Kas notiek sporta politikā, finansēs un Latvijas Olimpiskajā komitejā?

Anda Čakša, Juris Zīvarts, Jānis Buks, Raimonds Lazdiņš, Aivars Platonovs, Artūrs Liepa, Dainis Caune, Raimonds Rudzāts

Jānis Domburs 17.aprīlis, trešdiena 21:15

Izeja no stūra, ostīšanās un sarkankrūtīši: ko «Jaunās Vienotības» piedāvājumā pieņems, ko noraidīs potenciālie partneri?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Divas lappuses garajā memorandā par koalīcijas veidošanas principiem, kuru "Jaunā Vienotība" piedāvā jau šonedēļ parakstīt "Apvienotajam sarakstam" un Nacionālajai apvienībai, ietverti tikai būtiskākie "pieturas punkti", savukārt plašāks izvērsums par jaunās valdības mērķiem un uzdevumiem tiks iekļauts valdības deklarācijā. To otrdien raidījumā "Kas notiek Latvijā?" uzsvēra "Jaunās Vienotības" valdes loceklis Arvils Ašeradens. Tikmēr potenciālo koalīcijas partneru pārstāvji neslēpa – gan Nacionālā apvienība, gan "Apvienotais saraksts" vēlas "Jaunās Vienotības" memorandam pievienot savus papildinājumus.

Ašeradens "Jaunās Vienotības" piedāvājumu, ar kuru apvienība nāca klajā, sākoties ceturtajai savstarpējo sarunu nedēļai, sauc par mēģinājumu ''iziet no stūra''. "Mēs mēģināsim iet uz to risinājumu, ka, valdību veidojot, ir pa priekšu prioritātes un tad jaunā Ministru kabineta iekārta reflektē šo prioritāšu struktūru, koncentrējas uz šo struktūru. Te ir trīs jautājumi ielikti – enerģētika, klimats, nodarbinātība, digitālās lietas, arī bērna attīstības politika," skaidroja politiķis.

Vairākās jomās "Jaunās Vienotības" piedāvātais memorands ietver konkrētus mērķus un termiņus to sasniegšanai, piemēram, valsts aizsardzības finansējuma palielināšanu līdz 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP) 2027. gadā un valsts budžeta finansējuma palielināšanu zinātnei tā, lai sasniegtu kopējo pētniecības un attīstības finansējumu 1,5% no IKP. Tikmēr tādās jomās kā, piemēram, veselības aprūpes finansējums,  – konkrēti tā apmēri pret IKP un termiņš šī mērķa sasniegšanai netiek nosaukti.

Gan Nacionālā apvienība, gan "Apvienotais saraksts" ieteiks "Jaunās Vienotības" piedāvātajam memorandam vēl savus papildinājumus, otrdien notikušajā diskusijā apliecināja šo politisko spēku pārstāvji Jānis Dombrava un Andris Kulbergs.

Dombrava gan "Jaunās Vienotības" piedāvātajam memorandam veltīja atzinīgus vārdus, norādot: "Šajā situācijā skaidrs, ka pirmās prioritātes ir viss, kas saistās ar drošību – gan ārējo, gan iekšējo drošību, gan civilo aizsardzību, ko "Apvienotais saraksts" valdības veidošanā ir vairāk uzsvēris."

"Skaidrs, ka arī citas lietas ir būtiskas, bet es zinu, ka politiskajā procesā nav iespējams pilnīgi visu risināt vienlaicīgi," viņš piebilda.

Kārtējās divpusējās tikšanās ar potenciālajiem koalīcijas partneriem "Jaunā Vienotība" plāno trešdien, 26. oktobrī, – vispirms plānota tikšanās ar Nacionālo apvienību, bet pēc tam – ar "Apvienoto sarakstu". No Ašeradena teiktā izriet, ka vēlēšanu uzvarētājs "Jaunā Vienotība" tuvāko divu dienu laikā vēlētos nonākt līdz memoranda parakstīšanai, lai pēc tam ķertos pie atbildības sfēru sadales un valdības deklarācijas veidošanas.

No politiķu teiktā izriet, ka kopīgu redzējumu nav izdevies rast arī par iespējamām izmaiņām valdības struktūrā - “Jaunā Vienotība” potenciālajiem partneriem memorandā piedāvā vienoties par Enerģētikas, klimata un vides ministrijas izveidi, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārveidi par Reģionālās attīstības un digitālo lietu ministriju.

Komentējot šo piedāvājumu, NA valdes loceklis Dombrava teica: “Mēs esam tādā vispārīgā līmenī dzirdējuši, ka ir vēlme pēc šādas Enerģētikas, vides un klimata ministrijas, bet no praktiskās puses būtu jāsaprot, kā tas darbs izpaudīsies, jo tam ministram sanāks no vienas puses rūpēties par ornitologu biedrību finansējumu, kuri pēta dažādus sarkankrūtīšus, viņu populāciju dažādās vietās un tamlīdzīgi, un vienlaikus domāt par atomelektrostacijas būvniecību, kas ir ļoti pretrunīgas lietas.”

Savukārt "Apvienotā saraksta" pārstāvis Kulbergs diskusijā vairākkārt norādīja, ka potenciālajiem koalīcijas partneriem jau iepriekš bija nepieciešams tikties trīspusējās darba grupās. "Mēs trīs nedēļas esam ostījušies," teica Kulbergs, piebilstot, ka, tā kā šī posma līdz šim ir iztrūcis, rodas nevajadzīgas diskusijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti