Arhitektūras «Lielo gada balvu 2019» saņem Sāls māja Pāvilostā

Par Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas laureātu, saņemot augstāko apbalvojumu nozarē, šogad atzīta Sāls māja Pāvilostā un tās autore Brigita Bula no biroja "Brigita Bula arhitekti", aģentūra LETA noskaidroja Latvijas Arhitektu savienībā.

Balva zelta ananasa formā tika pasniegta "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019" svinīgajā ceremonijā Rīgas cirkā. Latvijas Arhitektūras gada balvas - sudraba ananasus - ieguva Lubānas kapličas jaunbūve, Alūksnes Bānīša stacija un "MadCity Riga 2018" autori, bet žūrijas īpašo atzinību izpelnījās arī Lielplatones vešūža restaurācija.

Fināla žūrija, kuras sastāvā ir Igns Ogints (Lietuva), Indreks Neks (Igaunija), Anabela Varona (Spānija) un Agnese Lāce, lēmumu par uzvarētāju atzīt Sāls māju pamatoja ar vārdiem: "Vienkāršība, kas iederas, izceļas un ir pārdomāta katrā detaļā. Ekstravagance, kas sasniegta, izmantojot vienkāršus un dabiskus materiālus, un gudru arhitektūras domāšanu. Lai gan objektā dominē dabas varenība, apjoms ir harmonijā ar ainavu un saplūst ar jūru".

Latvijas Arhitektūras gada balvas sudraba ananasus šogad saņēma Lubānas kapličas jaunbūve, Alūksnes Bānīša stacija un "MadCity Riga 2018". Lubānas kapličas jaunbūve (autori Vita Škapare un Jānis Pomerancevs, SIA "MAAJA skan") objektu fināla žūrija raksturoja sekojoši: "Ēka lieliski nodod vēstījumu par to, ka tā kalpo kā portāls uz citu esību. Objekta atmosfēra nomierina, pieklusina un sniedz rāmuma sajūtu. Iekštelpas vienmērīgi saplūst ar apkārtējo dabisko vidi. Lubānas kapličas jaunbūve ir ļoti smalks mūsdienu arhitektūras apvienojums ar tradicionālajiem arhetipiem".

Turpretī Alūksnes Bānīša staciju žūrija komentē: "Šo ēku var lasīt kā stāstu. Tas ir stāsts par kustību, kas virza mūs. Līdzās pievilcīgajai un dinamiskajai funkcijai jāizceļ vēl kāds spēks — ciešās attiecības ar sabiedrību un vietējo iedzīvotāju iesaiste." Sudraba ananasu par objektu saņēma autori - arhitekti Ināra Caunīte, Jānis Caunītis, Andris Caunītis, SIA "Arhitektes Ināras Caunītes birojs", inženieri Irēna Boks, Ilmārs Andrējevs-Empelis, Verners Langenfelds, Raimonds Bokta, Aija Gaile, ekspozīcijas koncepcijas, dizaina, realizācijas autori - Ingūna Elere, Holgers Elers, Mārtiņš Vītols, Šarlote Blēdela, Laura Lorence, Aiga Beinaroviča, Dagnija Balode, Evija Lukstiņa, dizaina birojs "H2E".

Trešo sudraba ananasu saņēma "MadCity Riga 2018" un autori SIA "Grupa93". "Idejas var būt daudz ietekmīgākas nekā ēkas, tāpēc ir svarīgi, lai būtu platforma, kur šīs idejas izplatīt. Mūsdienu pilsētā ir mūsdienu problēmas, un pasākums pierāda, ka runāšana, apspriešana un rīcība joprojām ir visefektīvākais veids, kā "iznīcināt burbuļus", kurā sabiedrība dzīvo," komentēja fināla žūrija.

Jau devīto gadu pēc kārtas svinīgās ceremonijas ietvaros tika pasniegta arī bērnu balva Latvijas arhitektūrā "Zirnis", kuru piešķir izglītības projekta "Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks" dalībnieku žūrija. Šajā gadā šo balvu saņēma Alūksnes Bānīša stacija. Bērnu žūrija kritērijus bija nosaukuši četrās pozīcijās - būve ir personiska vai publiska, mantojums vai jaunrade, tad pēc tiem vērtēja, piemēram, mantojums kā publiskā būve ir "atjaunota, bet lietojama", "saglabāts, bet pārveidots tas, kas nepatīk", "autentisko lietu pielietojums", "pieejama neatkarīgi no vecuma un veselības stāvokļa" un citi raksturojumi.

Arī sabiedrības balsojumā portālā "Delfi" šogad lielāko balsu skaitu ieguva Alūksnes Bānīša stacija. Interjera salons "Krassky" savu īpašo balvu pasniedza Lubānas kapličas jaunbūvei.

Par "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019" vienojošo tēmu tika izvirzīts "Līdzsvars". Tēma tiecas uzsvērt, ka izcilība parādās tur, kur būtiskākais ir līdzsvarā. Lai arī katrs arhitektūras objekts atšķiras, līdzsvars arhitektūrā var būt klātesošs dažādās nozīmēs - līdzsvars starp funkciju, estētiku un ilgtspēju, starp veco un jauno, starp izmaksām un rezultātu. Arī vērtējot konkursā iesniegtos darbus, atlases žūrijas pārstāvji uzsvēra, ka līdzsvars ir nepieciešams katra harmoniska objekta vai procesa izveidē, sākot ar ideju un beidzot ar piedāvāto risinājumu, realizēšanu un lietošanu.

Šogad "Latvijas Arhitektūras gada balvai 2019" tika pieteikti 45 darbi. Pirmajā kārtā darbus vērtēja atlases žūrija, kuru vidū bija arhitekti Ilze Mekša, Gunta Grikmane, Agnese Lāce un Viktors Valgums, tēlniece Liene Mackus un dizainers Artūrs Analts.

Atlases žūrija iepriekš konkursa finālam izvirzīja 11 nominantus. Finālam kategorijā "Vides objekti" tika izvirzīta Rūjienas estrādes rekonstrukcija, kategorijā "Renovācija, rekonstrukcija, restaurācija" - Alūksnes bānīša stacija, Visbijas rezidence un Lielplatones vešūža restaurācija.

Kategorijā "Privātmājas" finālam izvirzītas "MM-Mārupes mājas" un Sāls māja, kategorijā "Kultūras būves" - Lubānas kapličas jaunbūve, bet kategorijā "Sabiedriskās ēkas" - Rīgas Stradiņa universitātes dienesta viesnīcas jaunbūve.

Kategorijā "Interjers" finālam izvirzīts "Accenture Latvija" TEO birojs, kategorijā "Procesi" - "MadCity Riga 2018", bet kategorijā "Daudzdzīvokļu ēkas" - dzīvojamo un sabiedrisko ēku komplekss Ulbrokas ielā.

Objektu izvērtēšanu turpināja fināla žūrija, lai izvērtētu objektus un izvēlētos Latvijas Arhitektūras gada balvas laureātus. Fināla žūrijas sastāvā ir arhitekts Igns Ogints, kurš strādā arhitektu birojā "Do Architects", kā arī lasa lekcijas Viļņas Gedimina tehniskajā universitātē un Harkivas Arhitektūras skolā Ukrainā, arhitektu biroja "Indrek Näkk Arhitektuuribüroo" dibinātājs un vadītājs Indreks Neks, kurš kopš 2009.gada aktīvi darbojas Eiropas Arhitektu padomē, arhitektu biroja "Rulot" līdzdibinātāja Anabela Varona, kas aktīvi strādā pie projektiem, lai arhitektūras nozarei piesaistītu jauniešus, kā arī arhitekte un arhitektu biroja "12 līnijas" vadītāja Agnese Lāce, kas kopš 2014.gada darbojas arī Latvijas Arhitektu savienības brīvdomīgās izglītības projektā "Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks", kura mērķis ir ievadīt bērnus un skolas jauniešus vides veidošanas mākslā

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt