Kas notiks ar zaļo kursu un klimatneitralitāti Latvijā? Mežsaimniecība un lauksaimniecība

Jānis Irbe, Normunds Strūve, Kristaps Klauss, Guntis Gūtmanis, Edvards Kušners, Viesturs Ķerus

Jānis Domburs 14.novembris, ceturtdiena 10:00

Maz zinām par partneriem un intrigas ap integritāti - Ašeradens, Smiltēns un Zanders rēķina koalīcijas vienādojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Kopumā mēs diezgan piesardzīgi raugāmies uz to, kāda tā situācija var attīstīties. Pēc būtības, mums tad nāk iekšā koalīcijā divi jauni partneri, par kuriem mēs tiešām ļoti maz ko zinām," trešdien raidījumā "Kas notiek Latvijā?", pamatojot 14. Saeimas vēlēšanu uzvarētāja – partiju apvienības "Jaunā Vienotība" vēlmi nākamajā valdības koalīcijā redzēt četrus politiskos spēkus, pauda apvienības valdes loceklis Arvils Ašeradens.

"Jaunā Vienotība" (''JV''), kuras kandidātu, līdzšinējo Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu Valsts prezidents Egils Levits pilnvarojis uzsākt konsultācijas par iespējamu koalīcijas izveidi, šonedēļ jau tikusies ar trim potenciālajiem partneriem – Nacionālo apvienību (NA), ''Apvienoto sarakstu'' (''A''S) un partiju "Progresīvie". Pēc šīm konsultācijām ''JV'' politiķi izteikušies, ka efektīvāka būtu koalīcija, kurai Saeimā ir vairāk nekā 60 balsis. Tikmēr NA un ''AS'' līderi neslēpj, ka priekšroku dotu triju politisko spēku veidotai valdībai ar 54 deputātu balsīm Saeimā.

Publicists Māris Zanders, komentējot politiķu pozīcijas, sprieda: "Galu galā, tur stāsts ir par to, cik šai koalīcijai, ja tā būs bez "Progresīvajiem", būs balsu, ņemot vērā, ka ''AS'' ir cilvēki, kas ir labi zināmi, sākot ar Edvardu [Smiltēnu – red.], [Māri] Kučinski, Raimondu Bergmani, kur tā kā nav problēmas. [Ingmāru] Līdaku… nu, kur jau vairāk vai mazāk var paļauties, ka norunātais tiek pildīts. Un tad ir cilvēki, par kuriem mēs īstenībā ļoti maz zinām, vai arī tas, ko mēs zinām, vedina mūs domāt, ka viņi ir ārkārtīgi elastīgi." Kā piemērus Zanders minēja Didzi Šmitu, kas pašreizējā Saeimā tika ievēlēts no partijas ''KPV LV'' un Nacionālo bruņoto spēku atvaļināto pulkvedi Igoru Rajevu.

''JV'' valdes loceklis Ašeradens to nenoliedza, gan atzīmējot, ka arī par "Progresīvajiem" šobrīd var spriest vien tik, cik zināms no kopējā darba Rīgas domē, taču nacionālā līmeņa politikā kopā strādāts vēl nav. "Mums ļoti jādomā, kā tas notiks un kā tas strādās tālāk," rezumēja Ašeradens.

Viņš gan nenoliedz, ka ''JV'' un "Progresīvo" nostāja atsevišķos jautājumos patiešām ir visai atšķirīga, konkrēti  –  jautājumos par sociāli atbildīgu politiku un fiskāli atbildīgu politiku. "Palika tā, ka tā ir vēl viena lieta, kas mums plašāk jādiskutē," piebilda Ašeradens.

''AS'' pārstāvis Smiltēns, kurš savulaik bija "Vienotības" Saeimas frakcijas deputāts un pat kandidēja uz šīs partijas priekšsēdētāja amatu, ''AS'' integritātes apšaubīšanu sauc par spekulācijām un intrigām. "Vēlos apliecināt, ka 15 balsis ir skaidri, stingri, nelokāmi kopā," viņš uzsvēra.

Viņaprāt, ideoloģiskā ziņā nepastāv milzīgas atšķirības starp ''JV'', ''AS'' un NA, kamēr starp NA un "Progresīvajiem" dažos jautājumos ir diametrāli pretēji uzskati. "Vienīgais ieguvējs no šādas konstrukcijas ir politisko partiju apvienība ''JV'', šādā gadījumā ir manevra iespēja, skaidrs, ka konflikts ir iebūvēts," savu versiju par iemesliem, kādēļ ''JV'' politiķi vēlas koalīcijā redzēt arī "Progresīvos", pauda Smiltēns.

Tikmēr NA valdes loceklis Jānis Dombrava pieļāva, ka, arī paliekot opozīcijā partija "Progresīvie" diez vai "saslēgsies" ļoti ciešā opozīcijā ar Alekseja Rosļikova vadīto partiju "Stabilitātei!" un "stāvēs stingri pret valdību". Dombrava atgādināja, ka savulaik arī NA, darbojoties opozīcijā, ir atbalstījusi teju visus Valda Dombrovska ("Vienotība") valdības virzītos lēmumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti