Kas notiek ar “Jaunās Vienotības” finanšu skandāliem un partiju kontroli?

Arvils Ašeradens, Signe Jantone, Ineta Cīrule, Amīlija Raituma, Renārs Kadžulis, Gunārs Kūtris. Dalībnieku saraksts tiek papildināts.

Jānis Domburs 24.aprīlis, trešdiena 21:15

«Liels grēks» un «balsu pirkšana» – speciālisti peļ politisko spēku izpratni par nodokļu politiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Politisko spēku programmas, tajā skaitā valdības partiju 4000 zīmju programmas 14. Saeimas vēlēšanām, attiecībā uz iespējamām nodokļu politikas izmaiņām ir visai lakoniskas – tām veltītas tikai atsevišķas tēzes. Šāda pieeja kavē politiskā piedāvājuma pilnvērtīgu izvērtēšanu, trešdien rāidījumā "Kas notiek Latvijā?" pauda Ekonomistu apvienības valdes loceklis Māris Avotiņš un zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" partneris Jānis Taukačs.

Avotiņš politisko partiju programmas vērtējis  Ekonomistu apvienības jau tradicionālā politiskā piedāvājuma novērtējuma ietvaros, kamēr Taukačs partiju programmu sadaļu, kas attiecas uz nodokļu politiku, vērtējis pēc paša iniciatīvas.

Ekonomistu apvienība, kas vērtēja deviņu 14. Saeimas vēlēšanās startējošu politisko spēku piedāvājumu, visaugstāk – ar 181 punktu kopvērtējumā novērtējusi "Attīstībai/Par!", kam seko "Jaunā Vienotība" ar 168 punktiem un "Konservatīvie" ar 166 punktiem. Tikmēr Taukača ieskatā nodokļu jautājumos visaugstāk vērtējamas pavisam citu politisko partiju, proti, partiju "Suverēnā vara", "Latvija pirmajā vietā" un "Katram un katrai" programmas.

Taukačs, jautāts par to, kādēļ šāds vērtējums, uzsvēra, ka vērtējis tikai programmu saturu, neskatoties nedz uz partijas nosaukumu, nedz uz kandidātu sarakstā iekļautajām personālijām.

"Tās ir šo partiju minētās lietas, kas saistās ar nodokļu sistēmu. Man kā praktiķim ir svarīgi, lai būtu Valsts ieņēmumu dienesta sistēma sakārtota, nodokļu administrēšana sakārtota. Un tas ir svarīgi, manuprāt, arī lielai daļai biznesa."

"Varas partijām bija ļoti minimāli, ja vispār bija kaut kas pieminēts par nodokļu programmu," atzīmēja Taukačs.

Savukārt Avotiņš atzina, ka, neraugoties uz to, ka Ekonomistu apvienības vērtējumā favorīti ir pavisam citi, viņš varot tikai piekrist Taukača paustajam. Viņš atgādināja, ka viena no partiju programmu sadaļām, kas tikusi vērtēta, ir finanses, "kurās jābūt gan skatam par to, kāda tad būs tā mūsu budžeta disciplīna, uz priekšu ejot, ko mēs sakām par nodokļiem un kā mēs skatāmies uz valsts parādu."

"Finanšu joma tiek novērtēta partiju programmās viszemāk," uzsvēra Avotiņš. Par "lielu grēku" viņš sauc to, ka lielai daļai partiju, tajā skaitā valdību veidojošajām partijām, piemēram, "Jaunajai Vienotībai",  kas jau ilgstoši ir pie varas un saņem valsts budžeta finansējumu, nemaz nav izvērstu partijas programmu. Proti, šajās vēlēšanās tās aprobežojušās ar obligāto minimumu – 4000 zīmju programmām. "No tās ir jāspēj izlobīt, kā tad viņas realizēs to, ko viņas tur darīs. Ja katrai partijai būtu jāiesniedz viena lapiņa par to, kāds tad būs efekts uz budžetu no tā, ko viņi tur sola, es pieļauju, ka tā mūsu diskusija būtu nevis "ticam-neticam", bet tad viņi būtu sarakstījuši," sacīja Ekonomistu apvienības valdes loceklis.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti