Kas notiek sporta politikā, finansēs un Latvijas Olimpiskajā komitejā?

Anda Čakša, Juris Zīvarts, Jānis Buks, Raimonds Lazdiņš, Aivars Platonovs, Artūrs Liepa, Dainis Caune, Raimonds Rudzāts

Jānis Domburs 17.aprīlis, trešdiena 21:15

No Krievijas vai no «pagājušās vasaras» – Kalvītis un Indriksone par gāzes rezervēšanu 300 tūkstošiem mājsaimniecību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kaut arī "Latvijas gāze" (LG) joprojām uzstāj, ka tās rīcībā nav pietiekama gāzes apjoma, arī no 1. septembra tā turpinās apgādāt Latvijas iedzīvotājus un uzņēmumus ar gāzi, taču darīt to nāksies kombinētā veidā – gan no Inčukalna krātuves, gan arī pa tiešo no cauruļvadiem. Tā kā gāzes cenas kopš vasaras sākuma ir krietni pieaugušas, jau drīzumā uzņēmums vērsīsies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā ar jaunu tarifu plānu, raidījumā "Kas notiek Latvijā?" apstiprināja tā vadītājs Aigars Kalvītis. Neoficiāli minēts, ka, salīdzinot ar vēl nesen 1. jūlijā apstiprinātajiem tarifiem, jaunie varētu būt divas reizes lielāki.

Neraugoties uz to, ka "Latvijas gāze", pēc paša uzņēmuma paustā, nav spējusi nodrošināt Enerģētikas likumā minēto prasību līdz 31. augustam nodrošināt Inčukalna pazemes gāzes krātuvē nākamajai ziemai saistītajiem lietotājiem, to skaitā aptuveni 300 tūkstošiem mājsaimniecību, pietiekamus gāzes apjomus,  no 1. septembra tā turpinās būt publiskais tirgotājs un "Latvenergo" šīs funkcijas nepārņems, to raidījumā "Kas notiek Latvijā?" apliecināja ekonomikas ministre Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība). Savukārt "Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis tiešu atbildi uz šo jautājumu nesniedza, vien norādīja, ka šādā gadījumā gāze lietotājiem būs jāpiegādā ne vien no Inčukalna, bet vienlaikus arī pa cauruļvadiem.

Indriksone  skaidroja, ka Ministru kabinets 9. augustā pieņēma noteikumus, balstoties uz to, ka atbilstoši  "Conexus Baltic Grid" sniegtajai informācijai, konstatēts, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuvē uz LG vārda reģistrētais gāzes apjoms ir pietiekams šīs likuma normas pildīšanai, un ka likumā noteikto prasību izpilde tiek nodrošināta ar 1,15 teravatstundām gāzes, kas atrodas Inčukalnā. Tas nozīmē, ka Ekonomikas ministrijas ieskatā likuma norma ir izpildīta un pēc 1. septembra "Latvijas gāzei" jāturpina nodrošināt saistīto lietotāju apgāde.

Kalvītis turpretim norādīja, ka Ekonomikas ministrijai ir nosūtīta ļoti detalizēta informācija par to, kam šī gāze pieder, tie ir vairāki komersanti, arī no ārzemēm. Ļoti daudzi Latvijas komersanti, redzot šo cenu pieaugumu, jau no pavasara  devuši "Latvijas gāzei" uzdevumu iegādāties gāzi, lai to glabātu krātuvē. Brīvai apgrozībai "Latvijas gāzes" rīcībā pašlaik esot tikai 0,3 teravatstundas gāzes. Kalvītis pauda neizpratni par to, kādā veidā valdība šādus lēmumus pieņem.

"Martā, pieņemot slepenu lēmumu par agrīno brīdinājumu, kas līdz šai dienai vēl nav publiskots. Agrīnais brīdinājums nedod tiesības nacionalizēt "Latvijas gāzei" piederošu gāzi. Juridiski nav termina rezervācija, ir nacionalizācija, jo viņi patiesībā uzliek arestu mūsu gāzei krātuvē, kura pieder citiem komersantiem un kuru LG nevar izsniegt mājsaimniecībām, jo par to jau ir samaksāts."

Līdz ar to Latvija, pēc Kalvīša domām, ir vienīgā valsts Eiropā, kur valsts nacionalizē privātiem uzņēmumiem piederošu gāzi, lai realizētu kādas citas funkcijas.  "Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs solīja aizstāvēt uzņēmuma klientus un atzina, ka diskusija ar Ekonomikas ministriju par šiem jautājumiem ir ļoti smaga.

Pašlaik jau ir skaidrs, ka pie tik maziem gāzes atlikumiem krātuvē, kādi tie ir pašlaik, visas piegādes no krātuves nodrošināt nebūs iespējams un daļēji tās būs jākombinē kopā ar piegādēm pa cauruļvadiem. Ar Ekonomikas ministriju tiekot apspriests, cik lielā mērā to iespējams izdarīt. Vēl viena liela problēma ir cenas, kas pašlaik ir krietni augstākas nekā pavasarī, līdz ar to rodas jautājums par izmaksām.

"Jebkura gāze, ko mēs papildus pirksim, būs ievērojami dārgāka nekā vasaras sākumā," uzsvēra Kalvītis.

Uz jautājumu, vai tas nenozīmē, ka gāzes tarifi, kuri stājās spēkā no 1. jūlija, nebūtu jādubulto, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētāja Alda Ozola atbildēja, ka Regulators gaida publiskā tirgotāja – "Latvijas gāzes" iesniegumu. Par šādu iespēju pašlaik ir neoficiāla informācija. Ozola apstiprināja, ka tarifi tiešām var tikt pārskatīti.

Kalvītis sacīja, ka iepriekš šāda iesnieguma Regulatoram vēl nebija, jo tikai tagad kļuvis skaidrs, ka LG arī pēc 1. septembra turpinās nodrošināt saistītos lietotājus ar gāzi.

"Mēs esam jaunā situācijā. Līdz ar to mēs visdrīzāk jau tuvāko dienu laikā arī iesniegsim tās reālās izmaksas, kādas būs līdz gada beigām, lai nodrošinātu mājsaimniecību apgādi."

Uz jautājumu, vai situācijā, kad Latvijas valsts juridiski ir aizliegusi Krievijas gāzes ienākšanu Latvijā no 1. janvāra, Ekonomikas ministrija izskata plānu Latvijas mājsaimniecību apgādē tuvākajā sezonā ar uzņēmuma "Latvijas gāze" starpniecību izmantot Krievijas gāzi, ekonomikas ministre Indriksone (Nacionālā apvienība) atbildēja izvairīgi, norādot, ka "Latvijas gāzei" ir jāturpina pildīt likumā noteiktais pienākums. "Pēc mūsu informācijas, "Latvijas gāzes" rīcībā Inčukalnā jau ir esoša gāze pietiekamā apjomā," raidījumā jau iepriekš pausto atkārtoja Indriksone. Uz jautājumu – "No kurienes?", sekoja atbilde – "No pagājušās vasaras!".          

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti