Kas notiek ar ekonomisko sadarbību ar agresorvalstīm un mangāna rūdas tranzītu?

Zanda Kalniņa-Lukaševica, Armands Krauze, Ģirts Dubkēvičs, Edvards Smiltēns, Jānis Taukačs, Jānis Endziņš, Rinalds Pļavnieks, Jānis Kasalis

Jānis Domburs 20.marts, trešdiena 21:15

«Pacients nav aizsargāts» un ārstus «nolej ar dubļiem» – veselības nozares eksperti par pacientu tiesību aizsardzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Premjera amatam nominētā Krišjāņa Kariņa topošās valdības deklarācijas melnrakstā solīts stiprināt pacientu tiesību aizsardzību. Nesens gadījums ar ārstu imunologu apliecināja, ka nereti tikai pēc mediju iejaukšanās pacientu tiesību pārkāpumi tiek izmeklēti un – kā minētajā gadījumā – nonāk līdz tiesai. Taču pirmdien, 5. decembra diskusijā "Kādai jābūt nākamajai valdībai?: kas jādara veselības aprūpē?" dalībnieku domas šajā jautājumā dalījās – bijusī veselības ministre Anda Čakša no "Jaunās Vienotības" sacīja, ka pacienti ir neaizsargāti, tikmēr Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs  Valdis Keris pauda viedokli, ka tieši pret ārstiem biežāk notiek linča tiesa.

"Šobrīd cilvēkiem  nav tiesību aiziet un teikt – manas tiesības ir pārkāptas," sacīja Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" valdes priekšsēdētāja Gunta Anča, retoriski jautājot, kādas tad ir iespējas. Atminoties laikus, kad lielajās slimnīcās bija pacientu ombuds, Anča komentāja, ka šo institūciju finansēja slimnīca: "Paskatīsimies godīgi, vai šis ombuds teiks – šis ārsts uz pacientu kliedza?"

Ančai piekrita Čakša, sakot, ka šī ir būtiska funkcija, kuru vajag arī pietiekami labi finansēt, jo pacientu spiediens dotu stimulu nozarei kvalitatīvi mainīties.

Keris nepiekrita šādiem apgalvojumiem, ka pacientam nav, kam pateikt par pārkāpumiem. Viņaprāt, ārstus bieži "nolej ar dubļiem" un viņi nevar sevi aizstāvēt, jo informācija par pacientu ir konfidenciāla. Čakša kā piemēru minēja gadījumu ar ārstu imunologu, par kura iespējamiem pārkāpumiem bija ziņojušas vairākas sievietes, kas netika uzklausītas. Situācija mainījās, kad iesaistījās mediji.

Nu lieta pret imunologu ir nonākusi tiesā, un viņš šobrīd nevar praktizēt medicīnu. "Pēdējais gadījums ar imunologu, Kera kungs, ļoti precīzi definēja to, ka pacients ir neaizsargāts. Sistēma ir asimetriska, pacients nav aizsargāts," sacīja Čakša. Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs pauda, ka imunologa gadījumā jautājums ir vienkāršs, vai, pamatojoties uz medijos pausto, ir pamats "uzsākt speciālistu vajāšanas kampaņu."

Keris sacīja, ka nereti ārsti ir cietēji. Runājot par imunologa gadījumu, Keris pārliecināts, ka pret konkrēto speciālistu tika vērsta verbāla vardarbība. "Vai viņš bija vainīgs vai nebija, tas ir attiecīgo institūciju izmeklēšanas uzdevums, bet nedrīkst nodarboties ar linča tiesu, sludinot, ka nav neviena, kas aizstāv pacienta tiesības," teica Keris. "Linča tiesu" pret ārstiem par problēmu atzina arī  Ilze Aizsilniece, Latvijas Ārstu biedrības prezidente.  

Runājot par pacientu tiesībām, Aizsilniece sacīja, ka vairākas lietas ir sakārtotas.  Nākamgad tiks ieviestas disciplinārlietas,  līdzīgi kā iespējamos pārkāpumus izvērtē citās profesijās, piemēram, juristiem un arhitektiem. Savukārt Latvijas Ārstu biedrības arodtiesa jau divus gadus var saņemt pacientu medicīniskos dokumentus, lai varētu izsvērt sūdzības un pārkāpumu gadījumā to ņemtu vērā pie ārsta resertifikācijas.

Imants Parādnieks no Nacionālās apvienības uzskata, ka šis ir jautājums, kurā daļu pienākumu varētu deleģēt nevalstiskajām organizācijām.

Tēma, kura topošās valdības deklarācijā netiek pieminēta – pateicības – ārstiem, arī izraisīja skaļas diskusijas. "Mani kolēģi saka, – skatās uz daktera vecumu, ja ir jauns dakteris, tad viņam nedod, jo viņš noteikti metīs atpakaļ, kādam vecajam vēl varētu iedot," sacīja Anča.

"Ja valdība pildīs solījumu mediķiem par darba samaksu, tad jo vairāk šī problēma mazināsies," sacīja Keris. 

Čakša bažījās, ka Anča ir pārāk optimistiska. "Diemžēl tie gadījumi, kurus es esmu dzirdējusi, nav tik pozitīvi," sacīja bijusī ministre. Viņasprāt,  problēma mazinātos, ja ārsti par to brīvāk runātu. Savukārt pacienti baidās par šo tēmu runāt, jo "viņš baidās, ka viņš vairāk nesaņems palīdzību."

Neiroķirurgs Renārs Putniņš no "Apvienotā saraksta" savukārt sacīja, ka šo jautājumu nevajag vispārināt, taču piekrita, ka ir kolēģi, kuri šādu pateicību praksi piekopj.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti