Kas notiek ar 2024.gada valsts budžeta projektu un Nacionālās drošības koncepciju?

Arvils Ašeradens, Viktors Valainis, Kaspars Briškens, Igors Rajevs, Jānis Siksnis, Nauris Puntulis, Liāna Langa, Danuta Dembovska. Dalībnieku saraksts tiek papildināts.

Jānis Domburs 27. septembris, trešdiena 21:15

«Man nepieciešams gads, lai atrastu sevi. Armijā atradīsiet!» Latkovskis par obligātā dienesta bonusiem jauniešiem

Valsts aizsardzības dienestam (VAD) "jāiet kopā" ar bonusu sistēmu tiem, kuri šo dienestu būs izpildījuši, piemēram, nodrošinot bezmaksas studijas pēc dienesta. To trešdien, 19. oktobrī, diskutējot par VAD likuma tālāko likteni, raidījumā "Kas notiek Latvijā?" sacīja Latvijas studentu apvienības prezidents Rūdolfs Aleksandrs Strods.  Bonusu sistēmu atbalsta arī Mārtiņš Vērdiņš, militārā bloga "varabungas.camp" autors, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezerves kapteinis.

"Solis pareizajā virzienā ir piedāvājums no Izglītības un zinātnes ministrijas par to, ka tiek nodrošinātas bezmaksas studijas pēc dienesta pabeigšanas," diskusijā sacīja Strods.  Aizsardzības ministrija, ar kuru Latvijas Studentu apvienībai bijušas dažādas domstarpības VAD jautājumā, rosinājusi šo priekšlikumu svītrot.

Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons skaidroja, ka šo jautājumu nav bijis laika izdiskutēt un tagad, kad likumprojekts ir atlikts, to varēs izdarīt. Garisons sacīja, ka svarīgi ir saprast, kas par šo bonusu maksās: "No kurienes nāk finansējums? Ja tas netiek atrisināts, tad tas ir vienkārši deklaratīvs paziņojums."

Strods tomēr uzsvēra, ka būtu jāveido mehānismi, kur jaunietiem pēc tam, kad viņš pabeidz VAD, būtu pēc iespējas mazāka ietekme uz civilo dzīvi. Piemēram, ja cilvēkam ir ilgtermiņa īres līgums, viņš to nelauzīs un "savu kumodi uz kazarmām nevedīšu". Strods minēja Somijas piemēru, kur iesauktajiem sedz īres maksas vai daļu komunālo maksājumu. "Ir jāskatās veidi, kā nodrošināt, ka šis cilvēks, kad viņš atgriežas no dienesta, nejūtas kā no laivas izmests, ka viņš jūt, ka ir kaut ko pozitīvu arī ieguvis," sacīja Strods.

Tas ir arī viens no iemesliem, kāpēc Latvijas Studentu apvienība uzskata, ka dienestam jābūt brīvprātīgam, jo tas ļautu to izpildīt sev piemērotā brīdī.

Turpinot diskusiju par bezmaksas izglītību VAD izgājušajiem, Garisons norādīja, ka te arī būtu diskriminācija. Jo dienests obligāts būtu tikai vīriešiem, tātad arī bezmaksas izglītība pienāktos tikai stiprā dzimuma pārstāvjiem.

Bonusu sistēmu atbalstītu arī Mārtiņš Vērdiņš, militārais blogeris. "Tie, kuri ir izgājuši dienestu, viņi ir daudz vairāk ieguldījuši valstī nekā pārējie." Vērdiņš piedāvā  apsvērt iespēju priekšroku valsts un pašvaldību konkursos uz amatiem dot tiem, kas dienējuši VAD. Atbalstu sistēmas lietderību nenoliedz arī tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne.

Garantētas budžeta vietas augstskolās dienestu izgājušajiem atbalsta arī Ainars Latkovskis no "Jaunās Vienotības". Viņš gan norādīja, ka ir daudz jauniešu, kuri pēc vidusskolas pabeigšanas nav gatavi stāties augstskolā. "Tas, kas raksturīgs šai paaudzei – man nepieciešams gads, lai atrastu sevi. Armijā atradīsiet!"

Savukārt Juris Pūce no "Attīstībai/Par!", kurš darbu 14. Saeimā neturpinās, domā, ka nekādi īpaši bonusi VAD dienējušajiem nav nepieciešami. Viņš uzskata, ka valsts jau būs daudz līdzekļu ieguldījusi jauniešos, kuri izies VAD. "Viņš iegūs profesiju par valsts līdzekļiem."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti