bet arī iejusties pagājušo gadu atmosfērā, līdzdarboties un uzzināt daudz jauna gan lieliem, gan maziem. Patlaban, līdz pat aprīļa beigām, muzejā apskatāma 20. gadsimta sākuma modei veltīta izstāde "1918. Brīvības šiks". Tās ietvaros no 7. februāra apskatāma arī autorleļļu mini izstāde "Modes vēsture".

Muzeja darba laiks: katru dienu no 11.00 līdz 18.00. Muzejs atrodas Rīgā, Grēcinieku 24. Biļetes: 7 EUR; grupām 6 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem 5 EUR. Katra mēneša pirmajā otrdienā atlaides skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – biļetes cena tikai 3 EUR.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt