Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Aizdomās par krāpšanu policija aiztur 110 personas

Mūžībā aizgājis arhiteks Gunārs Birkerts

Miris izcilais latviešu arhitekts Gunārs Birkerts

92 gadu vecumā miris pazīstamais latviešu izcelsmes ASV arhitekts, Gaismas pils autors Gunārs Birkerts, Latvijas Televīzijas kultūras ziņām apstiprināja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Kā norādīts projektā "Latvijas kultūras kanons", Birkerts, kurš dzimis 1925.gadā, ir visu laiku ražīgākais un ievērojamākais latviešu arhitekts, pēc kura projektiem uzceltas neskaitāmas publiskās būves – universitāšu ēkas, bibliotēkas, muzeji. Šie projekti lielākoties tapuši ASV, kur arhitekts pavadījis savas dzīves un darba nozīmīgākos gadus.

Latvijā Birkerta nozīmīgākais veikums ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka Daugavas kreisajā krastā.

Rīgā dzimušais arhitekts no Latvijas aizbrauca 1943.gadā, Otrā pasaules kara laikā. Tolaik jaunais vīrietis tika iesaukts darba dienestā un nokļuva Vācijā. Pēc kara Birkerts studēja Štutgartes Tehniskajā augstskolā un 1949.gadā pārcēlās uz dzīvi ASV. Aktīvākie Birkerta dzīves un darba gadi aizritējuši laikā, kad ASV bija pasaules arhitektūras centrs – vieta, kur attīstījās pirmskara Eiropā dzimušās modernisma idejas un bija pieejami tehnoloģiskie jaunumi. Jaunā arhitekta mācekļa gadi aizritēja pie pasaules ievērojamākajiem arhitektiem – Ēro Sārinena un Minoru Jamasaki.

Savu biroju Birkerts nodibināja 1962.gadā, un jau drīz tika pabeigts darbs, kas lika pamatus arhitekta pasaules slavai – Federālo rezervju banka Mineaoplē (1968–1973). Savukārt Stikla muzejs Korningā (1976–1980) un Mičiganas universitātes Tiesību zinātņu izpētes ēka (1974–1981) 2007. gadā tika iekļauta Amerikas Arhitektu institūta sastādītajā 150 visu laiku labāko ASV uzcelto ēku sarakstā.

Birkerta darbu citu vidū izceļ ziemeļniekiem raksturīgā interese par organisku, konkrētajā vidē radušos formu, gaismu un iedziļināšanās arhitektūras rašanās procesā. Birkerts saņēmis daudzas ievērojamas arhitektūras balvas, lasījis lekcijas pazīstamās arhitektūras skolās, par viņu ir publicētas vairākas monogrāfijas.

Latvijā Gunāru Birkertu iepazina mūža otrajā pusē, kad pēc vietējo kolēģu iniciatīvas ražīgais trimdas latvietis tika aicināts izstrādāt Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu. 

LNB ēkas tapšanas ilgums sasniedza 25 gadus. Par to, kāda ir bijusi Gaismas pils tapšanas video vēsture, piedāvājam lsm.lv infografiku:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Dizains un arhitektūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt