Kas notiek ar 2024. gada valsts budžeta projektu Saeimā?

Edmunds Jurēvics, Harijs Rokpelnis, Artūrs Butāns, Andris Šuvajevs, Aleksejs Rosļikovs, Ainārs Šlesers. Dalībnieku saraksts tiks papildināts.

Jānis Domburs 29.novembris, trešdiena 21:15

Kas mājsaimniecībām tirgos gāzi? «Latvijas gāze»: neprātīgs priekšlikums; «Latvenergo»: rezerves nav plānotas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau tuvāko mēnešu laikā tā dēvēto saistīto lietotāju, tostarp lielākās daļas mājsaimniecību nodrošināšana ar dabasgāzi var kļūt par “Latvenergo” pienākumu. To trešdien raidījumā “Kas notiek Latvijā?” atklāja Ekonomikas ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība), norādot – paredzēts, ka šim nolūkam būs jāveido īpašas rezerves.

“Tās tiks veidotas valdības uzdevumā, un visdrīzāk to darīs tas, kas vislabāk māk to izdarīt. Es pieņemu, ka tas arī būs “Latvenergo”, bet šīs drošības rezerves būs domātas divām daļām – gan “Latvenergo” sadaļai, gan arī mājsaimniecību nodrošināšanai,” viņa teica.  

“Latvenergo” valdes loceklis Kaspars Cikmačs gan norādīja, ka 2 TWh sašķidrinātās dabasgāzes, kuru kompānija ir iegādājusies pēc tam, kad Krievija šā gada 24. februārī iebruka Ukrainā, ir paredzētas elektrības ražošanai termoelektrocentrālēs. Jautāts par mājsaimniecību nodrošināšanu ar dabasgāzi, Cikmačs atzina: “Šim mērķim nav plānotas vēl rezerves.”

Atbilstoši Ekonomikas ministrijas datiem dabasgāzes patēriņš mājsaimniecībās gadā sasniedz aptuveni 1,7 TWh.

Patlaban saistīto lietotāju apgādi ar dabasgāzi nodrošina “Latvijas gāze”, taču, ja tā līdz šā gada 1. jūlijam nebūs nodrošinājusi pietiekamus dabasgāzes krājumus, kompānija zaudēs publiskā tirgotāja statusu. Dabasgāzes piegādes no Krievijas kopš šā gada 1. aprīļa vairs nenotiek, bet Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas atbalstu jau guvusi iecere gāzes importu no Krievijas aizliegt pavisam.

“Šādu likumu Saeima var pieņemt un uzdot “Latvijas gāzei” kā publiskam tirgotājam nodrošināt šos krājumus. Tas nozīmē, ka jūs mūs spiedīsiet nopirkt vēsturiski augstākajā cenu brīdī rezerves, kuras mums būs jāglabā Inčukalnā,” pauda “Latvijas gāzes” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis, brīdinot, ka tādējādi dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām var pat dubultoties. Šāda pieauguma kompensēšanai valsts budžetā būs nepieciešamas milzīga summa.

Savukārt enerģētikas lietpratējs Juris Ozoliņš brīdina, – ņemot vērā, ka patlaban vienīgā iespējamā alternatīva dabasgāzes piegādēm no Krievijas ir sašķidrinātās dabasgāzes piegādes, izmantojot Klaipēdas termināli, pastāv risks, ka visiem gāzes nepietiks. “Mums ir jāgatavojas, ka mums būs dabasgāzes ierobežojumi,” sacīja Ozoliņš.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti