Jautāts par iemesliem, kādēļ lemts par Krievijas gāzes piegāžu pārtraukšanu vien no nākamā gada, Vitenbergs teica: "Šis ir laiks, kurā mums ir iespējams reāli aiziet prom no Krievijas gāzes, realizējot dažādas aktivitātes."
Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot pašreizējo situāciju, teica: ""Latvijas gāze" var pieņemt lēmumu nopirkt Krievijas gāzi un to iesūknēt (Inčukalna pazemes gāzes krātuvē – red.). Tas, ka valdība tam neliek nekādus šķēršļus, visa tā retorika par konceptuāliem lēmumiem no 1. janvāra un tā tālāk, tas viss nozīmē, ka valdība tam dod zaļo gaismu."
Patlaban Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, kuru pārvalda "Conexus Baltic Grid", dabasgāze no Krievijas vairs netiek iesūknēta – šis process tika pārtraukts šā mēneša sākumā. Akciju sabiedrības "Latvijas gāze" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis diskusijā neslēpa – šomēnes "Latvijas gāze" gāzi no Krievijas neiepērk tīri ekonomisku apsvērumu, tas ir, pārlieku augstās cenas dēļ. Iespējams, tieši šī paša iemesla dēļ "Latvijas gāze" Krievijas izcelsmes dabasgāzi neiepirks arī maijā. "Šobrīd mēs strādājam pie tā, lai diversificētu piegādes riskus, un strādājam pie tā, lai savus klientus pilnībā apmierinātu nākošā ziemas sezonā," viņš teica.
Tikmēr "Conexus Baltic Grid" valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss diskusijā norādīja, ka, ņemot vērā to, kā norit līdzšinējās diskusijas par iespējamu Latvijas līdzdalību Paldisku sašķidrinātās dabasgāzes termināļa projektā, Klaipēdas termināļa izmantošanas iespējām šā gada pēdējā ceturksnī un termināļa būvēšanu tepat Latvijā, atteikšanās no Krievijas dabasgāzes piegādēm var pat ieilgt. "Pat ļoti optimistiski izveidojot skatījumu par Latvijas termināli, tas nav risinājums atteikties no Krievijas gāzes tuvākā gada laikā. Un, visticamāk, reāli tie ir divi gadi."
KONTEKSTS:
Reaģējot uz Krievijas iebrukumu un tās izvērsto karadarbību Ukrainā, Eiropas Savienībā jau teju divus mēnešus norit diskusijas par iespējām atteikties no Krievijas dabasgāzes piegādēm. Latvijā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti pirms divām nedēļām lēma, ka Latvijai dabasgāzes piegādes no Krievijas ir jāpārtrauc. Šonedēļ valdība konceptuāli vienojās, ka tas varētu notikt no nākamā gada 1. janvāra.