Kas notiek ar dabasgāzes iepirkumiem Latvijai un Skultes termināļa projektu?

Jānis Vitenbergs, Jānis Patmalnieks, Edmunds Valantis, Mārtiņš Čakste, Edvards Kušners, Renārs Miķelsons, Lilija Apine. Dalībnieku saraksts tiek papildināts.

Jānis Domburs 22.marts, trešdiena 21:15

Mājsaimniecības, «zaļie» ražotāji, energoietilpīgs bizness – kam elektrības sadales cena augs vairāk, kam mazāk par pusi?

"Augstsprieguma tīkla" un "Sadales tīkla" vadītāji šobrīd vairās prognozēt, tieši cik lielu tarifa samazinājumu varēs panākt, ar valsts budžeta starpniecību subsidējot tīkla operatorus no "Latvenergo" dividendēm. Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe uzsver, ka "zaļās" enerģijas ražotājiem  būtu nepieciešams, lai par jaudas maksu noteiktā tarifa pieauguma samazinājums būtu nevis uz pusi, bet vairākas reizes mazāks, nekā paredz "Sadales tīkla" pērnruden iesniegtais tarifu projekts. Tajā maksu par jaudas uzturēšanu bija plānots palielināt par 570%.

"Runa ir par mazinājumu no tarifa izdevumu kopapjoma, kas, veicot šos valdības nolemtos soļus, būtu aptuveni par pusi," tā, komentējot, ko īsti šonedēļ valdība nolēmusi, aiz slēgtām durvīm izskatot Klimata un enerģētikas ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu, kam arvien ir noteikts ierobežotas pieejamības statuss, trešdien "Kas notiek Latvijā?" diskusijā sacīja klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars (''Jaunā Vienotība'').

Atbildot uz Jāņa Dombura jautājumu par to, kādēļ ziņojums izskatīts aiz slēgtām durvīm, Čudars teica, ka tajā nav nekā slēpjama. "Ja mēs runājam šobrīd par valdības lēmumu, tas ir nodefinējis finansiālo ietvaru. Domāju, ka mums būs vēl trešais raidījums attiecībā par tarifiem – tad, kad kolēģi ("Augstsprieguma tīkls" un "Sadales tīkls" – red.) būs gatavi Sabiedrisko pakalpojumu regulatorā iesniegt to, kas visus interesē visvairāk – par tarifa struktūru," tā ministrs.

Enerģētikas lietpratējs, bijušais Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) loceklis Gatis Ābele, vērtējot valdības otrdien lemto, uzteica faktu, ka tā spējusi vienoties par sadales un pārvades tarifu daļēju subsidēšanu no valsts budžeta.

"Ir viena lieta, ko gribētos ticēt, bet ne līdz galam es tam ticu, ka tiks pietiekami rūpīgi iets cauri arī izmaksu pozīcijām,"

piebilda Ābele.

Tikmēr Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe uzsver, ka "zaļās" enerģijas ražotājiem ar solīto tarifa pieauguma samazinājumu uz pusi ir par maz. "Ja mēs runājam par nediskriminējošu tarifu, tad man šeit ir nepieciešams samazinājums nevis uz 285% ("Sadales tīkla" pērnruden iesniegtais tarifu projekts paredz jaudas maksu elektroenerģijas ražotājiem palielināt par 570% – red.), bet vēl reizēs šis cipars ir jāsamazina," teica Irbe.

Oponējot klimata un enerģētikas ministra Čudara teiktajam, ka Latvijā šobrīd ir labākais elektrības pārvades un sadales tarifs Baltijas valstīs, Irbe norādīja: "Te ir par tām konkrētajām sadaļām runa, nevis tā – uz pusi mēs te kaut ko… teiksim, ja mēs tā no ražotāja viedokļa skatāmies, tad mēs kā ražotāji tam absolūti nepiekrītam, ka vispār ir tāds jaudas maksājums."

Viņš uzsver: ja "zaļās elektrības" ražotājiem piedāvātais tarifa kāpums būs uz pusi mazāks par pērnruden piedāvāto, tad tas vienalga ir 285% kāpums, kamēr  Lietuvā un Igaunijā jaudas maksājuma "zaļās enerģijas" ražotājiem nav vispār.

"Izvirzītā tēze, ka šajā gadījumā pieslēgumi neko nemaksā, ir būtiski pārbaudāma," atbildot kritiķiem, diskusijā pauda ministrs Čudars, piebilstot, ka, lai elektroenerģijas jaudas būtiski pieaudzētu, ir nepieciešamas elektrolīnijas un transformatori.

"Tas, kas, manuprāt, ir taisnīgi, ja mēs skatāmies turpmāk uz tarifu struktūru, kas ir vēl viens no būtiskiem jautājumiem, tad tas palielinājums piecas reizes, kas bija paredzēts iepriekšējā tarifā, nebūtu pieļaujams," viņš teica. To, cik liels pieaugums, viņaprāt, būtu pieļaujams, viņš gan neprecizēja. 

Valdība, atbalstot Klimata un enerģētikas ministrijas piedāvātos risinājumus elektrības pārvades un sadales tarifu pieauguma mazināšanai, nolēma ne tikai daļēji subsidēt tarifus. Otrdien pieņemtais lēmums arīdzan uzdod jaunizveidotajai ministrijai sniegt atbalstu "Sadales tīklam", lai, sagatavojot precizēto tarifa projektu, tiktu līdzsvarots tarifu pieaugums starp dažādām lietotāju grupām, tas ir, mājsaimniecībām, uzņēmumiem un arīdzan elektrības ražotājiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti