Kas notiek ar Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio apvienošanu?

Ritvars Jansons, Ieva Brante, Arvils Ašeradens, Jānis Siksnis, Aidis Tomsons, Kristīne Rāviņa, Mārtiņš Kaprāns.

Jānis Domburs 29.marts, trešdiena 21:15

Kam gatavojās «Doždj»? NEPLP lēmuma dienā Sindejevai firma Nīderlandē, Āboliņa «sajūta palielinājusies», Dzjadko neskaidro

Krievijas neatkarīgā programma "Doždj" ("TV Rain") saņēmusi apraides licenci Nīderlandē.  Šīs valsts nacionālā mediju regulatora Mediju komisariāta lēmumā redzams, ka komerctelevīzija apraides tiesības pieprasījis pērnā gada 6. decembrī reģistrētais uzņēmums "TVR Studios B.V.". Tas noticis vienlaikus ar Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes  (NEPLP) lēmumu anulēt televīzijas kanāla apraides licenci Latvijā, pamatojoties uz draudiem valsts drošībai. NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš 7. decembra raidījumā "Kas notiek ar "TV Rain" apraides atļaujas anulēšanu Latvijā?" sacīja, ka viņam "radies iespaids, ka "TV Rain" mērķtiecīgi dara visu, lai šie pārkāpumi sasniegtu kritisko masu, ka padomei nav nekādu citu iespēju, kā pieņemt šo lēmumu". Tagad Āboliņš saka – "redzot procesus un notikumus pēc tam, šī sajūta ir tikai palielinājusies, nevis mazinājusies."

Iespēju raidīt Eiropas Savienības (ES) teritorijā "TV Rain" zaudēja pēc tam, kad NEPLP anulēja pērnvasar izsniegto  kanāla apraides licenci, pamatojoties uz draudiem Latvijas valsts drošībai. Pirms tam telekanāls jau bija sodīts par valodas celiņa neesamību un Krimas attēlošanu kartē kā daļu no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšanu par "mūsu armiju", iespējamu atbalsta paušanu Krievijas armijai. NEPLP vadītājs 7. decemba raidījumā "Kas notiek Latvijā?" sacīja, ka viņam ir sajūta, ka "TV Rain" mērķtiecīgi dara visu, lai šie pārkāpumi sasniegtu kritisko masu, ka padomei nav nekādu citu iespēju, kā pieņemt šo lēmumu". Āboliņš pauda, ka visi pārkāpumi ir bijuši novēršami. "TV Rain" galvenais redaktors Tihons Dzjadko sacīja, ka viņiem nav plānu pamest Latviju, vienlaikus norādot, ka studijas viņiem ir trīs valstīs. Nīderlande, spriežot pēc ziņām iepriekš, bija viena no telekanāla iespējamām mājvietām, pirms Latvijas amatpersonas viņus uzaicināja šurp.

Tagad redzams, ka 6. decembrī, tātad licences anulēšanas dienā, medija ģenerāldirektore Natālija Sindejeva Nīderlandes tirdzniecības kamerā reģistrējusi jaunu uzņēmumu "TVR Studios B.V.", kurš saņēmis apraides licenci ES (rakstā pievienojam dokumentu). Dzjadko, jautāts, vai raidījuma dienā zinājis par šādu kanāla īpašnieces lēmumu, atbildēja: "Pagaidām aprobežošos ar to, ko teicām preses relīzē," sarakstes beigās pieliekot smaidiņa ikonu. Savukārt Sindejeva esot atvaļinājumā un visu kopīgais lēmums ir sīkāk neko nekomentēt, atbildot uz "Kas notiek Latvijā?" jautājumiem, rakstīja Dzjadko. Preses relīzē "TV Rain" norāda, ka apstrīdējuši NEPLP lēmumu par Latvijā izdotas apraides atļaujas anulēšanu, "tiesā aizstāvēsim savu reputāciju, kuras izveidošanā ieguldīti pēdējie trīspadsmit gadi." Paziņojumā kanāls norāda, ka necentīsies atjaunot licenci Latvijā, jo viņiem ir svarīgi pēc iespējas ātrāk atjaunot raidīšanu kabeļtelevīzijā, ko izdarīs ar Nīderlandes licenci.

Dokumenti

uittreksel_handelsregister_88405958.pdf

Lejuplādēt

405.53 KB

Šie notikumi Āboliņa aizdomas esot tikai pastiprinājuši. NEPLP vadītājs rakstiskā atbildē komentēja: "Attiecībā uz Jūsu minētajiem maniem izteikumiem 07.12.22. raidījumā "Kas notiek Latvijā?" mans viedoklis nav mainījies. Gluži pretēji – redzot procesus un notikumus pēc tam, šī sajūta ir tikai palielinājusies, nevis mazinājusies. Tagad, retrospektīvi redzot notikumu attīstības gaitu, nepastāv nekādas saprātīgas šaubas, ka darbības apraides atļaujas iegūšanai Nīderlandē SIA "TV Rain" uzsāka ne tikai pirms NEPLP lēmuma par apraides atļaujas anulēšanu, bet vēl ievērojami agrāk – darbības tika uzsāktas vēl pirms Alekseja Koresteļeva šokējošajiem izteikumiem televīzijas ēterā un vēl pirms NEPLP bija piemērojis 10 000 eiro sodu par Krievijas armijas saukšanu par "mūsu armiju" un Krimas kartes iezīmēšanu kā Krievijas teritoriju. Koresteļeva paziņojums notika 1. decembra vakarā, savukārt par 10 000 eiro soda piemērošanu SIA "TV Rain" tika paziņots 2. decembrī, bet 3. un 4. decembris bija brīvdienas. Līdz ar to es nevaru piekrist Jūsu jautājumā ietvertajai tēzei, ka SIA "TV Rain", saprotot, ka draud licences atņemšana, sāka meklēt alternatīvas Nīderlandē. Vēlreiz uzsveru, ka brīdī, kad tika uzsāktas šīs darbības, SIA "TV Rain" nekādā veidā nevarēja zināt vai saprast, ka varētu zaudēt apraides atļauju Latvijā, jo vēl nebija piemērots sods par Krimas kartes neprecīzu atspoguļošanu un Krievijas armijas dēvēšanu par "mūsu armiju", tāpat ēterā vēl nebija izskanējuši Koresteļeva izteikumi, kā arī "TV Rain" vēl nebija informācijas par NEPLP rīcībā esošo informāciju no Valsts drošības dienesta."

Nīderlandes Tirdzniecības reģistra izraksts liecina, ka par Sindejevas jaunā uzņēmuma direktoru  kļuvis Derks Sauers, Nīderlandes mediju magnāts un "The Moscow Times" dibinātājs. Medijos atrodamās ziņas liecina, ka "TV Rain" redakcija atrodas Sauera uzņēmuma telpās, to uzņēmējs ir apstiprinājis sociālajos medijos. Viņš medijos ir arī komentējis NEPLP lēmumu, sakot, ka atbalsta kolēģus no "TV Rain". ""TV Rain" jau gadiem ilgi ir bijusi ļoti nozīmīga Putina opozīcijas balss. Viņi ļoti konsekventi ir ziņojuši pret karu, par to nevar būt šaubu," Nīderlandes medijiem sacījis Sauers. Viņš arī uzsvēris to, cik sarežģītos apstākļos "TV Rain" atrodas, bēgot no Krievijas, kur viņi atzīti ar ārvalstu aģentiem, un strādājot tālu no mājām. Komentējot parkāpumus ar nepareizo Krimas karti un izteikumiem ar krievu armiju, Sauers sacījis, ka "dažas lietas nogāja greizi." Koresteļeva izteikumus par "mūsu armiju" un palīdzību krievu karavīriem Sauers nodēvēja par "stulbu formulējumu", to norakstot uz pārslodzi, daudzas stundas raidot tiešajā ēterā, pie kā šis žurnālists, pēc Sauera domām, nebija radis.

Raidījums "Kas notiek Latvijā?" sazinājās ar Sauera uzņēmuma preses nodaļu, jautājot, kādi ir viņa nodomi, kļūstot par uzņēmuma "TVR Studios B.V." direktoru. Taču šī raksta tapšanas laikā atbilde nav saņemta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti