Kas notiek ar Valsts prezidenta vēlēšanām?

Jānis Ikstens, Mārtiņš Daugulis, Gundars Bērziņš, Kristīne Zonberga, Aivars Ozoliņš, Māris Antonevičs. Dalībnieku saraksts tiek papildināts.

Jānis Domburs 31.maijs, trešdiena 21:15

«Varētu piekrist» vai nostrostē, ne palīdz: politiķi strīdas, kā Kariņš apsauca Meņģelsoni un kad veselībai būs 12%

Valdības sēdē otrdien, apspriežot valsts budžeta likumprojektu, veselības ministre Līga Meņģelsone uzskaitīja vairākas būtiskas pozīcijas, kurām budžetā naudas nav iedota vai iedota nepilnā apmērā, piemēram, onkoloģijā. Taču premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") viņu pārtrauca, mudinot vispirms veikt reformas, bet, ja ministre tām nav gatava, tad atstāt amatu. Saeimā ievēlēto partiju pārstāvji 1. marta  diskusijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" Kariņa izteikumus vērtēja dažādi – gan paužot izpratni par premjera rīcību, jo nav, kur ņemt papildu naudu, līdz pārmetumiem valdības vadītājam par uzbrukumu ministrei, nevis palīdzēšanu.

Premjera partijas biedrs, bijušais finanšu ministrs, tagad Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs uzsvēra, ka Kariņam "varētu piekrist", atkārtojot, ka šis ir lielākais valsts budžets, kāds iepriekš nekad nav bijis. "Un tas ir dīvaini, ka valdības pārstāvis stāsta sabiedrībai, kas nav," Reirs uzsvēra, ka nav, kur šo naudu paņemt, norādot, ka veselības nozarei budžeta likumā ir plānots vērā ņemams finansējuma pieaugums.   

Māris Kučinskis, iekšlietu ministrs no "Apvienotā saraksta", kas izvirzīja Līgu Meņģelsoni veselības ministres amatam, uzsvēra – apvienība uztur prasību par 12% no budžeta izdevumiem veselības nozarei. Runājot par premjera prasītajam reformām, Kučinskis sacīja, ka tas nav divu mēnešu darbs, bet gan šī gada "mājasdarbs".  Atbildot uz Reira teikto, ka sabiedrība arī veselības jomā nejūt izmaiņas un tāpēc vajadzīgas premjera prasītās reformas, Kučinskis teica, arī valdības deklarācijā minētos 12% "Apvienotais saraksts" uztur kā prasību un tas ir "zināms minumums".

Aicināts paust savu viedokli par šonedēļ valdības sēdē notikušo, lielākās opozīcijas partijas Zaļo un Zemnieku savienība Saeimas frakcijas vadītājs Viktors Valainis premjeru gan kritizēja. "Tā vietā, lai nāktu veselības ministrei palīgā, viņš [Kariņš] viņu nostrostē," Valainis teica, piebilstot, ka veselības nozares problēmas ir smagas un premjeram būtu jāpalīdz tās risināt, nevis aicināt ministri pamest valdību.

Arī Andris Šuvajevs no opozīcijas partijas "Progresīvie" uzskata, ka reformas, kuras pieprasa premjers, veselībai trūkstošo naudu nepalīdzēs atrast. "Es domāju, ka tā ir absolūta utopija. Ja tas ir tas, uz ko Kariņš aicina, tad viņš ir atrauts no realitātes." Šuvajevs uzsver, ka viens no galvenajiem valdības deklarācijas solījumiem – 12% veselības budžetam – nav izpildīts. Raidījuma vadītājs Jānis Domburs gan norādīja, ka deklarācijā sola virzīties šī procenta virzienā.

Šuvajeva vērtējumā,  premjera partija cenšas ietaupīt īstermiņā, jo taupīšana, piemēram, onkoloģijā, nākotnē valstij maksās dārgi.

Opozīcijas ieskatā, daļu veselības aprūpei nepieciešamās naudas būtu iespējams atrast, pārdalot citām vajadzībām rezervētos līdzekļus. Piemēram, Ainārs Šlesers, partijas "Latvija pirmajā vietā" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs, piedāvāja Covid-19 vakcīnām paredzētos 63 miljonus eiro atdot vēža slimniekiem. Kolīcijas pārstāvji gan skaidroja, ka minētā summa budžetā ieplānota, balstoties uz Eiropas Komisijas savulaik noslēgto līgumu, ar kuru tagad problēmas ir visām Eiropas Savienības valstīm. Savulaik vakcīnas esot iepirktas uz tādiem nosacījumiem, kādi visiem piedāvāti, lai varētu pēc iespējas ātrāk sākt iedzīvotāju potēšanu. Kučinskis piebilda, ka juristi vērtē, kā šo situāciju risināt, lai tā būtu izdevīga Latvijai.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti