Arheologu biedrība par gada arheoloģijas pieminekli izvēlas Āraišu ezerpili

Latvijas Arheologu biedrība kopš 2014. gada katru gadu izraugās kādu no Latvijas arheoloģiskajiem pieminekļiem, kam pievērst īpašu uzmanību: šogad tā ir Āraišu ezerpils. Latvijas teritorijā zināmas vien desmit ezerpilis, starp kurām Āraišu ezerpils ir vienīgā, kurā notikuši plaši arheoloģiskie pētījumi, un to rezultātā tapusi arī seno latgaļu apdzīvotās salas apbūves rekonstrukcija, medijus informē Latvijas Arheologu biedrības pārstāvji.

2020. gada 17. septembrī arheologam Jānim Apalam apritētu 90 gadu, un, godinot viņa piemiņu un paveikto, Latvijas Arheologu biedrība par 2020. gada arheoloģijas pieminekli pasludina Āraišu ezerpili. Āraišu arheoloģiskajā parkā visa gada garumā paredzētas dažādas aktivitātes: jūnijā arheoloģijas dienas, pastāvīgās ekspozīcijas atklāšana apmeklētāju centra jaunuzceltajā ēkā, Jānim Apalam veltīta konference septembrī un citi pasākumi.

Arheologu biedrībā uzsver, ka Āraišu ezera saliņa kā arheoloģisks objekts zināma no 19. gadsimta otrās puses, kad tur notika nelieli pārbaudes izrakumi. Plašāka izpēte Jāņa Apala vadībā tika uzsākta 1965. gadā un ar pārtraukumu kopumā norisinājās 10 sezonas. Izpētē konstatētas piecas apbūves kārtas, turpat pusotra simta atsevišķu koka celtņu paliekas, tika iegūts bagātīgs 9.-10. gadsimta arheoloģiskais materiāls – darbarīki, rotas, keramika.

Neparasti labi saglabājušās apbūves paliekas, dažādas atrastās koka ēku detaļas rosinājušas domāt par ezerpils apbūves rekonstrukcijas iespējām. Rekonstrukcijai Jānis Apals izvēlējies hronoloģiski senāko, vislabāk saglabājušos 9. gadsimta apbūvi un kopā ar arhitektu Dzintaru Dribu izstrādāja visa kompleksa rekonstrukcijas projektu mērogā 1:1.

1981. gadā uzcēla pirmo 9. gadsimta dzīvojamās ēkas rekonstrukciju, bet plašāka ezerpils rekonstrukcijas celtniecība izvērtās sākot ar 1990. gadu. Šobrīd apmeklētāji Āraišu arheoloģiskajā parkā var apskatīt daļēju Āraišu ezerpils rekonstrukciju, gan arī Āraišu viduslaiku pilsdrupas un bronzas un akmens laikmeta mītņu rekonstrukcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt