Kultūras ziņas

Atklāj Uldim Stabulniekam veltītu plāksni

Kultūras ziņas

"Monstrs" – par grūti audzināmiem jauniešiem

Paziņo Arhitektūras gada balvas nominantus

Latvijas Arhitektūras gada balvai izvirzīti 9 nominanti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Arhitektūras gada balvas Atlases žūrija izziņojusi darbus – ēkas un procesus – kas turpinās cīņu par augstāko apbalvojumu Latvijas arhitektūrā. No 50 pieteikumiem par Latvijas Arhitektūras gada balvu sacentīsies deviņi žūrijas izvirzīti nominanti, informēja Latvijas Arhitektu savienībā.

Nākamajā posmā darbu vērtēšana tiek nodota fināla žūrijai, kas izraudzīs galveno balvu ieguvējus. ''Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020'' svinīgā ceremonija un balvu pasniegšana norisināsies 30. oktobrī, H2O 6 kvartāla Aisteres zālē.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai tika saņemti 50 pieteikumi, kuru vidū ir gan ar īpašu uzmanību celtas privātmājas, gan sabiedriski nozīmīgi objekti, kā arī ar arhitektūru saistīti notikumi. Konkursa atlases žūrija tālākai darbu izvērtēšanai ir izvirzījusi deviņus nominantus. Kategorijā “Ainavu arhitektūra, vides labiekārtojums, vides objekti” ir izvirzīta Mellužu koncertdārza pārveide; kategorijā “Restaurācija” – “Hanzas perons” – noliktavas pārbūve par ēku plašizklaides pasākumiem; kategorijā “Individuālās dzīvojamās ēkas” – “K_99”, bet kategorijā “Komercēkas un ražošanas ēkas” – ''Dzirciema Aptieka''. Kategorijā “Interjers” tālākai sacensībai par galvenajām balvām ir izvirzīts ''Hagberg'' birojs, kategorijā “Procesi” – “GO[A]T WASTE?”, bet kategorijā “Daudzdzīvokļu ēkas” – mazdzīvokļu ēku komplekss Koka Rīgā, ēku rekonstrukcija Miesnieku ielā, kā arī Viesturdārza kvartāls.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020 nominanti:

  • ''Dzirciema Aptieka''. Autori: SIA "Substance";
  • Ēku rekonstrukcija Miesnieku ielā. Autori: SIA "ARHIS Arhitekti";
  • "GO[A]T WASTE?". Autori: "NOMAD Architects" un Karina Armanda;
  • ''Hagberg'' birojs. Autori: SIA "Goodpatern";
  • "Hanzas perons". Noliktavas pārbūve par ēku plašizklaides pasākumiem. Autori: SIA "Sudraba arhitektūra";
  • "K_99". Autori: SIA "Sintija Vaivade_ahitekte";
  • Mazdzīvokļu ēku komplekss Koka Rīgā. Autori: "Arhitekti Ārgaļi", "Plio";
  • Mellužu koncertdārza pārveide. Autori: "Arhitektu birojs Jaunromāns un Ābele";
  • Viesturdārza kvartāls. Autori: "RUUME arhitekti".

Ar visiem pieteiktajiem darbiem un nominantiem iespējams plašāk iepazīties Latvijas Arhitektu savienības mājaslapā.

“Globālajos procesos mēs pirmām kārtām piedalāmies ne tika daudz ar sekošanu modīgiem trendiem, vai būdami spējīgi prasmīgi likt lietā visas jaunākās būvniecības tehnoloģijas, bet ar to, kāda ir mūsu attieksme pret vidi, klimata izmaiņām, resursu izmantojumu un patēriņa kultūru. Tādās krīzēs, kādu pasaule piedzīvo šogad, drīzāk rodas nevis jauni, revolucionāri telpas lietošanas veidi, bet daudz straujāk notiek tie procesi, kas sabiedrībā pamazām bija attīstījušies jau pirms tam. Ir funkcijas un priekšstati par telpas lietošanu, kas jau bija sākuši transformēties vai pat kļuvuši apšaubāmi, un šī gada pieredze to vēl vairāk izgaismoja. Šie aspekti bija šī gada žūrijas uzmanības fokusā,” izvēli komentēja ''Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020'' atlases žūrijas pārstāvis Vents Vīnbergs.

''Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020'' atlases žūrijas sastāvā ir arhitekti un pagājušā gada balvu saņēmēji Brigita Bula, Artūrs Lapiņš, Ināra Caunīte un Vita Škapare, arhitektūras kritiķis Vents Vīnbergs un mākslinieks Jānis Avotiņš. Nākamajā konkursa norises posmā deviņus nominētos darbus vērtēs un lēmumu par galvenajām balvām pieņems fināla žūrija, kuras sastāvā, kā ierasts, ir ārvalstu arhitektūras profesionāļi. Žūriju pārstāvēs – Octavio Mestre (Spānija), Andro Mand (Igaunija), Chris Luebkeman (Šveice), Gustė Kančaitė (Lietuva), kā arī fināla žūrijai pievienosies atlases žūrijas priekšsēdētāja, pagājušā gada ''Zelta ananasa'' ieguvēja Brigita Bula.

No 26. līdz 30. oktobrim Latvijā tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa.

Šo dienu svarīgākie notikumi būs: nominantu izstādes atklāšana 26. oktobrī, kura norisināsies Rīgas pilsētvidē – reklāmas stendos pieturās, diskusija par arhitektūras procesiem 28. oktobrī, bet noslēguma dienā, 30. oktobrī – nozares profesionāļu lekcijas, kurām sekos gaidītākais notikums – Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020 balvu pasniegšanas ceremonija. Svinīgais pasākums notiks H20 6 kvartāla Aisteres zālē, un tas būs saiknē ar šī gada Arhitektūras gada balvas vienojošo tēmu, kas ir “neparedzamās sekas / unintended consequences”.

“Iesniegtie objekti tika vērtēti – vai un kā tie atbilst formulētajam laika garam – likt dabu centrā. Tēma rosina domāt par sekām, ko mēs nevaram iedomāties vai pat ticami prognozēt, zīmējot un būvējot projektus, kā piemēru minot projektos neitrāli ierakstītos būvgružu kubikmetrus. Par laimīgām nejaušībām, kas vienkārši notiek – neprojektētas un iepriekš neizdomātas. Par pandēmiju kā filtru – mēs esam plānojuši, gribējuši kaut ko vienu, bet dabūjuši kaut ko pilnīgi citu. Kad būvēt un kad nebūvēt, ko būvēt un kā vārdā būvēt un pieņemt, ka kādreiz arī nebūvēšana ir arhitektūra.” par galvenās tēmas nozīmi komentēja ''Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020'' atlases žūrijas priekšsēdētāja Brigita Bula.

Visi Latvijas Arhitektūras balvai pieteiktie darbi tiks vērtēti pēc vienādiem un vienlīdz svarīgiem kritērijiem: ideja un koncepcija, projekta vienotība jeb vai darbu iespējams uzskatīt par vienotu veselumu, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, kā arī sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība. 

Par Latvijas Arhitektūras gada balvu

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti