Kas notiek ar 2024.gada valsts budžeta projektu un Nacionālās drošības koncepciju?

Arvils Ašeradens, Viktors Valainis, Kaspars Briškens, Igors Rajevs, Atis Švinka, Jānis Siksnis, Nauris Puntulis, Liāna Langa, Danuta Dembovska

Jānis Domburs 27. septembris, trešdiena 21:15

«Uz mīnas ar laika degli!» Ekonomists Strazds brīdina: Ukrainas rezerves izsīkst, pasaule palīdz pārāk maz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainas centrālās bankas rezerves kopš Krievijas iebrukuma šā gada 24. februārī  ir sarukušas no aptuveni 19 miljardiem līdz 12 miljardiem eiro, jo tās tiek izmantotas, lai segtu valsts budžeta izdevumus. “Ukrainai katru mēnesi ir vajadzīgi 5 miljardi eiro, lai vispār uzturētu valsti kā funkcionējošu,” trešdien “Kas notiek Latvijā?” diskusijā sacīja Latvijas Bankas padomnieks Andris Strazds. Viņš brīdina, ka šādas tendences turpināšanās draud ar būtisku nacionālās valūtas – grivnas kursa kritumu vai būtiskiem kapitāla kustības ierobežojumiem, kā arī vēl būtiskākām sociālajām problēmām.

“Ir iespējams atkal kaut kāds nākamais bēgļu vilnis, kas vairāk jau būs ekonomiski, nevis tīri karadarbības izraisīti,” prognozēja ekonomists, šo situāciju salīdzinot ar sēdēšanu uz mīnas ar laika degli.

Militārais analītiķis, bloga varabungas.camp autors Mārtiņš Vērdiņš uzsver – tas būtu jāņem vērā, prognozējot iespējamu notikumu attīstību. Iepriekš tas nav noticis.

“Mums bija 2021. gada pavasaris, kad sākās militārā kustība pie Ukrainas robežām. Mums bija vesels gads faktiski, kamēr tur tā kustība notika, lai kaltu plānus, attīstītu taktiku, gatavotu paketes, mēģinātu vienoties un tamlīdzīgi,”

atgādināja Vērdiņš.

Ķīles Pasaules ekonomikas institūta aplēses liecina, ka laika posmā līdz šā gada 3. augustam desmit lielāko donoru sniegtās humanitārās palīdzības kopapjoms Ukrainai sasniedzis 12,45 miljardus eiro, bet šo donoru sniegtās finansiālās palīdzības kopapjoms – 31,39 miljardus eiro. Lielākais humanitārās palīdzības sniedzējs ir Amerikas Savienotās Valstis, kuru sniegtās palīdzības apjoms tiek lēsts 9,2 miljardu eiro apmērā. Savukārt lielākais finansiālās palīdzības sniedzējs ir Eiropas Savienības institūcijas, kas Ukrainai līdz augusta sākumam bija sniegušas 12,3 miljardus eiro lielu finansiālo palīdzību. Latvijas sniegtais atbalsts Ukrainai līdz šim jau sasniedzis 0,8% no iekšzemes kopprodukta.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti