Kas notiek sporta politikā, finansēs un Latvijas Olimpiskajā komitejā?

Anda Čakša, Juris Zīvarts, Jānis Buks, Raimonds Lazdiņš, Aivars Platonovs, Artūrs Liepa, Dainis Caune, Raimonds Rudzāts

Jānis Domburs 17.aprīlis, trešdiena 21:15

«Mēs esam vienā laivā» – uzņēmēji brīdina par būtisku pirktspējas kritumu energoresursu cenu dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Elektrības un dabasgāzes cenas patlaban ir tik ļoti svārstīgas, ka sadales tarifu apmērs vai iespējamas nodokļu izmaiņas šiem energoresursiem šīs cenu dinamikas ietekmi uz uzņēmēju izmaksām nespēs būtiski izmainīt, trešdien, 15. decembrī raidījumā “Kas notiek Latvijā?” brīdināja “Latvijas finiera” padomes priekšsēdētājs, Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidents Uldis Biķis. Viņaprāt, politikas veidotājiem jābūt gataviem dinamiski reaģēt uz cenu izmaiņām energoresursu tirgū, attiecīgi paplašinot dažādu kompensējošu pasākumu klāstu.

“Spiediens uz produkcijas vai pakalpojumu cenu palielinājumu būs liels, tātad būs inflācijas jautājumi arī jārisina,” viņš teica. Jautāts, vai būtu nepieciešams pārskatīt arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi elektroenerģijai un dabasgāzei, uzņēmējs atzina – viņš personiski uzskata, ka tas ir jādara. “Arī mūsu darbiniekiem ir jāpārvar šī krīze,” tā Biķis, uzsverot, ka cenu pieaugums rada lielu spiedienu uz atalgojumu.

“Sakret Holding” padomes priekšsēdētājs Andris Vanags savukārt atgādināja, ka energoresursu cenu pieaugums un PVN apmērs iespaido iedzīvotāju pirktspēju. “Tajā brīdī, kad cilvēks apskatās savā rēķinā un redz, ka viņam būs par elektrību jāmaksā trīs reizes vairāk, nekā viņš ir maksājis, piemēram, jūlijā vai septembrī… Tad ko tajā brīdī dara kārtīgs cilvēks? Viņš apskatās: “OK, jāskatās, vai es varēšu salikt kopā galus, nomaksāt visus rēķinus, nopirkt konfektes bērniem un tā tālāk!”” Šādas situācijas, pēc Vanaga teiktā, viņam ir kā trauksmes zvans, jo liecina, ka samazinās viņa potenciālo klientu pirktspēju, jo pat tad, ja atalgojums pieaug, iedzīvotājiem no tā nav “vairāk naudas kabatā”.

“Tas pieaugums aiziet maksājot par to, no kā viņš nevar atteikties.”

 

Arī “Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils apliecina – sadales tarifa samazinājums viņam kā uzņēmuma vadītājam būtu patīkams, taču PVN likmes samazināšana no pašreizējā 21% līdz 5% nozīmētu sava veida atslogojumu iedzīvotājiem.

Jau vēstīts, ka šā gada 1. decembra raidījumā “Kas notiek Latvijā?” “Latvijas gāzes” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns kā vienu no risinājumiem pašreizējā situācijā, kad elektroenerģijas un dabasgāzes cenas strauji pieaug, nosauca PVN likmes samazināšanu uz laiku. Attiecīgas izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa likumā piedāvāja ieviest arī Ekonomikas ministrija un Saeimas opozīcija. Tomēr pagaidām valdību veidojošo partiju starpā izdevies vienoties tikai par mājokļu pabalstu līdzfinansēšanu no valsts budžeta un sadales tarifu subsidēšanu 50% apmērā.  Finansējumu “Sadales tīkla” tarifu subsidēšanai plānots ņemt no emisijas kvotu izsolēs iegūtajiem līdzekļiem.

KONTEKSTS:

Ņemot vērā elektrības cenas celšanos, Ekonomikas ministrija rosināja atkārtoti izskatīt iespējamību samazināt PVN elektroenerģijai no 21% līdz 5%. Tāpat ministrija rosināja uz pusi samazināt elektroenerģijas sadales tarifu, kas būtu nozīmīgi uzņēmējiem. Jau iepriekš pieņemts lēmums samazināt arī elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK). Ministrs Vitenbergs iepriekš norādīja, ka mazāks OIK, sadales tarifs un PVN ļautu elektrības rēķinus samazināt par 40%.

Tāpat rosināts PVN likmi no pašreizējā 21% līdz 5% samazināt arī dabasgāzei.  "Latvijas gāze" ir paziņojusi, ka dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no 2022. gada 1. janvāra atkarībā no patēriņa apmēra pieaugs robežās no 54,2% līdz 93%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti